Reklama
Reklama

Aby sa myšlienka Matoviča, nestala matom pre Slovensko

Počet zobrazení: 2517

Hovorí sa, že ak dobrú myšlienku nesprávne realizujeme, môže mať úplne opačný výsledok, ako z nej očakávame. Mám osobne obavu, že takto nejako dopadne aj nápad premiéra o celoplošnom testovaní. Nemám naozaj žiadne výhrady proti tejto myšlienke. Nakoniec, kto z nás by nechcel vyhnať Covid-19 nielen zo Slovenska, ale aj z celej planéty. Jediné, čo mi na tom prekáža, že je to klasická politická myšlienka. Keby s takýmto nápadom a jeho realizáciou prišli odborníci zo  zdravotníctva a ďalších blízkych či súvisiacich oblastí, určite by sa rozplynuli vo mne všetky pochybnosti o správnosti tohto kroku. Dokonca som presvedčený, že by sme nepotrebovali ani médiá, aby nás presvedčili zúčastniť sa na testovaní.

Žiaľ namiesto odborného riešenia problému tu máme politické riešenie. Politici riešia naše zdravie. Ak premiér povedal, že to čo vymyslel, je svetový unikát a budeme prví na svete, tak si myslím, že svetový unikát bude hlavne v tom, že na Slovensku nie lekári, ale politici liečia ľudí. Lekári sú tu len na to, aby aplikovali do praxe ich výmysly či predstavy. To, že sa stal z Covidu-19 politický, a nie zdravotný problém, o tom sa presviedčame v rôznych debatách v našich médiách. Protichodnými teóriami a názormi, sme doslova každodenne zaplavovaní. No a občan laik, nevie, čo si má z toho vybrať. Či veriť zdravotníkom, ktorí dvíhajú varovný prst, alebo politikom, ktorí v tom vidia geniálnu vec.

Vážení politici, tu sa nehrá o fazuľky, plagiáty, kamarátske tendre, politické body. Tu ide o naše zdravie, naše životy. Takže jediní, kto by mal k tomuto hovoriť a dať jasné stanovisko, sú lekári a zdravotníci. Ak nie, tak ich zrušme a nech nás liečia politici. (Pardon, to bol len nepodarený vtip.) Politikov si volíme pre niečo úplne iné. Na Slovensku je to, žiaľ, akosi všetko naopak. Osobne som si to predstavoval tak, že odborníci z oblasti zdravotníctva prídu s návrhom na riešenie a politici, teda vláda, zabezpečia realizáciu. Tu naopak s návrhom prichádza politik a zdravotníctvo zabezpečuje.

No čo už, žijeme v krajine neobmedzených možností. Sám som zvedavý, ako to všetko dopadne. Žijem v malom meste, kde zrejme nebudú veľké rady na testovanie, tak osobne sa toho zúčastním, aj keď odborníci tvrdia, že výsledok, či už negatívny alebo pozitívny treba brať s veľkou rezervou. Neviem však, ako ma toto opatrenie a absolvovanie testu bude chrániť v ďalších týždňoch a mesiacoch.

Ak sa aj Slovensko, ľudovo povedané vyčistí od tejto pliagy, čo ostatný svet? Zavrieme hranice, uzavrieme sa do bubliny a budeme čakať, kedy Covid zmizne aspoň v susedných krajinách? Som úplný laik, no viem, že Covid-19 je nebezpečný vírus, ktorého sa testovaním nezbavíme. Máme však šancu poraziť ho vtedy, ak to budú riešiť len tí, ktorí tomu naozaj rozumejú a vedia ako na to. Politici nech radšej riešia zlepšenie našej životnej úrovne, nech sa snažia vylepšovať svoju politickú kultúru. Nech konečne začnú robiť to, prečo sme im dali vo voľbách dôveru.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy