Reklama
Reklama

Artur Bekmatov: Koľko nás stálo afganské dobrodružstvo v skutočnosti?

Počet zobrazení: 704

220 miliónov eur. Toľko nás podľa ministerstva obrany stála účasť v Afganistane v rokoch 2002-2021.

Na jednej strane som rád, že sa v médiách začal pýtať na konečný účet, na druhej strane toto nebude definitívna cifra. Prečo?

Lebo ministerstvo obrany poskytlo len výdavky na konkrétne misie. Teda 220 miliónov sme vynaložili len na pobyt našich vojakov. Lenže Slovensko investovalo aj do afganskej výzbroje či výcviku. Alebo do armády ako takej.

PLUS 20 MILIÓNOV. MINIMÁLNE...

Len v priebehu niekoľkých minút som zistil, že napr.:

V roku 2006 sme Afganistanu darovali 2200 ton prebytočného vojenského materiálu (shorturl.at/mwAB0) v hodnote 455 miliónov vtedajších korún (cca 15 miliónov eur).

V rokoch 2014-2017 sme investovali 1,5 milióna dolárov do "udržateľnosti afganských národných bezpečnostných síl po roku 2014" (shorturl.at/apLN1).

Ďalej sme odvádzali pravidelné príspevky do Afghan National Army Trust Fund. Do 5. februára 2021 do neho Slovensko previedlo 5 miliónov dolárov (shorturl.at/hxOPY).

Len za pár minút hľadania sa pôvodná cifra navýšila o 20 miliónov. Konečný účet za Afganistan bude oveľa vyšší.

PREČO SME TO NEINVESTOVALI DOMA?

Necelých dvadsať rokov a desiatky miliónov eur. Trápi ma to, lebo od júla prechádzam peši po Slovensku a vidím, že v našich regiónoch nefungujú základné veci. Lebo – nie sú peniaze.

Na likvidáciu nebezpečného odkaliska v Nižnej Slanej by stačili 3 milióny eur. Na vybudovanie obchvatu Krupiny by stačilo 50 miliónov!

Lenže tie peniaze tu sú. To len Dzurindove, Ficove a Radičovej vlády mali iné priority. Financovanie amerických záujmov za naše spoločné peniaze.

Na zbrojenie utrácame ročne šialené peniaze a okrem hnutia Socialisti.sk sa nikto neodváži nahlas povedať, že za tieto peniaze by sme mohli vyriešiť množstvo problémov, ktoré nás trápia tu, na Slovensku.

(Status na FB 24. augusta 2021)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy