S úctou k vám, ženy

Počet zobrazení: 2637

„Bolo to začiatkom marca 1990. Neodpustil som si poznámku ku kolegom v práci. „Vážení, blíži sa MDŽ, verím, že nezabudnete svojim polovičkám kúpiť aspoň jeden kvet,“ Mnohí na mňa nedôverčivo pozreli, niektorí len mávli rukou. No tak trochu ma šokovalo vyjadrenie jedného z nich. Vraj čo tu zase agitujem. MDŽ bol sviatok komunistov a je rád, že už padli, aspoň nemusí kupovať žene kvety. Pri takýchto vyjadreniach som si uvedomoval, ako kruto ovplyvnila doba myslenie ľudí. Ako doslova zo dňa na deň stratili rozum a dôstojnosť.

Viem, predchádzajúca doba nebola ideálna, mnohé veci boli poprekrúcané, mnohé sviatky sa oslavovali viac formálne, niekedy skôr pompézne ako dôstojne. Deň žien patril medzi sviatky, ktorý možno niekedy oslavovali viac muži ako ženy. No nikdy som nemal pocit, že by niekto kázal kupovať vlastným ženám kvety k tomuto sviatku. A tak považujem za dielo náhody, keď som o tri roky neskôr stretol na námestí toho „utrhnutého“ chlapa práve na MDŽ s kyticou kvetov. A musím s uspokojením povedať, že nielen jeho. Mnohých vážení, mnohých...! Lebo čas rozhoduje o ľuďoch menej ako ľudia o čase.“

To je krátky úryvok z mojej knihy Cestou hľadania.

Spomenul som to preto, lebo aj tu vidieť, ako rýchlo pod vplyvom doby strácame svoje hodnoty a presvedčenie. Viac vnímame to, čo nás rozdeľuje, ako to, čo by nás malo spájať. MDŽ podobne ako ďalšie sviatky, sviatok práce, deň matiek, SNP, má svoju históriu, svoj príbeh. Tento sviatok nevznikol ani náhodne, ani tým, že si ho ženy v Chicagu začiatkom minulého storočia len tak pri káve vymysleli. Práve preto by sme mali mať k takýmto sviatkom úctu a rešpekt. MDŽ určite patrí k sviatkom, ktoré by mali ľudí spájať. Je to príležitosť nielen na malú oslavu, ale predovšetkým na spomalenie nášho tempa, zamyslenie a obzretie sa späť. A už vonkoncom by sme nemali meniť názory na takéto sviatky pod vplyvom doby. Predsa nikdy nemôže byť doba taká zlá, aby sme menili svoje hodnoty a presvedčenie. Určite, ľudia tvoria dobu a doba spätne pôsobí na ľudí. Ak vytvoríme dobu nevraživú, plnú závisti a klamstva, tak taká doba bude aj na nás spätne pôsobiť.

Milé dámy, verím, že v tieto dni si na vás spomenú nielen tí najbližší. Ja osobne nemám rád veľké ani pompézne oslavy. Stačí sadnúť si s rodinou, priateľmi, spolupracovníkmi niekde na pohár vína. Aspoň na chvíľu zabudnúť na denný zhon, starosti, politiku, na voľby. Život neuveriteľne rýchlo letí a tak si vážme všetko to, čo sme v živote dosiahli a prežili. Veď čaro života nie je smútiť za tým, čo nemáme, ale mať radosť z toho, čo nám osud doprial. Lebo práve prežité okamihy nám už nikto, nikdy nezoberie.

K vášmu krásnemu sviatku vám želám pevné zdravie, úsmev na tvári, aby ste do života prinášali len radosť, šťastie a porozumenie.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984