Reklama
Reklama

Artur Bekmatov: Odpoveď Zuzane Kovačičovej Hanzelovej

Počet zobrazení: 841

Pani Kovačičová Hanzelová má obavu. Či nás "demokracia nepožerie zvnútra". Lebo protesty... Reku, či sme nenechali všetok priestor "agresívnej a hlučnej skupinke", pýta sa novinárka.

1. Nie, pani Hanzelová. Práve naopak. Vy a Vám podobní ste tu už nenechali absolútne žiadny priestor na slobodnú diskusiu. Pre nikoho, kto nepatrí do Vašej kaviarenskej bubliny. Robíte to už roky.

2. Miesto moderovania ozajstnej diskusie ste pozície novinárov zneužili na to, aby ste si uzurpovali patent na pravdu, vytlačili akýkoľvek iný názor a mediálny priestor použili len na šírenie kaviarenského naratívu.

3. Sliedili ste na každého, kto povedal alebo napísal niečo, čo sa vymyká kaviarenským štandardom. Alebo sa angažoval v niečom, čo Vaša bublina považovala za neštandardné. Nasledoval virtuálny lynč, nezriedka i listy zamestnávateľom a vyhadzovy.

4. V spravodajstve verejnoprávnej RTVS ste vytvárali čierne zoznamy, kam ste hlava-nehlava umiestňovali Škvrndov, Chmelárov, Čarnogurských a kohokoľvek, u koho existovalo čo i len malinké riziko, že povie niečo, čo nezapadá do kaviarenskej interpretácie sveta.

To Vy a Vám podobní ste tu pomáhali upevňovať atmosféru, v ktorej sa nikto radšej nechce vyjadriť k ničomu, čo by mohlo vyznieť "kontroverzne", a preto radšej čuší.

A teraz máte tú drzosť nazývať sebeckým mlčanie väčšiny?

5. Nie, sebecká ste Vy. Lebo ste si na tú väčšinu spomenuli až teraz. Keď ste s hrôzou zistili, že celé to, čo sa na Slovensku nazýva "verejný diskurz" je len potemkinovská dedina niekoľkých nízkonákladových štúdií, v ktorých sa u rôznych Závodských, Dobšinských, Tódových či Hanzelových točia neustále tie isté tváre generujúce navlas rovnaké názory. Zrazu ste zistili, že popri Vašej kaviarenskej bubline tu vyrástla rovnako názorovo vyhranená pivárenská konkurencia, ktorá absenciu priestoru v médiách supluje hlukom v uliciach.

"Prenechali sme priestor ľuďom, ktorí nereprezentujú nikoho, no keďže všetci ostatní sú ticho, vyznieva to ako by to bol názor nás všetkých," píšete rozhorčene, pritom to nádherne sedí aj na Vás a Vám podobným.

A navyše ste zistili, že tá väčšina, na ktorú apelujete, o vás už ani nestojí. Lebo stratila dôveru v tradičné médiá. A vy ste zostali ako povestný kôl v plote.

Miesto trpezlivej odbornej diskusie o protipandemických opatreniach máme k dispozícii len platenú PR kampaň na všetkých kanáloch. Chcete vari lepší príklad toho, ako nefunguje slobodná diskusia?

7. Pokrytecky sa dovolávate podpory pre vodičov MHD či predavačky, keď stoja proti antirúškarom. No Vy ste doteraz o týchto ľudí ani nezakopli. Je Vám ukradnuté, v akých nedôstojných podmienkach musia pracovať dokladači tovaru v hypermarketoch. Na nútených nadčasoch. Na nočných nad rámec Zákonníka práce. Je Vám ukradnuté, že v mnohých mestách zarobia vodiči MHD na hodinu menej ako brigádnici v hypermarkete.

8. Títo ľudia sú Vám dobrí len vtedy, keď sa nimi môžete argumentačne prikryť. Napríklad pri téme rúšok. Inak bežným Slovákom pohŕdate a máte vytvorenú vlastnú zidealizovanú predstavu bežného Slováka: "Slováci nie sú väčšinovo vulgárni, nevykrikujú o prezidentke oplzlé reči a nekričia na novinárov, že sú Sorosovi zapredanci," píšete.

9. Ale práveže áno, pani Hanzelová. Toto všetko bežný Slovák robí. Jeho každodenný život totiž nie je nízkorozpočtový seriál so Zuzanou Fialovou a Ľubošom Kostelným, kde je vrchol vulgarizmov slovíčko "došľaka". Bežný Slovák je kapitalizmom ubitý človek, ktorý nemôže iné, len si pri pive šťavnato zanadávať. Áno, aj na politikov či novinárov.

10. Lenže doteraz Vám to tlak nedvíhalo. Lebo sa oplzlo kričalo na Fica a Kaliňáka. Alebo sa na Zomri nadávalo do "Putinových štetiek". Keď sa terče verejného hnevu zmenili, ste zrazu pohoršená.

Toto, čo zažívame, pani Hanzelová, ma vôbec neteší. Ale sú to plody (aj) Vašej práce. Tak si bez ostychu naberte z tejto úrody a ochutnajte za plné priehrštie strachu, zúfalstva a nenávisti.

Dobrú chuť...

Artur Bekmatov, predseda Socialisti.sk

(Status na FB 13. augusta 2021)

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy