Klub Nového slova - prezentácia kolektívnej monografie Európsky sociálny model – čo ďalej? Ľuboš Blaha (ed.) a viacerí autori

streda, 29. apríl 2015 - 16:00

plagat-esm_650.jpg

Európsky sociálny model, ktorý občanom desaťročia zabezpečoval dôstojnú životnú úroveň, sociálne práva a rovnováhu v spoločnosti, čelí vážnym rizikám. Tie nesúvisia iba s aktuálnou ekonomickou krízou, ale aj s dlhodobejším procesom globalizácie svetových trhov. Globalizácia sa dnes riadi logikou neoliberalizmu, ktorá povzbudzuje vlády k liberalizácii, deregulácii a privatizácii. Liberálni ekonómovia predstavujú sociálny štát ako prežitok. Existuje však aj alternatívny názor, ktorý upozorňuje na zásadný význam európskeho sociálneho modelu, bez ktorého Európe hrozia obrovské nebezpečenstvá vrátane politickej a sociálnej nestability. Kľúčová otázka teda znie: Čo robiť, aby si Európa zachovala svoju sociálnu tvár?

Autorský kolektív prezentovanej monografie tvoria editor monografie, politológ, filozof a predseda Výboru NR SR pre európskeho záležitosti Ľuboš Blaha, český sociológ a poslanec Európskeho parlamentu prof. Jan Keller, profesori ekonómie Peter Staněk a Milan Šikula, britský politológ Christian Schweiger, rakúsky ekonóm prof. Joachim Becker, politologička prof. Marcela Gbúrová, český filozof Michael Hauser, politológ Juraj Marušiak, filozof Martin Muránsky, sociológ a bezpečnostný analytik František Škvrnda, politológ a kulturológ prof. Svetozár Krno, politologička Marta Goňcová, filozof a politológ Jozef Lysý, filozof a ekonóm Michal Polák a mnohí ďalší.

Kolektívna monografia vyšla koncom roku 2014 vo vydavateľstve Slovenskej akadémie vied VEDA.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984