Reklama

Odvolaný arcibiskup a nespokojní farizeji

*Som zmätená: je Svätý otec vykonávateľom vôle Božej na zemi? Alebo je jej vykonávateľom iba vtedy, keď je to vôľa Františka Mikloška, Štefana Hríba, Daniela Lipšica a spol.? Alebo ešte inak - dogma je dobrá, ak je to naša dogma?*
Počet zobrazení: 3790

Som zmätená: je Svätý otec vykonávateľom vôle Božej na zemi? Alebo je jej vykonávateľom iba vtedy, keď je to vôľa Františka Mikloška, Štefana Hríba, Daniela Lipšica a spol.? Alebo ešte inak – dogma je dobrá, ak je to naša dogma?

No, ale aj to je možné, že odvolaný arcibiskup je nasledovníkom Martina Luthera alebo Majstra Jána Husa. Sama celé jeho učenie nepoznám, viem iba, že si želal víťazstvo KDH v minulých voľbách a zaň sa modlil. Farizeji ústami hlavného kaplána KDH Jána Figeľa sa mu teraz odvďačili: „Rýchle a bezprecedentné odvolanie, ktoré ani jemu, ani veriacim nikto zrozumiteľne nevysvetlil, je skúškou pokory a vernosti pre všetkých, ktorých sa to dotýka.“ Tak uvidíme, ako obstoja v skúške. Aj keď nám to môže byť v podstate fuk. Boh všetko vidí a možno sa aj dosť smeje.


Status na FB 3. 7. 2012, titulok Slovo

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
03. júl 2012, 08:17
Pozoruhodne dobrá analýza toho, čo sa v kauze Bezák práve odohráva. Na interpretáciu zdravého úsudku stačí naozaj len zopár riadkov.
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
03. júl 2012, 08:29
Tí všetci vymenovaní v Gabikinom statuse, to je trefa! Ale este tam chyba jeden byvaly arcibiskup a nie je to Orol....
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
03. júl 2012, 09:44
Vidno to aj z prvých reakcií na strankách Slova.Vždy je to vážna vec, ak sa začne náboženstvo a viera, prepierať na strankách svetskej tlače.Myslím si, že prípad odvolaného arcibiskupa Bezáka, kresťanskému svetu skôr uškodí, ako pomôže.Hlavne preto,že veriaci sa nedozvedeli o dôvode tohoto odvolania. Človek nie je handra, aby nemal právo dozvedieť sa o príčinách svojho odvolania a veriaci majú právo poznať dôvody pre takéto dôležité rozhodnutie. Aj vtedy,keď padlo v ďalekom Vatikáne. Priznajme si však, že rovnako alibistický sme si zariadili aj svoj svetský život.Máme plno zákonov a predpisov, Zákonník práce je v tom priam genialne vymyslené dielo, umožňujúce s nami zaobchádzať ako s lumpom. Bez udania akého koľvek dôvodu vás prepustia alebo neprijmú do práce. Je to však iba jedna z mnohých praktik, ktoré nám komplikujú život, ale nás i ponižujú.Predpokladám, že na túto tému sa bude ešte dosť dlho hovoriť i písať, pretože sa to rovnako bolestivo dotkne obyčajného človeka i vysokého cirkevného hodnostára.
Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
03. júl 2012, 13:31
že bol niekto vyhodený z dobrého fleku,že mi až žily trhá. Mocnosť, čo nas stovky rokov učí podriaďovať sa a niesť svoj kríž bez reptania voči násiliu a bezpráviu a ponižovaniu, nech sa tak láskavo správa aj keď ide o ňu. Všeliaké blbstva sme prebrali z ameriky , ale tie veci , ktoré by v súčasnosti našej banánovej republike pomohli tu nie je kto zaviesť. Dve z mnohých: odluku cirkvi od štátu / až potom si cirkevná verchuška začne obchádzať svoje ovečky/, zo školstva- ak niekto vymešká viac ako 10% vyučovacích hodín / ospravedlnených alebo nie / opakuje celý ročník. A ešte jedna - je trestné pod hrozbou sankcií včítanie vezenia alebo straty licencie alebo možnosti podnikať ak firma nevyplatí čo len jednu výplatu svojim zamestnancom. A wages / hodinové mzdy, zväčsa v robotníckych profesiach / sa tam často platia týždenne.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
03. júl 2012, 13:32
väzenia
Obrázok používateľa Anonymný
#5
(neuvedené)
03. júl 2012, 17:08
Asi videl do spinavych kseftov klerusu.Nepacilo sa mu to,tak musel odist!Kopal v ich mene a za ich zaujmy.Cakate nejake dalsie vysvetlujuce informacie?Peticie?Spravodlivost?Nebudte naivny!!!Snad dvetisic rokov budovana organizacia,nebude skladat ucty,koli nepodstatnej figurke.Takych uz bolo.Laska a pravda uz zvitazila,ideme dalej...
Obrázok používateľa Anonymný
#6
(neuvedené)
04. júl 2012, 17:20

Jožka Ratzinger šéfoval inkvizícií pred zvolením za pápeža.

Stačí si vo wikipedií nájsť, čo jeho predchádzajúca "profesia" obnášala a sme si na čistom:

"Kongregácia pre náuku viery (lat. Congregatio pro doctrina fidei) je centrálna inštitúcia rímskokatolíckej cirkvi na ochranu cirkvi pred kacírstvom, teda odlišným vierovyznaním, založená pápežom Pavlom III. nariadením ?Licet ab initio? z 21. júla 1542 ako Congregatio Romanae et universalis Inquisitionis (slov. Kongregácia rímskej a univerzálnej inkvizície)."

Ratzinger voľbou za pápeža získal absolutorium vo veciach viery a morálky, kde de facto spadá takmer všetko, čo ako pápež urobí, lebo je podľa dogmy z r. 1870 de jure neomylný ako pápež!

Takže si môže pápež robiť s kým chce, čo chce a nikomu nemusí nič zdôvodňovať!

Ex arcibiskup Bezák by mal ešte vrátiť aj všetky diplomy z teológie, ak žiadal od pápeža nejaké vysvetlenie pretože dostal padáka! (Ak ich nezískal u ex rektora Murgaša, ale pokiaľ viem tak na UMB sa študuje len "kacírska" evanjelikálne teológia.)

Navyše rozhodnutia pápeža a inkvizície sa nezdôvodňujú. Pretože teológia nie je exaktná vedná disciplína a výstupný "produkt" nepodlieha verifikácií, ale sa chápe axiomatický!

Moja hlboko veriaca prostoreká starka túto klerikálnu rošádu okomentovala takto: "Kurva kurve riť neurve a keď urve, tak len kurve." Ešte dodala, že "ak sa čistou náhodou stretnem s Ratzingerom vo večnosti, tak sa ho na to spýtam. Tam mi bude musieť podať vysvetlenie, lebo inak jeho ex svätosť nakopem! Ale je to veľmi málo pravdepodobné, lebo takmer všetci pápeži pôjdu do pekla".

Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
05. júl 2012, 03:55

"Myslím si, že prípad odvolaného arcibiskupa Bezáka, kresťanskému svetu skôr uškodí, ako pomôže.Hlavne preto,že veriaci sa nedozvedeli o dôvode tohoto odvolania. Človek nie je handra, aby nemal právo dozvedieť sa o príčinách svojho odvolania a veriaci majú právo poznať dôvody pre takéto dôležité rozhodnutie. Aj vtedy,keď padlo v ďalekom Vatikáne... .Predpokladám, že na túto tému sa bude ešte dosť dlho hovoriť i písať, pretože sa to rovnako bolestivo dotkne obyčajného človeka i vysokého cirkevného hodnostára." R.Slezák

***********************************

Niektoré dôvody pre ktoré bol odvolaný sú nasledovné:

1, Zamiešal sa do "vysokej" politiky, čo sa rozhodne nemal!

2, Zamiešal sa do cirkevných kšeftov, čo sa absolútne nemal.

3, Mal tú "drzosť" svedčiť na svetskom súde proti svojmu predchodcovi Sokolovi, čo sa neodpúšťa.

Navyše ak je to v príkrom rozpore s Novou zmluvou (1.Kor.6,5-6 nn.) a navyše RKC má cirkevné súdy.

Niektoré dôvody boli publikované v sme a iných plátkoch, hoci nesmie o tom hovoriť s médiami.

add 1, "Keď Bezák v roku 2009 striedal Sokola, viacerých veriacich to potešilo. Uvítali, keď predchodcu kritizoval za velebenie fašistického slovenského štátu a jeho prezidenta Jozefa Tisa.

add 2, Poukázal aj na Sokolovo pochybné hospodárenie arcidiecézy. Postavil sa proti nemu aj na súde.

add 3, Svedčil v spore, ktorý Sokol viedol s časopisom .týždeň po uverejnení článkov o prevode cirkevných pol miliardy korún na účet bývalého agenta Štátnej bezpečnosti."

To nestačí?

Navyše máme tu 52 ročného emeriťáka, ktorému budeme doživotne platiť z našich daní emeritný "výsluhový" dôchodok (na základe zmluvy s Vatikániom) podobne ako vojenským dôstojníkom a policajtom. Tak to by nás malo štvať!

Pretože:

"Bezák sa narodil 1. marca 1960 v Handlovej. Vyštudoval Teologickú fakultu v Bratislave. Za kňaza ho vysvätili v roku 1984 v Banskej Bystrici."

Obrázok používateľa Anonymný
#7
(neuvedené)
05. júl 2012, 06:43
kadehaci ako Figel, kadehaci ktori sa pocas postu 10. marca napchavali pecenym prasatkom by zasvatene chceli recnit do cirkevnych zalezitosti. nie som praktikujuci veriaci ale dakujem papezovi Ratzingerovi ze nas Bezaka zbavil. este keby nas tak zbavil kadehackych farizejov hned by poskocila autorita cirkvi na slovensku...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
05. júl 2012, 06:47
- podporu Bezakovi verejne vyslovili aj taki exponenti ako Eugen Korda a Marian Labuda...
Obrázok používateľa Anonymný
#8
(neuvedené)
05. júl 2012, 09:05
A teď "seďme na židli, čtěme bibli, tam to všecho je" - spievali Voskovec a Werich. Je tam aj zdôvodnenie, skade sa berie taká pápežova moc, že si s ňou ani sám stvoriteľ neporadí. Zveril ju Abrahámovi a nepomyslel, ako to budú využívať jeho dediči. Čítajme teda 1. knihu Mojžišovu, kapitolu 12: "Požehnám...dobrořečícím tobě, a zlořečícím tobě zlořečiti budu" - to je z biblie kralickej; teraz z vydania českého ekomenického: "Požehnám těm, kde žehnají tobě, prokleji ty, kdo ti zlořečí"; ešte z prekladu Svedkov...: "A požehnám tých, ktorí ťa žehnajú, a toho, kto na teba zvoláva zlo, prekľajem".
Obrázok používateľa Anonymný
#9
(neuvedené)
05. júl 2012, 09:38
pani Rothmayerova, gratulujem k menovaniu za poradkynu premiera. dufam, ze v tejto funkcii zuzitkujete aj nejake napady odtialto z diskusii, nech aspon nieco z toho, co tu popiseme, ma zmysluplny vystup...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
05. júl 2012, 12:24

"Bezak sa stal nacelnikov nasich farizejov kadehaci ako Figel, kadehaci ktori sa pocas postu 10. marca napchavali pecenym prasatkom by zasvatene chceli recnit do cirkevnych zalezitosti. nie som praktikujuci veriaci ale dakujem papezovi Ratzingerovi ze nas Bezaka zbavil. este keby nas tak zbavil kadehackych farizejov hned by poskocila autorita cirkvi na slovensku..." anton b.

*****************************

Nie je hriech to, čo ide do úst, ale to, čo ide z úst, pera, klávesnice,...

"...lebo čím je preplnené tvoje srdce, to hovoria tvoje ústa" (Lk. 6,45)

Autorita cirkvi nezáleží od toho ako sa správajú klerikáli ku KDH-áckym farizejom, ani od toho ako zatočia s farizejmi vo vlastných radoch. Ale najmä od toho ako sa správajú k tým najviac sociálne znevýhodneným.

Zmyslom pôstu nie je askéza (odriekani si jedla na verejnosti!!!), ale znamená uskromniť sa, ušetriť napr. na jedle a rozdať sociálne odkázaným to čo potrebujú pre dôstojneší život!!!

Skutočný zmysel pôstu objasňuje "sociálny revolucionár" prorok Izaijáš 58, verš 3, a nn.

"3, Prečo sa postíme, keď Ty to nevidíš, kajáme sa, a Ty to neberieš na vedomie. Hľa, v deň svojho pôstu uplatňujete svoju záľubu a naháňate všetkých svojich robotníkov.

4, Ajhľa, pre svár a zvadu sa postíte, aby ste mohli biť zločinnou päsťou. Váš dnešný pôst nie je taký, aby váš hlas bolo počuť na výšinách.

5, Či je to taký pôst, v akom ja mám záľubu, deň, keď sa človek kajá? Znamená to ovesiť hlavu ako trstina a podstlať si vrecovinu a popol? Či toto nazývaš pôstom, vzácnym dňom Hospodinovým?

6, Toto, hľa, je pôst, ktorý ja mám rád: Rozviazať putá neprávosti, spretŕhať povrazy jarma, prepustiť utláčaných na slobodu a polámať každé jarmo.

7, Neznamená to lámať svoj chlieb hladnému a biednych, bezprístrešných voviesť do svojho domu? Keď vidíš nahého, priodej ho, a neskrývaj sa pred svojím príbuzným./P>

viac na: http://www.biblia.sk/sk/evanjelicky/izaias/58

Keď si toto prečíta hoc aj agnostik, či ateista a vidí pravý opak, tak sa nedivím, že neche byť katolíkom!

Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
05. júl 2012, 12:26
Počítam s Vami, všetkými. Ďakujem za gratuláciu. Gabriela Rothmayerová
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
06. júl 2012, 20:12
vystihli Ste to. Gratulujem. Už 592 rokov uplynulo od chvíle, kedy mocní tohto sveta, nárokujúc si právo rozhodovať, posudzovať a zničiť tých, ktorí sa protivili ich poriadkom, odsúdili na sneme v Kostnici a 6. júla 1415 Mysleli si, že s jeho telom v plameňoch zhorí aj pravda. Avšak pravdu nemožno umlčať. Je silnejšia ako všetko ľudské zlo, lebo pochádza od Pána Boha. Pán Ježiš, Boží Syn, povedal: ?Ja som cesta i pravda i život.? A pred Pilátom vyznal: ?Ja som sa na to narodil a na to som prišiel na svet, aby som vydal svedectvo pravde. Každý, kto je z pravdy, počuje môj hlas.? Majster Jan Hus pozorne načúval hlasu nášho Pána a zostal verný pravde evanjelia, pravdivej zvesti Božieho slova, nedal sa ničím a nikým zastrašiť, odradiť od svojho poslania zvestovať čisté pravdivé slovo Božie. Až do konca svojho života odmietal falošné náuky a bludné ľudské učenie. Ani väzenie, hroziace nebezpečenstvo odsúdenia a smrti, nič nezmenilo jeho zmýšľanie, nepodlomilo jeho pevné odhodlanie podstúpiť každé utrpenie i smrť pre pravdu Božiu. Giordano Bruno (1548 - 17. februára 1600), (Latina: Iordanus Brunus Nolanus ) sa narodil Filippo Bruno , bol taliansky dominikánsky mních , filozof , matematik a astronóm . Jeho kozmologické teórie prekračujeKoperníkova modelu pri navrhovaní, že nie. v podstate hviezda , a navyše, že vesmír obsahuje nekonečné množstvo obývaných svetov osídlených inými inteligentnými bytosťami. [ 1 ] On bol upálený na hranici civilnými orgánmi 1600 potom, čo rímska inkvizícia uznal vinným z kacírstva pre jeho panteizmu a obrátil ho do stavu, ktorý v tej dobe považovaný kacírstva nezákonné. Po jeho smrti získal značný ohlas, najmä medzi 19. a začiatku 20. storočia, komentátorov, ktorí so zameraním na jeho astronomických presvedčenie, považoval ho za mučeníka pre slobodného myslenia a moderných vedeckých myšlienok. Niektoré odhady naznačujú, že Bruno má predstavy o vesmíre hrala menšiu úlohu v jeho procese ako jeho pantheist viery, ktorý sa líšil od výkladu a rozsahu Boha v držbe katolíckej cirkvi . Galileo Galilei (* 15. február 1564, Pisa ? ? 8. január 1642, Arcetri pri Florencii) bol taliansky filozof, fyzik,astronóm, matematik obdobia renesancie, jeden zo zakladateľov súčasnej experimentálno-teoretickej prírodovedy. Je mu pripisované autorstvo výroku Eppur si muove! A predsa sa točí! (Zem sa krúti okolo svojej osi). Florentínsky inkvizítor povolal Galileiho pred inkvizíciu do Ríma na vyšetrovanie. Po takmer trojmesačnom súdnom procese v roku 1633 musel sedemdesiatročný Galilei odvolať svoje učenie. A čo "upaľovanie BOSORIEK" ? --
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
08. júl 2012, 17:46
Este existuje bod xy, ze nezapadol do tradicneho sexualneho spravania sa v tejto kompanii.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
10. júl 2012, 17:11
je v tom,že argumenty splodené v jej donácii sú životné ako prskavý život prskavky ...teta inga
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
10. júl 2012, 17:17
skoro som sa rozplakal dojatím nad tvojou láskavou-poučnou a mimoriadne sugestívnou výpoveďou zmýšľania chrobáka truhlíka . alebo je to tvoja život komplikujúca povaha v jednej vete ?
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
10. júl 2012, 17:23
diskusii je proste excelentná-tvoja prostota je taká "dogmatická" ,že sa až obávam,aby si si nenavodila sama cestu,ktorú prorokuješ iným...preto ti prajem : sebaspytuj sa ešte predtým,než sa pôjdeš sem vyprázdniť zo svojich myšlienkových a životných zvratkov ....
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
10. júl 2012, 17:26
aj ďakujem za vaše Slovo k danej téme !

Stránky

Reklama

Blogy a statusy

Reklama