Reklama
Reklama

Anton Hrnko: Malleus Maleficarum

Počet zobrazení: 668

Malleus Maleficarum. Kladivo na čarodejnice. Tento spis mi prišiel na um, keď som si prečítal vyjadrenie slovenského Institorisa (Kramera) po tom, čo generálna prokuratúra zrušila obvinenia proti viacerým obvineným, hnijúcim v kolúznej väzbe na základe výpovedí kajúcnikov. Poznamenal totiž, že "boj za spravodlivosť a rovnosť pred zákonom nebude nikdy ľahký."

Prečo mi tak veľmi D. Lipšic pripomína H. Kramera (Institorisa), autora tohto spisu na prenasledovanie bosoriek? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Aj Kramer bol, a Lipšic je hlboko presvedčený, že už len ním označená osoba je bez akýchkoľvek pochybností vinná z toho, z čoho ju obviňujú. Tak ako tento mních, aj náš špeciálny prokurátor si myslí, že spravodlivosť je metafyzická kategória, ktorú treba dosiahnuť za každú cenu. Ak je v jeho mysli niekto zločinec, tak ním aj skutočne je! Na to, aby to mohol dokázať, nepotrebuje nezávislé vyšetrovanie, materiálne dôkazy, stačí, že sa nájde nejaký kajúcnik, ktorý to dosvedčí. Institorisovi stačili udavači a úbohé ženy, ktoré sa po útrpnom vyšetrovaní priznali aj k pravidelnému obcovaniu so Satanom, naším inkvizítorom stačia dobre motivovaní kajúcnici!

Čím skôr sa naši inkvizítori počnúc naším Kramerom, pokračujúc Veronikou Premúdrelou, Jurajom Všehoschopným a napr. Gabrielom Archanielskym zbavia presvedčenia, že spravodlivosť možno docieliť aj mimo zákona, tým bude lepšie pre nich i pre celú spoločnosť. V ľudskej spoločnosti prosto neexistuje metafyzická spravodlivosť mimo zákona. Všetci, čo sa o takúto spravodlivosť pokúšali, skončili ako najväčší priestupníci proti princípom všeobecného humanizmu!

(Status na FB 1. septembra 2021)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy