Reklama
Reklama

Reálne alebo len odvážne?

Počet zobrazení: 4169

Priznám sa, zaskočila ma informácia o možnej kandidatúre Eda Chmelára na post prezidenta Slovenska. Najskôr som si myslel, že to je len nejaká novinárska kačica, no keď som si prečítal jeho vyjadrenie v Slove, tak som sa nad tým aj trošku zamyslel.

Eda poznám už vyše dvadsať rokov, ešte z čias SDĽ. Veľakrát sme spolu diskutovali na tému budúcnosti slovenskej ľavice. Vtedy sme však akosi nenašli k sebe cestu. Jeho názory sa mi zdali veľmi teoretické a dosť odtrhnuté od vtedajšej reality. Potom prišlo k zániku SDĽ a odvtedy sme sa prakticky nestretli.

Začal som ho vnímať jedine cez mnohé diskusné relácie v našich elektronických médiách. Musím priznať, že v mojich očiach za posledné roky politicky neskutočne podrástol, a čím ďalej viac ho chápem a rozumiem mu. Pre mňa osobne je to dnes top politický analytik. Podarilo sa mu úplne vymaniť spod akýchkoľvek politických, straníckych a finančných vplyvov. Čo však je pre mňa osobne rovnako dôležité, že mu to srdiečko zostalo na tej ľavej strane a zostal verný hodnotám, ktoré sú blízke aj mne. Keby som bol predsedom nejakej ľavicovej strany, určite by som chcel mať takéhoto človeka pri sebe. Čestného, slušného, priameho, spoľahlivého, hodnotového  a hlavne úprimného. To sú atribúty, ktoré by mal mať aj prezident Slovenska. Pre úspech v prezidentských voľbách na Slovensku je to však, aspoň podľa mňa, strašne málo. Pre úspech na Slovensku potrebuje kandidát niečo úplne iné. Konkrétne hlavne tieto tri veci:

  1. Mať za sebou silnú politickú stranu alebo zoskupenie strán.
  2. Mať dostatočné množstvo peňazí, resp. podporu silnej finančnej skupiny.
  3. Mať médiá na svojej strane.

Obávam sa, že Edo za sebou nič z toho nemá. Myslím, že on sám to veľmi dobre vie a rovnako si to všetko vie sám najlepšie zanalyzovať. Veď v tom je naozaj naša špička.

Nepíšem tieto riadky preto, aby som ho od prípadného kladného rozhodnutia nejako odhováral. Myslím si však, že aj takéto názory mu môžu pomôcť pri jeho definitívnom rozhodovaní. Hovorí sa: „Nie všetci, čo nás chvália, sú naši priatelia. Nie všetci, čo nás kritizujú, sú naši nepriatelia.“ Sám by som si prial, aby nový prezident mal hodnoty, ktoré dnes obdivujem na Edovi. Aby to bol konečne prezident, ktorý nebude reprezentantom koalície ani opozície, nebude pod vplyvom žiadnej finančnej skupiny a s čistou minulosťou. Bude to prezident predovšetkým všetkých občanov nášho Slovenska. Otázkou už len zostáva, či je na toto Slovensku možné? No, uvidíme...?


Ak chcete reagovať na článok,
píšte na slovo@noveslovo.sk

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama