Reklama
Reklama

Artur Bekmatov: USA vojensky podporujú 3/4 diktatúr

Počet zobrazení: 652

Spojeným štátom sa podarilo vybudovať si imidž bojovníkov za ľudské práva; pričom boj za slobodu a ľudské práva často používajú ako nátlakový argument pri extrémne vysokom zbrojení, alebo pri porušovaní medzinárodného práva.

1. USA nekompromisne postupujú voči Kube, Venezuele, KĽDR, Sýrii, Iránu, či Bielorusku.

2. Pravda je však taká, že zoznam režimov, potláčajúcich ľudské práva, je podstatne dlhší ako zoznam nepriateľov USA. Podľa organizácie Freedom House je takýchto krajín 57. Čo je však zaujímavé, až 42 z nich priamo alebo nepriamo USA podporujú vojensky – dodávkami zbraní, výcvikovými programami pre ich silové zložky alebo financovaním týchto režimov, vrátane výdavkov na zbrojenie.

3. Len sa o týchto režimoch nehovorí. Zatiaľ čo západné médiá sú plné Bieloruska, Kuby či Iránu, o krajinách ako Omán či Gabon nenájdete ani ťuk. V tom lepšom prípade. V tom horšom, ako napríklad pri Turecku či Izraeli, médiá v mnohých prípadoch porušovanie ľudských práv priamo popierajú.

4. Takže takmer 75 % diktatúr, autoritárskych režimov alebo monarchií, potláčajúcich ľudské práva, sa v posilňovaní kľúčovej oblasti – represívneho aparátu – môže spoľahnúť na podporu USA.

5. Preto si treba uvedomiť, že slovenská kritika dodržiavania ľudských práv vo vybraných krajinách a extrémne rastúce výdavky na zbrojenie sa na Slovensku nekonajú v mene vyššieho dobra, konanom veľkým spojencom, ale výhradne kvôli geopolitickému a ekonomickému kalkulu jednej veľmoci.

 6. Ak nechceme pôsobiť ako nesvojprávna provincia, tak by sa do domácej politiky mala dostať rázna kritika dvojitého metra USA, kritika porušovania ľudských práv všade vo svete bez rozdielu, ako aj diskusia o znižovaní výdavkov na zbrojenie. Hnutie Socialisti.sk toto všetko presadzuje.

(Status na FB 27. novembra 2021)

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy