Reklama
Reklama

Takto nie, pán prezident!

Počet zobrazení: 5107

Nedeľné vystúpenie najvyšších ústavných predstaviteľov štátu bolo správnou reakciou na momentálnu situáciu na Slovensku. Tá naozaj nie je dobrá a národ ešte takto od vzniku Slovenska nebol nikdy rozdelený. Do značnej miery vinou politikov, ako aj novinárskou obcou, ktorá nám, občanom, mnohokrát prezentuje ničím neoverené informácie. Nie je dňa, kedy by sa nezvolala nejaká stranícka tlačovka a nevyšlo z nej ďalšie bombastické odhalenie či záver. A aby toho nebolo málo, tak tlačovky a závery robia už aj neparlamentné strany s preferenciami do 1 %. Strašné a vrcholne neprofesionálne! Za týchto okolností bolo teda iste správnym riešením vystúpenie najvyšších predstaviteľov štátu.

Osobne najviac štátnickej rozvahy som očakával predovšetkým od pána prezidenta. Premiér a predseda NR SR sú predsa len aj predsedami parlamentných strán, tak sa dal očakávať trošku aj stranícky pohľad. Na moje prekvapenie najstraníckejšie vystúpil nestraník – p. prezident. Práve od neho som čakal, že vyzve všetkých, aby aspoň počas vyšetrovania zakopali vojnovú sekeru, dali priestor polícii a vyšetrovacím zložkám na pokojné a ničím nerušené vyšetrovanie. Aby sa aj prostredníctvom „nezávislých“ médií nevnášal do občanov chaos, upodozrievanie a nedôvera, aby sa spoločnosť nerozdeľovala. Pán prezident urobil presný opak. Ako keby si ani neuvedomoval, že sú tu aj občania, a nie je ich málo, ktorí dôverujú predsedovi vlády i vláde ako takej. Pán prezident si mal uvedomiť, že je prezidentom aj tých, ktorí volili terajšiu vládnu koalíciu. Žiaľ jeho vystúpenie vypadalo tak, že reprezentuje len tých druhých. Škoda. Premrhala sa šanca nielen na utlmenie vášni, ale aj vyzvanie k pokoju a rozvahe. Naopak, prilial sa olej do ohňa. Pán prezident vo svojom prejave akoby kopíroval tlačovky opozičných strán. Bez záverov vyšetrovania, bez akýchkoľvek dôkazov vyriekol rozsudok – rekonštrukcia vlády alebo jej pád. Krutý trest ešte len v začiatkoch vyšetrovania.

A tak ak som očakával a veril, že vystúpenie našich najvyšších predstaviteľov prinesie do spoločnosti zníženie emócií a vášní, mám obavu, že teraz sa to ešte vystupňuje. Nič nie je pre krajinu horšie ako systematické vyvolávanie vášni, vnášanie vzájomnej nenávisti a nedôvery. Ako sa k tomuto celému máme postaviť my občania, keď vidíme správanie sa politických strán, keď počúvame takéto vystúpenia a závery našich najvyšších ústavných činiteľov? Máme sa aj my podľa ich vzoru dať na cestu vynášania rozsudkov bez dôkazov, bez skončenia vyšetrovania? Politikov aj ústavných činiteľov sme si zvolili demokraticky s nádejou, že nás budú viesť cestou prosperity, rozvoja, spolupráce, spolupatričnosti, solidarity, porozumenia a vzájomnej úcty k sebe. Obávam sa, že cesta, ktorú v nedeľu naznačil vo svojom príhovore p. prezident, k týmto hodnotám nevedie.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama