Reklama
Reklama

Artur Bekmatov: Štrajkujúcim ženám znemožnilo vedenie aj prístup na WC

Počet zobrazení: 766

Prišli sme podporiť okupačný štrajk zamestnancov Booster Precision Components (BPC). Zamestnanci od štvrtka nonstop blokujú vchod do fabriky pre kamióny, preto sme im odovzdali vody, ovocie a hroznový cukor.

Malichernosť vedenia každým dňom preráža dno: najnovšie zakázali štrajkujúcim zamestnancom aj využívať toalety vo fabrike.
 

Už sme nemali kam ustúpiť

Z informácií, ktoré nám poskytli zamestnanci, sme však zhrození. Väčšinu zamestnancov tvoria ženy. Mnohé z nich sú samoživiteľky. A snaha manažmentu šetriť na variabilnej zložke mzdy mala na rozpočty týchto žien devastačné účinky.

Vedenie sa dokonca neštítilo manipulovať s meraniami hlučnosti na pracovisku. Aby nemuseli vyplácať príplatok za prácu na rizikovom pracovisku.

Situáciu dobre vystihujú slová jednej zo zamestnankýň: „Takto ďaleko to zašlo, lebo sme už nemali kam ustúpiť.“

Skutočne: pohľad na výplatné pásky týchto žien bol skľučujúci. Vedenie podniku dokonca zamestnancom odkázalo, že ak si chcú zarobiť, majú brať nadčasy. Pritom závod v Beluši patrí medzi najproduktívnejšie, o čom sa manažment náležite pochválil v podnikových novinách.
 

Štrajkujúci z Beluše sú príkladom pre ostatných

Atmosféra medzi štrajkujúcimi je však napriek všetkému úžasná: medzi ľuďmi panuje odhodlanie a súdržnosť.

Štrajkujúci sa pred fabrikou striedajú v 12 hodinových zmenách, odbory im zabezpečili aj toi-toiku, ľudia im nosia jedlo, podporujú ich trúbením. Ich odhodlanie niekoľkonásobne prevyšuje aj aroganciu manažmentu. Preto sme presvedčení, že boj pracujúcich z Beluše bude úspešný.

Už teraz je príkladom pre tisíce zamestnancov na desiatkach pracovísk po celom Slovensku, že ak budú jednotní a vybudujú si silné odbory, tak budú schopní sa efektívne brániť pred svojvôľou zamestnávateľa.

Preto dávam pred odhodlaním zamestnankýň a zamestnancov BPC Beluša klobúk dole.

(Status na FB 13. júna 2021)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy