Reklama
Reklama

Nepokojná staroba

Čoraz častejšie počuť zo strany mladých ľudí, že staršia generácia ich oberá o prácu. Starí ľudia sa stávajú na pracoviskách terčom posmeškov a urážok...
Počet zobrazení: 1741
jedota dochodcov.JPG

Z iniciatívy  OSN bol október vyhlásený za mesiac úcty k starším. Únia dokonca vyhlásila rok 2012 za Európsky rok aktívneho starnutia a medzigeneračnej solidarity. Myslím, že aj naše médiá sa o tom len tak mimochodom zmienili. Ak by som nezachytil v Pravde príspevok predsedu Jednoty dôchodcov na Slovensku, pána J. Lipianskeho, ani by som nevedel, že sa niečo v tejto súvislosti deje. Veď ani páni Richter a pán Kaník o tom pravdepodobne ani len netušia, pretože v sledovanej relácii O 5 minút 12 na STV 1, (7.10) sa o tom vôbec nezmienili, hoci celú hodinu debatovali na sociálnu tému. Akoby naša staršia generácia už bola úplne odpísaná. V relácii nám znova pán Kaník rozvádzal svoje sociálne teórie a poúčal pána Richtera, ako má hospodáriť s peniazmi, ktoré mu boli pridelené. Myslím si, že po jeho vystúpení pôjdu, ako vždy, preferencie SDKÚ dolu.

Pôsobenie pána Kaníka na ministerstve práce a sociálnych vecí si všetci veľmi dobre pamätáme. Pamätáme si aj na jeho dôchodkovú reformu, pre ktorú sa takzvaní starodôchodcovia ocitli v stave "večného odriekania". Akoby mohli za to, že prežili väčšinu života v starom režime. Títo ľudia dnes živoria za svoju celoživotnú prácu s dôchodkom 260 eur. To hovorí za všetko, odkazuje pán Lipiansky našim politikom. Ak k tomu pripočítame neustále zdražovanie potravín, liekov a energií... už nikdy v živote sa z tohto svrabu nedostanú. Pán Lipiansky sa však zmienil aj o medzigeneračnej nevraživosti, ktorá v našej spoločnosti narastá. Korene má predovšetkým v nezamestnanosti. Čoraz častejšie počuť zo strany mladých ľudí, že staršia generácia ich oberá o prácu. Starí ľudia sa stávajú na pracoviskách terčom posmeškov a urážok, aj keď vykonávajú prácu vrátnikov, SBS-károv, alebo zametajú a kosia trávu, za čo nedostávajú ani len minimálnu mzdu. Ani toto všetko im však nebude stačiť na normálny pobyt v niektorom bežnom sociálnom zariadení, ak sa už nedokážu sami o seba postarať. Z času na čas o tom niektorý novinár so sociálnym cítením niečo napíše, no to je tak asi všetko. Do svedomia politikov sa to nedostane. S politikmi je to ako v jednom starom filme. Vedľa seba kráča mladý človek a starec. Medzi nimi je potôčik, ktorý ich rozdeľuje. Zhovárajú sa, počujú sa, no čím ďalej pokračujú v ceste, tým sa potôčik rozrastá, je z neho potok, potom riečka... a tí dvaja ľudia sa už nedokážu ani porozprávať a ani sa už nepočujú.

Václav Klaus raz povedal, že politici tu nie sú preto, aby sa starali ľuďom o ich dôchodky. Každý je vraj tvorcom svojho dôchodku a celkom rozumne vysvetlil, aj prečo je tomu tak. Predsa len si myslím, že politici by sa nemali iba prizerať, keď niekto tým najslabším mrzačí a kaličí aj tak už nízke dôchodky. Myslím tým, že sa ešte stále nič nerobí preto, aby naši podnikatelia riadne odvádzali odvody za svojich zamestnancov, do Sociálnej poisťovne. Veľmi často sa  mzdy vyplácajú dvojito: jedna zdanená pre Sociálnu poisťovňu, druhá ako nezdanený "keš". Ak by niekto spočítal, koľko uniká takto nezdanených peňazí, boli by sme všetci prekvapení. Ak na to nikto nemá vôľu, tak to bude asi tým, že v parlamente sú vo veľkej väčšine iba podnikatelia. Bolo by proti ich prirodzenosti, aby išli proti sebe.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
09. október 2012, 03:47

"Pamätáme si aj na jeho dôchodkovú reformu, pre ktorú sa takzvaní starodôchodcovia ocitli v stave "večného odriekania". Akoby mohli za to, že prežili väčšinu života v starom režime. Títo ľudia dnes živoria za svoju celoživotnú prácu s dôchodkom 260 eur. To hovorí za všetko, odkazuje pán Lipiansky našim politikom. Ak k tomu pripočítame neustále zdražovanie potravín, liekov a energií... už nikdy v živote sa z tohto svrabu nedostanú. Pán Lipiansky sa však zmienil aj o medzigeneračnej nevraživosti, ktorá v našej spoločnosti narastá. Korene má predovšetkým v nezamestnanosti." JS

************************

Budem k dôchodcom krutá, ale spravodlivá, ak to napíšem z mosta do prosta - tak im treba! Môžu si za to samy v akom marazme sa s ich dôchodkami nachádzajú!!!

Dôchodcov je na Slovensku zhruba milión, čo je zhruba toľko ako Ficových voličov! Takáto miliónová masa ekonomickí neaktívnych by si mala založiť vlastnú politickú stranu a presadzovať si ich vlastné záujmy!!! Rozhodne nehádzať ako "starí neuvedomelí ****** hlasy Ficovcom, alebo Figeľovcom !!! To sú fakt takí naivní, že sa o nich kozervatívni figiarovci, alebo červení maseratovci postarajú??? Preto je zbytočné vyplakávanie Lipianského nad rozliatým "mliekom" a ich vlastnou neschopnosťou sa zorganizovať !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Takže dobre im tak, tak im treba!

Ak by sa vedeli dôchodci zjednotiť, tak by mali zrušiť penzijnu Kaníkovskú refornu, či skôr deformu penzijného systému, pretože ani pravicovo kozervatívni figliari z KDH, a ani ficoidní maseratovci to nikdy neurobia! Pretože podľa katolíckej dogmy by to narušilo nemenné triedne rozdelenie spoločnosti! Taktiež ani pseudosocilisti maseratovskej slovenskej tretej cesty by nikdy nepripustili zrušenie II. piliera. Pretože ajj týmto exkomunistom ide o triedne rozdelenie spoločnosti s malou veľmi dobre platenou elitou s obrovskými potenciálnymi dôchodkami a obrovskú masu makčenkov na ich blahobyt!!!

Takže v súčasnej dobe sú pri dnešnej politickej konštalácií politických strán sú dôchodci v stave "večného odriekania" (ako ste správne a výstižne uviedli), samozrejme ak sa s Lipianským nespamätajú?

Nakoniec ani minister Richter nemieni vyháňať svojich synov z II. piliera, lebo tí ktorí zarábajú viac ako priemernú mzdu v NH je už toto asociálne ulievanie si penzijných peňazí na súkromné účty viac než výhodné! Pretože ako povedal Kaník, aj keď sa tie peniaze nezhodnotia ani o cent v DSS, aj tak je to výhodné pre oligarchiu, lebo sa s nimi už nikdy nebudú musieť deliť s darébackou neschopnou lúzou ! Pretože čo sje na súkromnom účte tak to je už egoisticko-privátne a do toho už nikoho nič nie je!!!

PS: Dôchodci by mali si užívať volný čas, lebo sa v živote narobili dosť!!!

Mali by sa venovať vnúčatam a cestovať, nie odoberať pracovné miesta mladým!!!

Lenže pokiaľ budú voliť maseratovcov zo Smeru a figliarovcov z KDH, tak na to nebudú mať ani čas a ani peniaze !!!!!!!!!Ak môže byť poslancom NR SR dosť starý Mikloško, tak prečo by nemohli byť poslancami dôchodcovia 60-tníci?

Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
09. október 2012, 15:02
Kladiem si otázku: Akú cenu má pre Vás ľudský život ? Predpokladám, že mi ju nezodpoviete. Už ako ste sa vyjadrila k zbrojeniu a to čo tu prezentujete v názore na starých ľudí mi pripadá, že pre Vás ľudský život nemá valnú cenu. Ale konkrétne k Vašim odporúčaniam : ---------------------------------------------------------------- Takáto miliónová masa ekonomickí neaktívnych by si mala založiť vlastnú politickú stranu a presadzovať si ich vlastné záujmy!!! ---------------------------------------------------------------- Nie len, že podľa údajov štatistického údaju ich nie je ani milión, ale hlavne zabúdate, že ako sa hovorí "staroba-choroba". Neviem percentuálne vyjadriť aký je pomer medzi zdravými a chorými, ale predpokladám, že tých chorých bude asi slušná skupina. Ich dôchodky v mnoho prípadoch sú na hranici prežívania. Už som tu kdesi v príspevku písal o staršej pani, ktorá prosila lieky, že až dostane dôchodok peniaze prinesie. Zrovna dnes som stretol známu, vek niečo cez 60, a medzi zdvorilostné frázy patrí "ako sa máte?". Dozvedel som sa, že denne skonzumuje 30 druhov liekov ( to snáď ani nie je možné, možno to má špatne spočítané ). Predpokladám, že aj pre týchto doporučujete cestovanie. Títo dôchodcovia, o ktorých píšem, iste neodoberajú pracovné miesta mladým. Mám však za to, že aj títo ľudia majú právo na ľudské a dôstojné prežitie svojho života. Poznámka : V minulom režime bolo dosť práce pre všetkých, aj pre dôchodcov.
Obrázok používateľa masmil@montisro.sk
Milan Mašcuch
10. október 2012, 09:38
Pavol zrejme nepochopil, že od Ingy ide síce kruté, ale pravdivé vystihnutie reality. Medzi dôchodcami je skutočne množstvo ľudí s vyšším vzdelaním, ktorí by boli schopní založiť politickú stranu, aby vládnuce garnitúry nemohli zneužívať existenciu JDS a cez nich vytvárať ilúziu, že tie hanebnosti, ktoré páchajú na dôchodcoch, všetci dôchodcovia vlastne sami chcú.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
10. október 2012, 14:21
sú dve politické strany so zameraním na dôchodcov - Strana dôchodcov a sociálne odkázaných , Strana dôchodcov Slovenska, v súčasnosti sú v likvidácii. Z toho vyplýva, že to čo tu navrhuje pani Inga už bolo. Že neúspešne, prečo ? Z viny dôchodcov ? Ale pripusťme, že by sa do parlamentu ako strana dostali. Aká pozícia ich by čakala ? Či v opozícii, alebo v koalícii by svoje postavenie určite nijako zásadne nezmenili. To že by boli vládnucou stranou je nereálne. V dnešnej spoločnosti dominuje kapitál a ten na strane dôchodcov nie je. A k tomu ešte propagandistická mašinéria ... Škoda ďalších slov. Jednoducho to čo navrhuje pani Inga je jednoducho nezmysel.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
11. október 2012, 10:40
V registry politických strán Slovenska sú dve politické strany so zameraním na dôchodcov - Strana dôchodcov a sociálne odkázaných , Strana dôchodcov Slovenska, v súčasnosti sú v likvidácii. Z toho vyplýva, že to čo tu navrhuje pani Inga už bolo. Že neúspešne, prečo ? Z viny dôchodcov ? Ale pripusťme, že by sa do parlamentu ako strana dostali. Aká pozícia ich by čakala ? Či v opozícii, alebo v koalícii by svoje postavenie určite nijako zásadne nezmenili. To že by boli vládnucou stranou je nereálne. V dnešnej spoločnosti dominuje kapitál a ten na strane dôchodcov nie je. A k tomu ešte propagandistická mašinéria ... Škoda ďalších slov. Jednoducho to čo navrhuje pani Inga je jednoducho nezmysel." Palo

**********************

Zrejme ste poriadne zažraný smerák!

Neúspech strán je v tom, že ich zakladajú oportunisti! Už len samotný faktt, že boli založené dve takéto strany svedčí o oportunizme zakladateľov!!! Každý chcel byť predsedom a o všetkom rozhodovať! Najmä koho dá na kandidátku! Lenže bez dlhodobej práce v politickej strane a zvyšujúcej sa politickej uvedomelosti to nejde, ak nemajú milióny eur na drahé spoty v TV!

Dôchodci by tohoto projektu nemali ísť samy! Lebo okrem starobných dôchodcov sú statisíce invalidov, 400 tisíc nezamestnaných a ďalších ekonomickí neaktívnych!

Ak sa nespoja a nebudú dlhodobo spolupracovať, tak si svoje postavnie nezlepšie! Majú len dve možnosti: 1, Buď sa spoľahnú na Pána Boha (a budú voliť KDH) alebo sa spľahnú na Ficov populizmus a budú voliť Smer. Výsledok bude pomalá nezmyselná starovba z ktorej bude vylobodením smrť.

2, Spoľahnú sa na seba a začnú sa organizovať z dola. Ich život získa zmysel, lebo dĺžka života sa predlžue aj keď sa životné podmienky zhošujú! Nakoniec majú kapitál, ktorým je volný čas!

Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
11. október 2012, 11:52
Takto vyzerá medzigeneračná solidarita a úcta k starším luďom, v roku 2012,takýto je odkaz pani Ingy,našim starčekom a starenkám,ktorí to zásluhou všetkých ponovembrových vlád a koalícií, dotiahli iba po 260 Eurový dôchodok. Príležitosť k tomu, aby zasa mohla šteknúť na "Ludožruta" Ficu a jeho stranu Smer.Nemali ste ho voliť, to je trest za vašu sprostosť... je jej odpoveďou. Založte si politickú stranu a bojujte za svoje práva, poučila nás všetkých.To by ani Noriku Mojseovú nenapadlo. Neviem si totiž dosť dobre predstaviť,ako by to dopadlo, ak by 62 ročný murár zliezol z lešenia a išiel by zakladať politickú stranu,s invalidmi a ťažko chorými ľuďmi v "starobincoch". To si naozaj myslíte, že by sa k týmto zrobeným starým luďom pridali dôchodcovia, ktorí poberajú oveľa viac ako je priemerný plat na Slovensku, alebo výsluhový dôchodcovia poberajúci rovnako veľké dôchodky už v 40-tke? Ako som spomenul,pre Vás to nie je téma o medzigeneračnej solidarite s 260 Eurovými dôchodcami, pre Vás to je príležitosť zaštekať si na Ficu.Vôbec by ma neprekvapilo, ak by ste nabudúce napísali- "Neodpovedajte starým luďom na pozdrav, neuvolňujte im miesto v dopravných prostriedkoch,stačí im jedno jedlo denne a klystír...sú to Ficový voliči, vech vieme koľko znesú.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
11. október 2012, 14:50
Nikdy som nevolil Smer. Už sa tu stretáme pri viacero príspevkov do diskusie a mohla ste si všimnúť, že ako vlastne jediné riešenie problémov, ktoré sa tu objavujú považujem zásadnú zmenu spoločenského systému. Smer takýto cieľ vo svojom programe nemá. Tento systém svoju základnú historickú formu už naplnil a žiadna jeho modifikácia nemôže priniesť riešenie problémov dneška. Skôr opak, zhoršenie, napríklad vo forme fašizmu, keď môžme vidieť narastajúce prejavy tejto ideológie a spoločnosť im nedokáže zamedziť. Ale kam sa radíte Vy, pani Inga ? Napriek niektorým Vaším nezmyslom a ignorácii reality snažíte sa viesť veľmi fundované diskusie, neviem kam by som Vás zaradil. Pripomínate mi moju nevestu, aj tá sa púšťa do rôznych diskusií a prehlasuje, že je anarchistka.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
12. október 2012, 04:23
"Dobre im tak, tak im treba!!! Takto vyzerá medzigeneračná solidarita a úcta k starším luďom, v roku 2012,takýto je odkaz pani Ingy,našim starčekom a starenkám,ktorí to zásluhou všetkých ponovembrových vlád a koalícií, dotiahli iba po 260 Eurový dôchodok. Príležitosť k tomu, aby zasa mohla šteknúť na "Ludožruta" Ficu a jeho stranu Smer.Nemali ste ho voliť, to je trest za vašu sprostosť... je jej odpoveďou." R.Slezák

****************************

Začnem od zadu vášho príspevku. 1, Pred voľbami 3/2012 som napísala aspoň 50 príspevkov, kde som tvrdo kritizovala Smer!(pre čítajte si moje príspevky z pred volieb 2012!) Dokonca som osobne vyzývala, aby nevolili Smer a hádzali prázdne obálky, keďže nebolo koho voliť! Nič by tým nezmenili, ale aspoň by Smer neparazitil na tých cca 20 eurách, ktoré dostal za hlas každého tupovoliča!!!!!!!!

Takže vaše: "Nemali ste ho voliť, to je trest za vašu sprostosť..." je totálna hlúposť, lebo som urobila čo som mohla pred voľbami!!!

2, Ak sa nevie zorganizovať viac miliónová masa ľudí v dôchodkovom veku a invalidov, tak neviem to povedať len - tak im treba, že volia Fica!!!

Majú celé dni volného času, tak je to ich vrcholná lenivosť a nezodpovednosť za seba a svojich blížnych v rovnakom postavení!

Vaše tvrdenie, že sú len chorí a strhaní od roboty dôchodci ako "62 ročný murár zliezol z lešenia a išiel by zakladať politickú stranu" je totálna sprostosť!

Na dôchodku sú desaťtisíce učiteľov a iných vysokoškolákov, ktorý sú dostatočne mentálne spôsobilí, aby aj vo veku 70 rokov vedeli sa politický angažovať!!!! Nikdy tak tvrdo nerobili ako murári, drevorubači družstevníci, či baníci!!! Takže majú dosť času a schopnosti síl!

Musia si uvedomiť, že sa o nich žiadna z buržoázných strán nepostará (vrátane Smeru!!!) preto musia zobrať zodpovednosť a iniciatívu do vlastných rúk!!! Iné riešenie neexistuje a ani dlho existovať nebude!!!

Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
12. október 2012, 04:37
"Pripomínate mi moju nevestu, aj tá sa púšťa do rôznych diskusií a prehlasuje, že je anarchistka." Palo

************************

Takže pán Palo, máte politický uvedomelú nevestu (môžete ju odo mňa pozdraviť a byť na ňu oprávnene hrdý), ktorá chápe, že riešením a východiskom z dnešnej politickej situácií a najmä pri programoch a cieľoch politických strán je buď ľavicový anarchizmus, alebo kresťanský egalitárny socializmus! Iné východiská v podstate neexistujú, lebo komunisti sú totálne neschopní a ostatné politické strany majú v programoch zámer budovať kapitalizmus s "ľudskou tvárov". Čo je nezmysel!

Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama