Eurovoľby bez prekvapenia?!

Počet zobrazení: 5016

Tak máme úspešne za sebou ďalšie voľby. Od novembra 2018 v krátkom čase už tretie. Aj keď každé boli o niečom inom, všetky potvrdili momentálny stav slovenskej politiky. Hádam najväčším úspechom všetkých bola skutočnosť, že k eurovoľbám prišlo viac ľudí ako pred piatimi rokmi. Aj keď zostáva otázkou, či je účasť úmerná dôležitosti týchto volieb. Pokiaľ ide o samotné výsledky volieb, úspech či neúspech jednotlivých strán, ten sa dal viac-menej očakávať. Koalícia PS-Spolu dokázala využiť úspech z prezidentských volieb a pretavila ho aj sem. Vypadá to tak, že tento trend im vydrží aj do volieb parlamentných, kde budú zrejme jedným z veľkých favoritov na víťazstvo. Osobne ma prekvapil veľmi dobrý výsledok KDH. Opozičné strany dosiahli výsledky bez väčšieho prekvapenia. Nemyslím si, že by ich vážnejšie v parlamentných voľbách ohrozil aj prípadný vznik strany p. Kisku, ktorého hlavným cieľom podľa jeho vyjadrenia, nie sú ľudia, ale prevzatie moci v krajine.

eudefekt.jpg
Kresba: Ľubomír Kotrha

Smer-SD len potvrdil postupný a zrejme nezadržateľný ústup z pozícií. Pri nízkej účasti voličov mu dokáže ešte ako tak pomôcť jeho základňa. Čím bude vyššia účasť voličov a na parlamentných voľbách bude minimálne dvoj- až trojnásobná, tak môže byť výsledok ešte horší. Samozrejme, úpadok strany má aj vážnejšie dôvody. Kauzy, dlhoročný boj s opozíciou, novinármi, zlé rozhodnutia a kroky, určitá únava a opotrebovanosť, to všetko negatívne pôsobí na rozhodovanie voličov. Ak k tomu pridáme určité napätie vo vnútri strany, odchody významných členov, nečinnosť okresných organizácii a ich členov, tak niet sa čomu diviť. Navyše mám pocit, ako keby Smer-SD zobral tieto voľby na ľahšiu váhu. Žiadne veľké predstavovanie či propagácia kandidátov. Nakoniec aj so zložením kandidátky si nedali veľa práce. Neverím, že by sa v Smer-SD nenašli vhodnejší kandidáti do volieb. Je to však ich problém. Voliči len zareagovali na to, čo im predložili.

Ešte horšie však dopadli koaliční partneri. No aj tu sa to dalo očakávať. Pán Danko už nejaký čas veľmi úspešne ťahá stranu k politickému dnu. Z jeho vystúpení sa už mnohí len smejú, alebo neveriacky krútia hlavou. Osobne som ešte nezažil samoľúbivejšieho politik, ako je on. Ak niekto pozorne sleduje jeho vystúpenia tak mu nemôže ujsť, že jeho najobľúbenejším slovkom je - JA. Ja som presadil zákon, Ja som navrhol toto, Ja som spravil dve ženy ministerkami.... Proste Ja, ja, ja. No a vrcholom jeho dôležitosti bolo vyjadrenie, že ani predseda vlády SR nie je pre neho partner pri koaličných rokovaniach. To už je naozaj silná káva.

Most-Hid sa už dlhšie pohybuje na hranici zvoliteľnosti, pre jeho nejasnú a nevypočítateľnú politiku. Béla Bugár stratil nielen charizmu, ale predovšetkým dôveryhodnosť. Nakoniec sedí v parlamente už tretie desaťročie a myslím si, že už nemá ,čo našej krajine ponúknuť. On si to zrejme ešte neuvedomuje, ale zánik jeho politickej kariéry sa nezadržateľne blíži. Myslím si, že už ho majú dosť nielen Slováci, ale aj Maďari. No uvidíme, čo nám prinesú najbližšie voľby.

Takže ako ďalej? My ľavicovo orientovaní ľudia sa budeme musieť pripraviť na to, že kormidlo vládnutia prevezme pravica. Žiaľ, už zrejme nepomôžu žiadne sociálne balíčky, zvyšovanie miezd, dôchodkov či iné benefity. Smer-SD doslova trestuhodne premrhal šancu na stabilizáciu hodnovernej ľavicovej strany. Mnohí členovia, ktorí ju reprezentujú na republikovej či regionálnej úrovni, žiaľ, jej na ľavicovosti a jej hodnotách nepridávajú. Až prípadný neúspech Smeru v parlamentných voľbách, keď prídu okresní funkcionári o zaujímavé fleky, ukáže, kto je aký ľavičiar. No to už nie je problém ani nás ľavičiarov a už vonkoncom problém voličov. Navyše, Robert Fico už stratil punc nenahraditeľnosti a ľavicovej osobnosti. Aj keď na strane druhej, treba sa hlboko skloniť pred tým, čo dokázal. Politika však nikdy nebola a nikdy zrejme nebude o vďačnosti. O tom niečo viem a určite nielen ja.

Dnes si však aspoň zaželajme, aby všetci tí, ktorí dostali dôveru a česť reprezentovať Slovensko v europarlamente, aby ju nesklamali. Európska únia je nielen pre svet, Európu, ale aj pre Slovensko veľmi dobrý a verím, že do budúcna i stabilný projekt. Sme v spoločnosti najvyspelejších krajín sveta, čo by nám malo zabezpečiť ďalší rozvoj a zlepšovanie životnej úrovne. A o to nám hádam ide všetkým.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984