Reklama
Reklama

Koronavírus nie z pohľadu virológie

Počet zobrazení: 2659

Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásil  stav globálnej zdravotnej núdze. Urobil tak v súvislosti s nákazou spôsobenou novým koronavírusom 2019-nCoV, ktorý sa do viacerých krajín rozšíril z Číny. Nie  som virológ a z toho dôvodu ponúkam celkom iný pohľad.

Tento vírus po svete spôsobil bolesť, istý chaos až paniku. Budú aj obrovské ekonomické škody, ktoré zatiaľ nevieme ani odhadnúť. Na hraniciach Európy a už aj priamo v nej však nemáme len vírus, ktorý prináša zdravotnú a ekonomickú krízu, ale aj hrozbu ďalšej nekontrolovateľnej migračnej vlny.

Okrem iného sa veľmi vyjavuje povaha ľudí. A tá je vo väčšine prípadov na zaplakanie. Je neuveriteľné, koľko je tu už cynizmu. Koľkokrát sa na sociálnych sieťach stretávam s vyjadreniami, vraj „o nič nejde, veď na to umierajú len starí a chorí ľudia“. Reálne čísla a apel na uvedomelosť a zodpovednosť občanov, to je presne to, čo by mali médiá robiť. Bez ohľadu na vládne opatrenia ide v prvom rade o prístup a mentálne nastavenie jednotlivca. Preto v niektorých krajinách stačia mäkšie opatrenia a v iných nepomôžu ani tie najtvrdšie, aj keby tam umierali ľudia po stovkách. Len ma mrzí, že tí prví doplácajú na tých druhých.

To, že Čína zaviedla prísne opatrenia s terapeutickým efektom má podľa môjho názoru len málo spoločného s „režimom“, je to dané v prvom rade ich MENTALITOU. Ázijci, a to či Číňania alebo napr. Japonci, sú viac zameraní na „kolektívne vnímanie“, oproti tomu Európania sú silne individualistickí. Veľmi ma mrzí, ako sa aj u nás niektorí správajú – robia biznis na tomto víruse – ochranné prostriedky, ventilátory, rúška a následne sa z toho vytĺka politický kapitál.

Ako sa dopracovať k terapeutickému efektu? Ľudia, ktorí kontinuálne zamorujú vlastné vedomie negatívnou informáciou v rôznych formách, teda sú mentálne „neukáznení“, vytvárajú potenciálne najvyššie predpoklady, aby sa im ich mentálna projekcia realizovala,  prípadne i ich blízkym, na ktorých majú tieto indivíduá vplyv. Ak je takýto stav mysle ich normou, tak v situácii, keď treba už reálne prepnúť na opačný pól, im to proste nejde, aj keď to skúsia, preto to zavrhujú. No na mentálnej úrovni inej cesty niet.

Teraz sa jednoducho treba venovať tomu, čo sme štandardne robili predtým .Dôležitý je relax pri sebavzdelávaní alebo inej prijemnej aktivite. Netreba pasívne vyčkávať na koronavírus, ale treba sa mu brániť vopred, a to aj pozitívnym myslením. Po mentálnej stránke platí nevytvárať nocebo efekt. Nocebo efekt je negatívny placebo efekt. Ide vlastne o očakávanie zlých vecí. Ak sa nám podarí v našej mysli vytvoriť  vakcínu proti strachu, pomôžeme lekárom, zdravotným sestrám a mnohým ďalším.

Uvedomujem si, že mnohých ľudí neovplyvníme. Potom musí nastúpiť tá rozumná a triezva strana (teraz by to mali byť príslušné autority- – osobnosti i inštitúcie), aby s občanmi hovorili denne, rozumne, hutne, uveriteľne, ale hlavne aby to bolo podporené činmi. V čase krízy musí každý individuálne ukázať svoju vnútornú silu a pohnúť sa ďalej. Znamená to pozrieť sa na veci z iného uhla, učiniť rozhodnutie a mať disciplínu ho presadiť. Ak ste si práve povedali, že to dokáže len pár vyvolených, nie je to pravda. Vnútornú silu je možné získať. Znamená to tvrdú prácu na sebe, kontrolu vlastných emócií a pevnú vôľu.

Inšpiratívny môže byť pohľad na ľudí, ktorí už psychicky silní sú. Tam, kde iní vidia neprekonateľné bariéry, oni vidia výzvy. Psychologický výskum o ľudskom správaní v krízových situáciách, ako sú povodne, výbuchy, teroristické útoky či požiare, jednoznačne ukazuje, že dať ľudom dostatok pravdivých informácií pomôže oveľa viac, ako keď im ich „dávkujeme“, pretože máme starú známu obavu, že ľudia začnú „panikáriť“ a situácia bude nekontrolovateľná.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama