Cena EÚ za literatúru aj na Slovensko

Ocenenou je Svetlana Žuchová
Počet zobrazení: 3389

Európska komisia dnes, 14. 4. 2015, oznámila nositeľov Ceny Európskej únie za literatúru. Oficiálne vyhlásenie sa uskutočnilo počas otváracieho ceremoniálu Londýnskeho knižného veľtrhu.

s._zuchova_1.jpgSvetlana Žuchová v rokoch 2006 - 2007 viedla kultúrnu prílohu tlačenej podoby nášho týždenníka Slovo o kultúre. V Slove vychádzala na pokračovanie aj prvá časť jej knihy Zlodeji a svedkovia, ktorá tak mala v týždenníku vlastne svoju autorskú premiéru.
Foto: Inge Prader

Pozri aj European Union Prize for Literature - klikni na 2 nové fotky.

Skvelou správou je, že medzi 12 ocenenými je aj slovenská spisovateľka Svetlana Žuchová.

Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku k tomu uviedol: „Úspech Svetlany Žuchovej dokazuje, že aj v literatúre vie Slovensko uspieť vo vyspelej európskej konkurencii. Naša súčasná literatúra má výrazné talenty a ja verím, že takéto prestížne európske ocenenie inšpiruje verejnosť, aby sme ich vedeli oceniť aj doma.“

Cena Európskej únie za literatúru oceňuje najlepších vychádzajúcich a talentovaných autorov v Európe. Autorov na ocenenie navrhuje vybraná národná porota. Každý ocenený získa finančnú odmenu, ale najmä vynikajúcu príležitosť zviditeľniť sa na medzinárodnej úrovni. Títo autori majú rovnako príležitosť uchádzať sa o granty na preklad svojich diel do niekoľkých európskych jazykov.

Ďalší ocenení: Carolina Schutti (Rakúsko); Luka Bekavac (Chorvátsko); Gaëlle Josse (Francúzsko); Edina Szvoren (Maďarsko); Donal Ryan (Írsko); Lorenzo Amurri (Taliansko); Undinė Radzevičiūtė (Litva); Ida Hegazi Høyer (Nórsko); Magdalena Parys (Poľsko); David Machado (Portugalsko); and Sara Stridsberg (Švédsko).

Cenu si ocenení prevezmú počas galavečera, ktorý sa uskutoční v 23. júna 2015 v Bruseli za prítomnosti európskeho komisára pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibora Navracsicsa a členov Európskeho parlamentu.

(Zdroj: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Komentáre

Obrázok používateľa anton b.
#1
anton braxatoris
14. apríl 2015, 21:19

Ja osobne nie som schopny to citat, lebo je to z ineho sveta, ale tolko som pochopil - Svetlana je ohromny talent. Dufam ten svoj talent len tak nepremrha, ako sa to stava poniektorym, a dockame sa od nej zaujimavych veci.  

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984