Reklama
Reklama

Úspešné či neúspešné ZOH 2018?

Počet zobrazení: 3553

Neberiem si právo hodnotiť takú významnú športovú udalosť, akou nepochybne sú ZOH. Ale ako bývalý aktívny športovec a človek, ktorý sa celý život zaujíma o šport a žije športom, mám na to svoj názor. Samozrejme, viem, že tento názor nič nezmení, nikoho neovplyvní, dokonca môže byť pre mnohých nesprávny či dokonca uletený.

Olympijské hry už dávno prekročili športový rámec. Dnes je to spoločenská, ekonomická a, ako sa ukazuje, čím ďalej tým viac aj politická udalosť. Aj keď ešte stále platí, že nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa, niektoré dopingové škandály to vyvracajú. Aj keď stále platí, že olympiáda spája športovcov i národy, vstupom politiky to už tak presvedčivo nevyznieva. Kolektívna vina, neustále hľadanie viny len na jednej strane, zákaz reprezentovať vlastnú krajinu, pri víťazstvách nepočuť svoju hymnu a nevidieť viať zástavu, to je niečo pre budúcnosť športu a olympiád veľmi zlé. No to je téma pre povolanejších, ako som ja.

Aké však boli ZOH 2018 pre Slovensko? Ani na to nie je jednoznačná odpoveď a tú asi nedajú ani športoví odborníci. Pre mňa osobne bola úspešná. Určite, očakával som viac, ale šport je nevyspytateľný a každý chce vyhrať. Keď si však zoberiem, koľko Slovensko investuje do športu, do mládeže, do talentov, tak jednoducho musím byť spokojný. Dnes je naozaj športovanie, a to nemusí byť ani špičková úroveň, drahá záležitosť. A zvlášť drahé sú zimné športy. Nie každý má možnosť cestovať za lyžovaním napr. do Álp (ale ani u nás to nie je lacná záležitosť). Nie každého môžu rodičia voziť na zimné štadióny, nehovoriac o cenách za športovú výstroj a pod. Prešiel som pár telocviční v našom regióne. Na zaplakanie. Zničené parkety, staré náradie, úbohé sprchy a sociálne zariadenia. Samozrejme, nie je to všade, ale sú aj takéto. To všetko ešte zvyšuje nezáujem a odrádza aj tých, ktorí majú talent. Navyše, medzi mladými prevládajú názory: „Načo hrať hokej, futbal, basketbal... aj tak, keď budem mať šancu hrať za dospelých, si kluby kúpia hotového hráča zo zahraničia.“

Pre mňa osobne kabinetným príkladom je kanadský (alebo americký?) tréner našich hokejistov. To, čo dosiahol tento tréner s našimi hokejistami na ZOH, by hravo dosiahol aj náš tréner. Neviem si ani predstaviť, že Kanaďanov, Rusov, Čechov, Fínov... by trénoval Slovák. Nie som proste presvedčený, že kvalita nášho hokeja stúpne angažovaním zahraničného trénera. Ešte nedávno sme patrili k svetovej špičke a vystačili sme si úplne sami. Takže cesta k strateným pozíciám v športe nevedie cez zahraničie. Proste to musí byť len naša cesta. Ostatní, ak chcú, môžu kráčať s nami. No nikto nemôže kráčať za nás. Asi tak nejako.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama