Spomienka na Maestra Karla Gotta

Dobrý deň, vážení spoluobčania!
Počet zobrazení: 3283

Nenárokujem si, že som ten pravý, ktorý by mal na tejto stránke napísať niečo o speváckej legende bývalého Československa, dnes už Česka a Slovenska, o Maestrovi Karlovi Gottovi. V posledných dňoch, týždňoch som však o jeho živote preštudoval nespočetné množstvo materiálov, ktoré som potreboval pre napísanie jeho príbehu do knihy „22 osobností z Aleje Unipharmy“.

Verte, naozaj sa ťažko píše o človeku, o ktorom takmer každý z nás vie všetko. Preto bolo nesmierne zložité, takmer nemožné napísať o ňom niečo nové. Pre mňa osobne to bolo o to ťažšie, že v čase, keď sa táto kniha tvorila, bol Karel Gott ťažko chorý. Dnes ma veľmi mrzí, že som doslova ľahkovážne premrhal šancu na rozhovor do knihy, pri poslednom stretnutí s ním v Unipharme, pred takmer tromi rokmi. Vtedy sme sa dohodli, že rozhovor urobíme pri ďalšom stretnutí. Žiaľ, osud kruto všetko zmenil. Aj keď sme si všetci želali, aby zvládol ťažký boj so zákernou chorobou, rozhodol inak. Život naozaj nie je o tom, čo chceme, ale o tom, čo je.

dzurak_gottovci.jpg
Ľubo Dzurák s Karlom Gottom a jeho manželkou Ivanou. Foto: Archív autora

Výnimoční ľudia však nezomierajú nikdy. Predovšetkým piesne, ktoré naspieval, budú stálou spomienkou na výnimočného človeka a speváka. Vďaka jeho jedinečnému lyrickému tenoru, ktorý ešte zdokonalil štúdiom operného spevu na pražskom konzervatóriu, ho môžeme prirovnať k takým legendám, ako Frank Sinatra či Elvis Presley. Hity ako Oči má sněhem zaváté, Trezor, Lady Carneval, C´est La Vie, Zvonky štěstí, Kávu si osladím, Je jaká je, Kde pak ty ptáčku hnízdo máš a mnohé naozaj mnohé ďalšie tu zostanú navždy.

K výnimočnosti Karla Gotta patrí aj to, že sa nespoliehal len na svoj hlas. Napriek tomu, že takmer 60 rokov bol najväčšou speváckou hviezdou u nás, zostal hlavne človekom. Človekom, ktorý si vážil úspech, to čo v živote dosiahol, no nikdy sa s tým neuspokojil. Vždy si kládol vyššie ciele, vždy sa snažil byť profesionálom. Možno aj to bol dôvod začať s maľovaním obrazov, čo bolo vždy jeho detským snom. Maľoval obrazy plné života a emócií. Presne v duchu jeho piesni. Proste tie sudičky pri jeho narodení boli k nemu veľmi štedré.

Často sa hovorí, že veľkosť, či hodnotu života človeka doceníme až vtedy, keď ho stratíme. U Maestra Gotta sme jeho hodnotu a veľkosť pociťovali a spoznávali už počas jeho života. Šťastie a úspech často klopú na naše dvere, len my ich nepočujeme, tak im neotvoríme. Maestro Gott ich počul a otvoril im dvere dokorán. Len tí, ktorí sa odvážia ísť ďaleko, môžu zistiť, ako ďaleko sa dá v živote zájsť. Maestro Karel Gott zašiel tam, kde sa dostal málokto. Aj preto zostane navždy v našich spomienkach.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984