Reklama
Reklama

Aj latinka sa začína písmenom A

Počet zobrazení: 1660


Všetky médiá i politici, ktoré a ktorí definujú Rusko ako agresora tým, že si prinavrátilo polostrov Krym, začínajú nepresne, ale ako v abecede začínajú pri písmene B, ak nie ďalej. Je to iste politický vklad do vysielania alebo písania, pretože sa vyhli faktu, že námorná prítomnosť Ruskej ríše na Kryme sa datuje od roku 1783 a od sporu s ríšou Osmanov (Turkov), a ostal tak i vtedy, keď na polostrov vnikli spojené vojská Anglicka a Francúzska aby porazili vojská cárskeho Ruska v rokoch 1853-1856 a obliehali pevnosť Sevastopoľ.

A tak celý konflikt a prinavrátenie Krymu, ak sa počíta od súčasných udalostí, vychádza politikom a po nich i analytikom v tom, čo chcú povedať a počuť, že Rusi zabrali Krym neoprávnene a preto názor, že sú agresori, je právne plnohodnotný.

Rusko, aj keď krajina s najväčšou rozlohou štátu už od dôb cárov, bojovalo o prístup k európskym moriam a ďalej do sveta. Tak totiž treba chápať i existenciu námornej základne Ruska v Sevastopole na južnom cípe Krymu, ktorý i po odčlenení sa Ukrajiny zo zväzku ostal za odplatu Rusku. Ani rokovania predstaviteľov USA, V. Británie a Ruska na Jalte v roku 1944 o povojnovom usporiadaní sveta neobišli tento námorný uzol dôležitý pre plavbu ruských námorných lodí do oceánov sveta. zo Sevastopoľa cez Čierne more a prieliv Dardanely a Bospor do Stredozemného mora. A tak, že majú neobmedzený pohyb úžinami.

Čo je na tom neprijateľné? Iba to, že ak by Ukrajina neodolala lákavým a výhodným pôžičkám MMF a ochrane NATO, potom by Rusko na mnohé roky stratilo túto strategickú pozíciu. Predstava, že v Sevastopole by kotvili lode USA Navy je pre Rusko neprijateľná, nech argumenty o agresii voči suverenite Ukrajiny sú ostré a vyšperkované sankciami rôzneho kalibru.

Jedno je ale isté, Krym bol prinavrátený Rusku so súhlasom jeho obyvateľov, aj keď otázka členstva Ukrajiny v EÚ, či NATO ostáva otvorená na dlhé roky, najmenej 10, čo znepokojuje hlavného zástancu spojenectva A. Jaceňuka, ináč nikdy nevoleného predsedu vlády tejto krajiny.

Preto ak chce niekto čítať, musí začať čítať od litery A, ktorou sa začínajú obe abecedy, azbuka i latinka.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy