Čerenie vôd v ľavom spektre

Na stránke sa hovorí: „Projekt vznikol na vlastné náklady autora Juliána Bosáka ml. ako nezávislá iniciatíva zachytiť slovenské ľavé spektrum v jeho rôznorodosti s jeho definovaním sa, hodnotením momentálneho stavu a víziami do budúcna. Oslovených bolo cez 100 ľudí, ktorí majú viac či menej blízko k ľavému spektru, následne vznikla táto mozaika názorov, ktorá je miestami v harmónii so spoločnými motívmi, ale aj výraznými kontrapunktami.“
Dodajme, že autor položil tri základné otázky: Čo znamená byť ľavičiar? Aká je situácia na ľavom spektre? Aké sú perspektívy realizácie ľavicových idelálov?
Darmo sa nám tu vyše dvadsať rokov snažia raz tí raz oní nahovoriť, že dnes už nemá zmysel delenie na ľavicu a pravicu: snažia sa len otupiť zmysly ľudí, znecitlivieť ich voči nerovnosti, neprávu a neslobode – áno, neslobode, lebo ľudia bez práce sú neslobodní... vo všetkých ohľadoch. A ešte sú označovaní za lúzu, príživníkov, neschopákov.
Ľavé spektrum Julina Bosáka ml. je z tých prejavov ľavicovosti ako činu, ktoré nemá nijakú organizačnú základňu, a práve preto je významné. Preto je aj čisté a nefalšované. Nemá hranice ani mantinely, nenálepkuje ani nevykazuje nikoho za dvere. Vďaka zaň.
Na Slovensku je to tak, nie každý čin ocenil, nie každý sa tvorcovi Ľavého spektra poďakoval. Viacerí praví ľavičiari sa zhrozili. Našli sa aj takí, ktorí povedali drsnejšie ako ďakujem pekne za takých ľavičiarov! Dokonca ešte predtým než bola stránka zverejnená.
To však v žiadnom prípade projektu Julina Bosáka ublížiť nemôže. Vypočujme si názory oslovených, zamýšľajme sa nad nimi a nesúďme, ale cúďme.
www.lavespektrum.sk
Ako vidím kritiku projektu Ľavé spektrum 2012
Reagujte na článok
Komentáre

Tak to som sa už dlho tak dobre nezabavila ako na stránke Ľavicového spektra 2012 na FB.
Elzéard Bouffier
Jáj a ešte Sergej Kozlík... ale z toho v duchu teraz modernej "názorovej flexibility" je zrazu už euroskeptik a "pravičiar" všakáno... a ešte Ľuptáka, Húsku, či Migaša ste zabudli... Chelemendíka (ako dalšieho z kategórie "humoristi") ste dúfam neopomenuli...5 júla o 12:07 ?
2.Boris Štěrbák Paní profesorka Schmögnerová do Levého slovenského spetra rozhodně patří
5 júla o 14:49 ?
Ján Segeč
To rozhodne!(obrovský smiech) Mala si to milostivá rozmyslieť na koho strane je, keď brali SDĽ-kári Judášske peniaze od NED! "Britská Konzervatívna strana dostala od NED státisíce britských libier a dolárov na podporu politických strán na Slovensku. Podporu dostali KDH, SDKÚ, SDĽ a Sociálnodemokratická strana i Mladá demokratická ľavica. Cieľom bolo pred voľbami v 1998 vytvoriť pomocou finančných grantov potenciálnu koalíciu."
Viac na: http://www.poznanie.estranky.sk/clanky/kto-za-koho-kope-cast-2.htmlSmerujeme k poznaniu a vzostupu - Kto za koho kope časť 2 www.poznanie.estranky.sk..5 júla o 20:59
Ján Segeč
Nakoniec sa všetci "ľaví" stretnú s Ficom v jednej posteli (bez rozdielu pohlavia) / Parafráza výroku innej Brigity/5 júla o 21:06 ?
Elzéard Bouffier
Alebo je tu potom aj ďalší Schmognerovej súputník z SDĽ... presvedčený ľavičiar a navyse úspešný tipér, ktorý "čisto náhodou" vyhral na vilu v štátnej stávkovej spoločnosti...
http://sk.wikipedia.org/wiki/Pavol_Kanis
http://www.pluska.sk/showdoc.do?docid=191772&showRate=true
http://korzar.sme.sk/c/4711791/minister-p-kanis-tipoval-aj-v-novoveskych-stavkovych-kancelariach.html
http://www.sme.sk/c/1172685/tipos-nike-terno-miliardy-v-stavkach.html
http://dotankoch.sk/talk/display/835?escape=falsepiatok, 18:59
Wiliam Canaris
chmelar a schmognerova? ? ved by sa pobili po dvoch dnoch .. inak bola by to dobra dvojka ..Včera o 12:06
Fero Konvalinka
schmegnerka,vykonavateľka tvrdych miklož-ovych ekonomickych povelov.ta sa určite hodi:)Včera o 12:23
Choďte na FB left show must go on!

Tak mi pán/i "xxy" vysvetlite, čo je ľavicové na Chmelárovi, Havranovi, Profantovi,...? Že cikajú držiac si ľavou rukou, alebo že Fabryová onanuje ľavou rukou?
Sledujete vy vôbec diskusiu na FB?
Aspoň polovica z respondentov nemá nič spoločné s ľavicou a napriek tomu sú tam! Prečo?



*************************
OK, tak toto zrejme zasiahne jadro veci.
1, Julinov Bosákov projekt Ľavicové spektrum môžeme chápať ako sieť ťahanú ľavicovými vodami. Dokonca tomu napovedá aj názov tohoto článku: Čerenie vôd v ľavicovom spektre.
Pre vysvetlenie jadra problému si pomôžem Kristovým podobenstvom "O sieti"
47 Nebeské kráľovstvo môžeme ďalej prirovnať k sieti, ktorá sa spustí do mora. Zachytí sa v nej všetko možné.
48 Keď je sieť plná, vytiahnu ju rybári na breh, jedlé ryby vyberú do košov, zlé vyhodia.
Dajte si do súvislosti to, čo som napísala, v čom som sa mýlila a v čom som nezasiahla jadro?
Veď na prvý pohľad vidno, že zdochnuté ryby chytené do siete sú už hore bruchom (zdiskereditované politické mŕtvoly), alebo sú tam chytené zdochýnajúce (neúspešní oportunisti), len ich treba vyhádzať, aby neznehodnotili celý projekt!
2, Pán Janošovský zrejme máte pravdu v tom, aby sme sa neposrieľali na začiatku. Preto na vysvetlenie použijem iné podobenstvo "O kúkoli", ktoré vysvetľuje ďalší princíp oddeľovania na prvý pohľad neviditeľného "balastu" v ľavicovom spektre:
24 Potom použil ďalšie podobenstvo: Nebeské kráľovstvo je podobné hospodárovi, ktorý zasial na svojom poli dobré semeno.
25 Ale v noci, keď ľudia spali, jeho nepriateľ rozhodil medzi pšenicu kúkoľ a odišiel. 26 Keď obilie vyrástlo a vyklasilo sa, ukázal sa aj kúkoľ**.
27 Sluhovia prišli za hospodárom a povedali mu: Veď si zasial čisté semeno, kde sa vzal kúkoľ?
28 To urobil nepriateľ! odpovedal im.
Pôjdeme to pole vyplieť, ponúkli sa.
29 Ale hospodár nesúhlasil: Nie, nerobte to. S kúkoľom by ste mohli ľahko vytrhnúť aj pšenicu.
30 Necháme oboje dorásť a pri žatve rozkážem žencom, aby najprv vybrali kúkoľ, zviazali ho do snopkov a spálili a pšenicu zhromaždili do mojej stodoly. "
Len ma zaujíma:
1, kto dokáže múdro urobiť objektívne kritéria na oddelenie pšenice od kúkoľa (ortodoxných ľavičiarov od oportunistov)?
2, Je podľa vás nemorálne priamo poukázať na zdochnuté, alebo zdochýnajúce ryby?
Alebo budeme natoľko hlúpi, že kúkoľ budeme považovať za pšenicu a skončí tento projekt tak neslávne ako oportunistická SDĽ v 1998, či KSS po 2002?
Ja vysoko oceňujem Julinov mediálny projekt, ale odtiaľ potiaľ. Nedajme sa obalamutiť rečičkami. Pretože vtáka poznať po perí a politika po skutkoch a nie po "kvetnatej" rečí!
**Pozn. kúkoľ /lat. Lolium temulentum/ je divoko rastúca rastlina. Dlhšiu dobu po vzídení (sklíčení) je takmer nerozoznateľná od pšenice. Konzumácia plodov tejto rastliny spôsobuje silné zvracanie až smrť.





Moje chápanie ľavicovej scény vychádza z vývojového usporiadania spoločnosti, čo sa odráža aj v členení ľavicových prúdov.
Z hľadiska dnešnej situácie sa črtá takéto rozdelenie ľavice:
Kapitalistická ľavica ? sem možno zaradiť ľavicové strany, ktoré sa programovo vymedzujú v rámci kapitalistického systému, sú systémovou súčasťou kapitalizmu a prakticky si ani nekladú ísť za hranice kapitalizmu. Aj keď sa v programoch niektorých strán objavila idea tzv. Tretej cesty (cesta medzi kapitalizmom a socializmom), v praxi týchto strán sa to neprejavilo. Patria sem hlavne sociálno-demokratické a socialistické strany, prípadne niektoré zelené strany, kresťansko-sociálne strany, časť anarchistov. Zo slovenských politických strán sem môžeme zaradiť Smer-SD, SDĽ, ZRS.
Socialistická ľavica ? orientovaná na socializmus ako spoločenský systém Je možné ju členiť
- na stúpencov klasického socializmu ? klasických komunistov. Aj v tejto skupine by sa dali rozlíšiť stalinskí komunisti (konzervatívni komunisti, alebo socialistická pravica), vychádzajúci z historickej skúsenosti, že socializmus možno vybudovať jedine cez DP- a liberálnejšie orientovaní klasickí komunisti
- na klasických komunistov ? stúpencov novej podoby socializmu (vyspelého, liberálneho, demokratického socializmu) ? liberálni klasickí komunisti, socialistická ľavica
- na socialistov nekomunistickej orientácie, zaznávajúcich skúsenosti klasického socializmu a orientujúcich sa na vytvorenie úplne odlišnej podoby socializmu ? radikálni socialisti, ale nachádza sa tu aj veľká skupina socialistickej anarchoľavice, kresťanskej radikálnej ľavice, neuznávajúcich historický determinizmus
Progresívna komunistická ľavica ? orientujúca sa na utvorenie komunizmu ako nový spoločenský stupeň, ako prekročenie socializmu
Komunistami by sa mali dnes označovať len ľudia, ktorí sa sústreďujú na vytvorenie komunizmu, alebo ktorí sa sústreďujú na neustále revolučné premeny (nie v zmysle násilia, ale kvalitatívnej zmeny). Už Marx a Engels v Nemeckej ideológii vyslovili názor, že komunizmus nie je stav, ktorý má byť nastolený, ale hnutie, ktoré má prekonať každý stav. V tomto zmysle sa často chápe aj ľavica, ako hnutie, ktoré sa sústreďuje na spoločenský pokrok, zmeny ? ako opak konzervativizmu.
Hodnotová orientácia ľavicových prúdov
Kapitalistická ľavica ako základné hodnoty vyznáva hodnoty rovnosti, sociálnej spravodlivosti a slobody.
Dôraz na celospoločenské hľadiská
Výrazná úloha štátu, verejného sektoru v spoločnosti, štátna regulácia ekonomiky, vyššie zdaňovanie príjmov, podpora rovnosti príležitostí (nie rovnostárstvo)
Pre kapitalistickú ľavicu sú dôležité nielen individuálne občianske a politické práva, ale aj sociálne práva
Dôraz na sociálne istoty ? orientácia na silný sociálny štát (sociálno-trhové hospodárstvo), sociálne, nemocenské zabezpečenie ľudí, dôstojný život ľudí
Obhajoba záujmov pracujúcich, sociálne chudobnejších vrstiev. Sociálne cítenie, solidarita s inými, prerozdeľovanie príjmov (progresívne zdaňovanie príjmov), zavedenie minimálnej mzdy
Demokratické hodnoty, orientácia na zastupiteľskú parlamentnú demokraciu, obmedzovanie jej elitárskeho buržoázneho charakteru. Pritom rešpektovanie triedneho charakteru spoločnosti.
Boj proti kultúrnej nerovnosti ľudí, podpora práv menšín, podpora práv homosexuálov
Európska integrácia
Pre nekomunistickú socialistickú ľavicu sú dôležité tieto hodnoty:
Demokratický socializmus, odmietanie idey DP
Rovnosť, sociálna spravodlivosť, sloboda, demokracia
Výrazná úloha štátu, verejného sektoru v spoločnosti, vyššie zdaňovanie príjmov
Ekonomická demokracia, participácia zamestnancov na riadení podniku
Európska integrácia
Pre klasickú komunistickú ľavicu sú dôležité tieto hodnoty:
Silná úloha štátu, spoločenského vlastníctva v ekonomike a spoločnosti
Plánovitý charakter ekonomického a spoločenského rozvoja
Súlad ekonomického a sociálneho rozvoja
Sociálne istoty
- ani jeden bezdomovec, ani jeden žobrák na ulici
- ani jeden nezamestnaný
Sociálna rovnosť ľudí ? považuje socializmus ešte za triedne diferencovanú spoločnosť, so snahou o znižovanie, stieranie triednych rozdielov
Hodnota prace
- úcta k práci každého človeka
Komunistickou hodnotou je najmä čin, tvorba
Úcta k človeku, nie peniazom, majetku
Objektívnosť poznania, uznávanie zákonitého charakteru spoločenského vývoja
Idea spoločenského pokroku
Socialistický internacionalizmus
Socialistická hospodárska integrácia
Pre progresívnu komunistickú ľavicu sú dôležité tieto hodnoty:
Idea spoločenského pokroku
Objektívnosť poznania, uznávanie zákonitého charakteru spoločenského vývoja
Plánovitý charakter ekonomického a spoločenského rozvoja
Súlad ekonomického a sociálneho rozvoja
Sociálne istoty
- ani jeden bezdomovec, ani jeden žobrák na ulici
- ani jeden nezamestnaný
Sociálna rovnosť ľudí ? ľudia sú síce rozmanití v schopnostiach a potrebách, ale tieto ich potreby a schopnosti sú rovnocenné. Žiadna smotánka, celebrity, elita, plebs, úspešní a neúspešní, schopní a neschopní.
Všetci ľudia sú schopní, ale každý v inom smere. Preto sa ani nezameriava na obhajobu záujmov tzv. chudobných, nižších vrstiev spoločnosti, v jej ideológii sa nerozlišujú tzv. chudobní a bohatí, nakoľko vecný majetok nie je meradlom bohatstva človeka. Bohatstvo, šťastie človeka sa nemerajú majetkom, sú individuálne. V tomto zmysle každý má právo na svoje individuálne chápanie potrieb, individuálne chápanie bohatstva a šťastia. Preto ani nechápe rozdiely medzi ľuďmi ako triedne rozdiely, ale ako prirodzené rozdiely.
Príklad Ľ. Blahu s vlkom a ovcou v klietke. Áno, vlk v priamom meraní je silnejší, zožerie ovcu. Ale z hľadiska celkovej potrebnosti, schopností sa nedá povedať, že ovca je menej schopná, menej potrebná pre prírodu.
Úcta k človeku, nie peniazom, majetku
Demokratické hodnoty ? občianske, politické, sociálne, ekonomické
Široké spektrum záujmových, občianskych združení vyjadrujúcich priestor pre naplnenie rozmanitých potrieb aktivity ľudí
Ekonomická demokracia ? ekonomické práva ? aby človek nebol len strojom na výrobu tovarov. Cesta k cieľu je súčasťou cieľa
Hierarchia vlastníckeho usporiadania spoločnosti na princípe subsidiarity
Rozvoj samosprávneho charakteru spoločnosti, sociodiverzita
Hodnota prace
- úcta k práci každého človeka
Komunistickou hodnotou je najmä čin, tvorba
Súlad človeka a životného prostredia
Globálna (a európska) integrácia


Ako demokrati by sme pritom mali rešpektovať diferencovanosť ľavicového hnutia, snaha nacpať všetky prúdy do nediferencovanej ľavice je jednoducho nereálna a plodí spory a akčnú nejednotu. Ja napr. neriešim otázku oprávnenosti záujmov nejakého prúdu, alebo či je skutočne ľavicový, jednoducho ho vnímam taký aký je.


Ale aj zjednocovanie má svoje predpoklady, treba mať jasné, kedy ide a kedy nie.
Dialektická jednota práve predpokladá rozmanitosť, rôznosť svojich členov. Predstavme si napr. stavebnú čatu, ktorá má postaviť dom. Do tej čaty nemôžeme zaradiť len murárov, ale vyžaduje si rôzne profesie, elektrikárov, vodárov, kúrenárov, strechárov, podlahárov, ktoré si často spolu ani nerozumejú. Zjednocovať sa môžu len tí, ktorí sa vzájomne potrebujú, dopĺňajú , ktorí v rámci deľby práce svojimi odlišnými schopnosťami plnia odlišné funkcie. Ako naznačujú poznatky, tak aj Homo sapiens, moderný človek predstihol neandertálca práve deľbou práce, špecializáciou a výmenou svojich produktov, služieb. Nezdá sa totiž, žeby neandertálci boli neschopnými, práve naopak, zrejme vytvárali sebestačné izolované rody, ktoré spolu nespájali ekonomické, obchodné väzby a preto sa nakoniec ani nevyvíjali. Špecializácia pomáhala človeku zvyšovať produktivitu práce a vytvárať nadprodukt, ktorý bol ekonomickou podmienkou vzniku našej civilizácie.
Čo je v tejto úlohe dôležité, zjednocovať sa dajú len prvky s rovnakou podstatou, alebo zjednodušene v tomto príklade, ak majú spoločný cieľ. Teda postavenie domu.
A podobne sa dá postupovať aj v prípade jednoty ľavice. Hľadanie spoločnej podstaty a spoločných cieľov. Niektoré prúdy sa v konečných cieľoch budú rozchádzať, preto ich násilne ťažko dáme úplne dokopy. Ale môžu sa spájať pri plnení parciálnych cieľov. Preto ujasňovanie si smerovania jednotlivých prúdov, ich cieľov nakoniec pomôže pri hľadaní spoločných cieľov, kde je možná jednota a kde nemá zmysel to znásilňovať, aj tak by sa to rozpadlo.
Napr. všetky ľavicové prúdy si kladú za cieľ sociálnu rovnosť, sociálnu spravodlivosť.
Dôraz aj na sociálne práva, nielen politické a občianske.
Dôraz na celospoločenské hľadiská, zdôrazňovanie úlohy štátu, verejného sektora, štátnej regulácie.
Potreba integrácie, aj keď jej podoby sa môžu líšiť.
Nekomunistická socialistická ľavica, aj demokratickejší prúd klasických komunistov si kladú za cieľ novú podobu socializmu, aj keď odlišnými cestami. Pri vyjasňovaní podoby socializmu by nakoniec možno zistili, že sa až tak nelíšia.

Vývoj väčšinou ide týmto smerom. Protirečenia na určitej úrovni sa riešia, rušia tým, že dochádza k zjednoteniu, syntéze protikladov a vzniku zásadne novej kvality. A vytvoreniu protirečenia a protikladov na vyššej úrovni.
Napr. konkurencia medzi bielkovinami a nukleovými kyselinami na (bio)chemickej úrovni sa vyriešila ich zjednotením, vytvorením prvotnej bunky, vznikom života, teda úplne novej kvality.
Nuž, a globálne tlaky a najmä prírodné tlaky, zmeny prírodného prostredia si vyžadujú, aby sme prekonali protirečenia na takejto úrovni, ako je nepriateľstvo medzi ľavicou a pravicou, vytvorili komplexnejší ľudský celok, a komplexnú ľudskú civilizáciu. A sústredili sa na riešenie protirečenia medzi človekom a prírodou (prudké klimatické zmeny, ale aj nedostatok životného priestoru, nedostatok prírodných zdrojov), ktoré sa postupne prejavia ako hlavné protirečenie v živote človeka.


