Lastovička uletela, ruža vädne

Počet zobrazení: 5362

Je naozaj zaujímavé sledovať, čo sa po eurovoľbách začína diať v Smere-SD. Pripadá mi to, ako keby sa niektorí funkcionári len teraz zobudili zo sladkého a ružového sna. Vyjadrujú sa o sebareflexii, zrazu prichádzajú na to, že majú aj nejakú členskú základňu, s ktorou treba komunikovať. Samozrejme, niektorí prichádzajú aj s razantnými riešeniami, že treba odvolať toho, kto za to všetko nesie ako jediný zodpovednosť. Manažérsky systém, ktorý ich zabetónoval do funkcií, ktorý doslova mnohí velebili a nedali naň dopustiť, začína mať vážne trhliny. Betón začína praskať a tým sa otriasajú aj ich funkcie. Z ich pohľadu je naozaj jednoduchšie a hlavne pohodlnejšie odvolať predsedu, ako by mali oni sami niesť zodpovednosť za tento stav a, nedajbože, ešte aj sami odstúpiť z funkcií. Pokiaľ sa vďaka predsedovi dostávali do funkcií, tak bolo všetko OK. Dnes sú však ich funkcie vážne ohrozené, tak treba nájsť vinníka. Ja si naozaj nemyslím, že by to bol práve Robert Fico, ktorý by im bránil pracovať s členskou základňou, za ktorú sa dnes skrývajú. Skôr to bola ich pohodlnosť, nezáujem, nepotrebnosť pracovať s členmi. Manažérsky systém im zabezpečil fleky v strane i v regiónoch, tak načo robiť niečo navyše. Teraz ten systém dostáva vážne trhliny, lebo ohrozuje to, prečo sú v strane, prečo sa z mnohých zo dňa na deň stali ľavičiari či sociálni demokrati. Samozrejme, svoju nespokojnosť sa snažia preniesť na členskú základňu, o ktorú sami roky nezavadili. Zatiaľ to síce také hrozné nie je, lebo drvivá väčšina tejto ľavicovej smotánky je ešte stále vo funkciách. Tak tomu bude až do parlamentných volieb v budúcom roku. Mnohí však už teraz vedia, že tieto voľby ich vrhnú do krutej reality. Tí si už možno dnes otvárajú zadné dvierka, lebo majú v tom prax. Kedysi pohodlne prešli z HZDS či SNS do Smeru, kde dostali rýchlo funkcie. Aj preto sú presvedčení, že rovnako  pohodlne z neho odídu a zakotvia niekde inde. Tak ako rýchlo sa z nich stali ľavičiari, tak sa veľmi rýchlo môžu stať napr. progresívci. Politika totiž už dávno nie je o hodnotách, ale o peniazoch, postavení a moci. Tu sa nebudujú strany na desaťročia, ale len na pár volebných období, kde sa treba zabezpečiť. Voliči a radoví členovia strán, sú len akýmsi výťahom k ich kariéram.

Mne naozaj ani trošku nie je ľúto tých, ktorí sa zobudili zo sna a kričia, čo treba robiť. Ľúto mi je tých, ktorí sú v Smere-SD z presvedčenia a zo srdiečka. Títo členovia žijú medzi ľuďmi a mnohokrát musia počúvať posmešky a nadávky na stranu, ktorej sú členmi. To, že je dnes Smer v takejto situácii, nezavinili oni, ale mnohí z tých, ktorí zrazu chcú robiť poriadky a zmeny. V prvom rade, by si tie poriadky mali urobiť vo svojom svedomí a začať od seba. Na to však nikdy neboli zvyknutí. Kedysi som na tejto stránke napísal, že Smer je vlak, ktorý riadi a úspešne ťahá skvelý rušňovodič, Robert Fico. Ostatní sa v ňom pohodlne vezú a kochajú sa krajinou. Problémy ľudí, členskej základne, pozorujú len z tohto vlaku. Dnes je pravdou, že rušňovodič stráca paru. Riešenie je jednoduché. Treba ho vymeniť!!! Predsa nebudeme meniť tých, čo sa spokojne vezú. Presne ako vo futbale. Ak nehrajú dobre hráči, treba vymeniť trénera.

Uvedomujem si, že to sú možno príliš kruté slová na funkcionárov Smeru. Navyše viem, že je tam aj množstvo čestných a ľavicovo zmýšľajúcich ľudí. Tým sa za tieto riadky ospravedlňujem. No sú určite v menšine, lebo to by dnes v Smere vypadalo inak, aj keď stráca tú paru. Žiaľ, na vine sme aj tí, ktorí sme v ľavicovej politike po prevrate pôsobili. My sme si totiž pomerne ľahkovážne nechali uletieť lastovičku. Tým dnešným začína rapídne vädnúť ruža.

Úvodné foto: Emil Polák

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984