Opustený Dom, opustená Cesta

Počet zobrazení: 2705


stlpcek_krivan75.jpg

Skepticky sme kedysi pristupovali ku Gorbačovovej téze o „spoločnom európskom dome“ – musel by byť čarodejník. Ďalší idealizmus z neschopnosti – len pri opačnom mantineli. Rozkázať vetru, dažďu. Gagarin bol v nebi a nijakého Boha tam nevidel… Kremeľ je prosto Kremeľ. Ale sklamanie bolo jednako hlboké – predsa len, nádej umiera síce posledná, ale pohreb má veľmi smutný. Čo dnes vidíme, je obludná byrokracia, akú Európa nezažila ani vo svojich najtemnejších dobách, a menový amatérizmus (sakramentsky dobre vymyslený), ktorý prinesie už zanedlho katastrofu. Vlastne – katastrofa už nastala. Čo na tom, že pre mainstream je to zatiaľ len vzrušujúca videohra Proti Ríši zla?… – Tiež sme to pôvodne videli (optikou klasického vzdelania) ako budúcu, drsnú síce, ale predsa len európsku grotesku, ktorá prečistí ľuďom hlavy. Opak sa stal skutočnosťou. Najprv fraška demokracie, potom tragédia rozvratu samej civilizácie (ten spustil 11. september 2001 – teda, nie je to čosi, čo by sme mali očakávať v nejakej hmlistej budúcnosti – sama táto konkrétna minulosť je dostatočne hmlistá, až po kauzu MH17).

Igor Girkin, zvaný Strelkov, ktorý odišiel z postu ministra obrany Doneckej ľudovej republiky 14. 8. 2014, dal po necelom mesiaci, tento týždeň, v Moskve krátky brífing pre médiá. Povedal viacero závažných právd, ale medzi nimi jednu kosti drviacu: „Boj o Rusko sa [prímerím z 5. septembra] premiestnil z Donbasu do samého Ruska.“ Pohľad na aktuálnu mapu bojov naozaj naznačuje hlboké/prehlboké zhoršenie pozície povstalcov – stratili Mariupol a na severnom fronte nie je kľud, lež veľká tieseň. – Asi preto, že povstalci porušujú prímerie, dostávajú na frak… Tak nejako za trest. Demoralizované ukrajinské trestné komandá sa asi spravodlivo rozhorčili, a tak pritlačili na pílu.

Sun c’ – Umenie vojny: „Cesta zjednocuje myseľ ľudu s vladárom, aby s ním vedel umrieť,  aby s ním vedel žiť – bez ohľadu na nebezpečenstvo. […] Ale pýtame sa: Ktorý z vladárov má v sebe Cestu?

Zdá sa, že preťahovanie sa o donbaské švihadlo končí. Je jasné, čo bude nasledovať. – Uvidíme, ak pravda dožijeme, či je to Putinova Cesta. Je mi však nesporné, že tí, ktorí mi vládnu tu u nás, nemajú Cestu nijakú. Zvolili tak svoj osud. – Lenže aj môj. A to ma práve znepokojuje.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984