Reklama
Reklama

A už sa blýska, žiaľ, asi nie na lepšie časy

Počet zobrazení: 2917

Na to, že politika je panským huncútstvom, sme si už všetci po politickom prevrate v roku 1989 akosi zvykli. To, že sa politika hlavne pred voľbami pomaly, ale iste stáva nedôstojnou, až špinavou záležitosťou, tak na to si aspoň ja nezvyknem nikdy. Vždy som bral a budem osobne brať každé voľby ako súťaž myšlienok, názorov a ideí. Vždy som hľadel na človeka, na jeho hodnoty, a nie na politickú stranu, ktorú reprezentuje. Tí, čo sa o politiku zaujímajú, tí ktorí jej aj rozumejú, možno aj chápu, to čo sa dnes začína u nás diať. Bežný občan, ktorý hľadá vo voľbách toho svojho najlepšieho favorita, však musí byť z toho zhrozený.

Nedávno som bol svedkom v Lidli, ako bezpečnostná služba zavolala na jednu staršiu pani políciu, lebo mala v taške nezaplatený tovar v hodnote niečo vyše troch eur. Samozrejme, všetko sa vyriešilo. No mohlo sa to vyriešiť pokojne bez polície, bez zbytočných a trápnych emócií. Nakoniec v pokoji prebehnú, dúfam, aj voľby.

To, čo sa začína odohrávať medzi premiérom a opozičným poslancom však aspoň mne na pokoji nepridáva. Zvolená rétorika s cieľom ani nie zvíťaziť, ale zničiť toho druhého, je zlou cestou a predzvesťou pre Slovensko. U pána Matoviča nie som tým prekvapený. Takto sa správa, odkedy je v parlamente. Jeho rétorika sa len ešte viac zdrsnila a zjedovateľa. Myslím, že dosiahol to, čo potreboval. Veď byť stredobodom pozornosti médií mesiac pred voľbami a to ešte zadarmo, to sa tak ľahko hocikomu nepodarí. Navyše on prakticky nič neriskuje. Či bude nejaký pán Matovič po voľbách poslancom, alebo nie, to pre ďalšie smerovanie Slovenska nebude mať asi žiadny význam. To, myslím si, že je aj on sám si dobre vedomý. Aj preto jeho slovník je založený na hrubom obviňovaní a urážaní svojho politického súpera  (pardon, v jeho prípade politického nepriateľa). Jeho slovník mi pripomína tak krčmu IV. cenovej skupiny. Dokážem však pochopiť, že každý z nás bojuje zbraňami, ktoré sú mu blízke a používa vyjadrenia, ktoré sú preňho charakteristické. Pán poslanec však nie je ten, z čoho mám obavu a prečo aj píšem.

Trápi ma úplne iná vec. Nie som si istý, či náš premiér zvolil dobrú taktiku pred voľbami. Jeho vláda napriek niektorým kopancom, ktoré mu uštedrili vlastní ľudia, má za sebou dobré obdobie. Dosiahli sa pozitívne zmeny v oblastiach, kde sme dlho stagnovali (sociálna oblasť, Zákonník práce, zamestnanosť a pod.)  Zaujali sme jasné stanovisko pri migrantoch z Afriky, čím sme zabezpečili ochranu vlastných občanov, aj keď sa to nepáčilo tým väčším a silnejším. Takže summa summarum bolo a je na čom postaviť veľmi solídnu predvolebnú kampaň. Žiaľ, tá sa zvrtla a obávam sa, že možno aj v neprospech Smeru-SD. Matovič veľmi dobre vie, že v predvolebnom súboji s Robom Ficom nemôže uspieť hodnotovo, programovo, ani sociálne. Rovnako veľmi dobre vie, že na rozdiel  od neho premiérovi agresivita či bulvárnosť nesvedčí. Stačí si len spomenúť na krajské voľby v Banskej Bystrici či voľby prezidenta. Rovnako pán poslanec vie aj to, že toto je jediná cesta, ako zneistiť veľmi citlivých ľavicových a nerozhodných voličov. Navyše naše demokratické médiá môžu veľmi rýchlo urobiť z pána poslanca politického martýra, nad ktorým citlivý volič prejaví ľútosť. Osobne dúfam, že sa tak nestane a u voličov prevážia argumenty, ktoré sú nielen pravdivé, ale za posledné štyri roky aj overené tým, že boli uvedené do života.

Keby som mal tú šancu, tak by som asi pánovi premiérovi povedal, aby ustúpil od konfrontačnej kampane s človekom, ktorému ide vlastne len o samého seba. A povedal by som mu, aby po voľbách aj poriadne pozametal pred vlastným prahom. Nestačí len nechať si vysloviť dôveru na celoštátnom straníckom sneme. Treba urobiť aj personálne zmeny a to nielen v centre. Mám za to, že jeho najväčším súperom už dávno nie je opozícia, ale vlastní ľudia a nominanti, ktorí strieľajú góly do vlastnej bránky. Zatiaľ sa mu darí dať vždy o jeden gól viac a tak vyhráva. Politika je však zápas časovo neobmedzený a vyhrávajú v ňom súdržné zoskupenia. Práve personálnymi zmenami, by mohol predísť rôznym kauzám a ako to Česi krásne nazývajú straníckym „prúserom“. Mnohí ľudia si v Smere totiž, žiaľ, zvykli, že pokiaľ ich neodhalia médiá či nejaká zhoda okolností, tak sa môžu nekonečne dlho a pohodlne viesť vo vlaku, ktorý už od založenia Smeru ťahá predovšetkým Robert Fico.

No aby som túto svoju úvahu aj nejako volebne uzavrel. Vždy som veril v zdravý sedliacky rozum. Ten mi hovorí iba jedno. Ak vo voľbách neuspeje pán opozičný poslanec, tak to bude len jeho osobná prehra. Ak by náhodou neuspel Robert Fico, veľmi ľahko by z toho mohla byť prehra pre celé Slovensko.            

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy