Reklama
Reklama
www.svetla.sk

Jan Hus a "luza" v uliciach

V tomto roku sme sa už viackrát presvedčili aj o tom, ako to vyzerá v uliciach a na námestiach, keď sa tam zídu tisíce ľudí, aby vyjadrili svoju nespokojnosť so svojou vládou. Naposledy to bolo v Prahe, kde sa zišlo viac ako 100-tisíc demonštrantov a jasne dali najavo, čo si myslia o ekonomických praktikách Nečasovej vlády.
Počet zobrazení: 1289
praha-demo.jpg

Tak ako na Slovensku aj v Česku majú už ľudia plne zuby politikov, ktorým pod nosom sa vo veľkom rozkráda a priam kvitne korupcia. Nikto z ekonomickej ani politickej elity, si v tom čase netrúfol na adresu protestujúcich vysloviť nejaké posmešky, alebo ich pomenovať luzou. Dokonca i knieža Schwarzenberg, keď sa ho novinári spytovali na jeho názor, poznamenal - Keby tí ľudia mali charizmatickejších predákov... no neviem. Len čo sa však protestujúci rozišli, už sa to slovíčko luza začalo ozývať čoraz častejšie. Na internete, v Lidových novinách, Parlamentných listoch, sa to ním v „diskusiách“ pod článkami ešte i v týchto dňoch priam hemží na adresu odborárov, ktorí tento protest zorganizovali. Vari ani netreba pripomínať, že jedovaté sliny o nenažrancoch, darebákoch a gauneroch, vypúšťajú neznámi autori skrývajúci sa pod anonymom. Je to bežná prax aj na Slovensku. Osobne si myslím, že práve v týchto „diskusiách“ sa grupujú ľudia, na ktorých je táto nálepka ako vyšitá.

Luza je hanlivé označenie pre spodinu v spoločnosti. Je to pre mnohých žobrač, chamraď, „sebranka“, holota, sú to všetky deklasované živly, ktoré treba za každú cenu udržovať v poslušnosti. Luza je totiž nevyspytateľná, stačí iskra a stáva sa nebezpečnou. Ide z nej strach, ak sa dá do pohybu. Je schopná vás okradnúť i prizabiť za niekoľko eur a dokonca i za jedinú cigaretu, alebo len tak pre svoje potešenie. Nemá žiadne zábrany, morálku a neberie ohľad ani na vašu starobu, chorobu, invaliditu. Napadlo vám už niekedy, že takéto vlastnosti, ktoré pripisujeme „chátre“, môžu mať aj vzdelaní a uhladení ľudia vyvážajúci sa v drahých automobiloch a utápajúci sa v prepychu? Nie je luzou aj naša politická a ekonomická elita, ktorá pod hlavičkou demokracie a slobodného podnikania nás denne okráda na liekoch, potravinách, energiách... len si spomeňme na mužov vo fialových sakách, ktorí privatizovali a vyberali hrozienka z tých najlukratívnejších podnikov a pokojne k nim pridajme aj tých, čo si každoročne rozdávajú desiatky miliónov na odmenách. Aký rozdiel je v morálke týchto ľudí, ktorí považujú národ iba za surovinu, z ktorej sa dá ešte niečo vyžmýkať a morálkou takých, čo vám z dvora ukradnú poslednú sliepku alebo králika?

Krátko pred tým, než som začal písať svoje uvažovanie na túto tému, mi prišiel mail od jedného vzdelaného a zbožného človeka. Akoby tušil, čím sa zaoberám vo svojich myšlienkach. Je to vlastne niekoľko slov z kázne Jana Husa: „Ako hejno krkavcov sa zniesli na túto zem, aby znej vyzobali každé zrno zlata a striebra. Nemajú zľutovanie, ich srdcia zľadoveli túžbou po bohatstve. So všetkým kupčia, všetko predávajú. Chceš pokrstiť dieťa - zaplať, Chceš kradnúť - zaplať a bude ti odpustené. Vari aj Diabol, ak zaplatí, môže vstúpiť znova na nebesia? Za peniaze vydreté z chudobného ľudu krásne kone chovajú, čeľaď nepotrebnú držia, v kocky hrajú a na svoje konkubíny kožuchy drahé vešajú, zatiaľ čo Kristus chodil bosý a hlavu nemal kde skloniť.“

Jana Husa za jeho kacírstvo upálili. Ľudia, o ktorých hovorí, sú však stále medzi nami. Oni iba v iných kabátoch chodia. No a čo sa týka luzy, skutočne ju netreba hľadať iba na okraji spoločnosti.

Foto: Saša Uhlová

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
03. máj 2012, 02:17
okrem toho si myslim ze privatizeri ako Meciar, Slota, Dzurinda, Miklos, Hrusovsky, a im podobni poskodili zaujmi slovenska a mali by byt potrestani... no predtym nez ho upalili stihol svoj odkaz preniest na ludi a oni urobili riadne rusno vo svojich casoch... len skoda ze znova sklzli k tomu proti comu bojovali.... nvm si dost dobre predstavit riesenie dnesnej obdobnej situacie sposobom akym bolo riesene vtedy... spravne je poznamenanie ze "luza" sa neobmedzuje na tzv. okraj spolocnosti teda na nemajetnych ludi... dovolim si tvrdit ze v sucasnosti "luza" tvori skor to jadro, to majetne centrum spolocnosti. Byt luzov je stav mysle bez ohladu na spolocenske, ekonomicke, alebo ine postavenie.
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama