Reklama
Reklama

Kto je vinný?

/Uvedomila som si nedávno, aké je to zvláštne: voľakedy sa peniaze zarábali, teraz sa zháňajú. Kto má dobrý prehľad, nájde ich. Hocikde, napríklad aj na ministerstve. Založí si nejakú neziskovú organizáciu, vypracuje projekt a ponúkne ministerstvu, napríklad financií. A ministerstvo vyplatí za úplne zbytočné "výskumy" peniaze daňových poplatníkov./
Počet zobrazení: 3348
uvod_slovo.jpg

Spomínate si? To sa stalo v predminulom volebnom období „hayekovcom“.

Môj priateľ, šikovný, schopný a aj slušný podnikateľ mi povedal: pozri sa, keď položím na stôl peňaženku, nechám ju tam a nebudem si ju všímať, iste sa nájde niekto, komu to udrie do očí. A ak budem voči svojmu majetku dlho ľahostajný, tak tá peňaženka určite dostane nohy. Ale vinníkom budem ja, nie ten, kto ju potiahne. Ja budem ten hlupák, čo sa nestaral. Ľudia sú len ľudia, anjelov z nich nikto nespraví.

Aj tí šikovníci - vraj sa ničoho nedopustili, veď neporušili zákon, iba ho využili. Tak za odmenu sedeli potom v parlamente a všetko reformovali. Štát síce nenávidia, ale zato dojiť ho - sa neštítia.

Pred časom som čítala štúdiu sociológa Jána Kellera, ktorý hovorí, že prinajmenšom od polovice 19. storočia slúžili reformy na to, aby rozširovali na čoraz širšie vrstvy práva priznané dovtedy len niektorým. My prechádzame obdobím historicky absolútne zvláštnym.

„Cieľ reforiem je dvojaký - na jednej strane obmedziť už skôr vybojované a priznané práva, na druhej strane zariadiť to tak, aby to, čo zo sociálnych práv zostane, financovali prakticky výlučne nižšie a stredné vrstvy.“

A rez sa vedie celým svetom. 

Prostí, slušní ľudia sa cítia byť okradnutí.

Pred parlamentnými voľbami visela táto veta vo vzduchu. Až sa zdalo, že voľby nemajú byť o ničom inom: vyberaj, občan, ale na výber máš iba medzi väčšími alebo menšími zlodejmi. Akoby už nešlo o spravovanie vecí verejných, akoby podstatný bol iba prístup k válovu.

Tak naozaj všetci iba kradnú? Skutočne nevyberáme medzi lepšími, mravnejšími, čestnejšími, ale iba medzi zlorečenými hrabivcami?

A kde je ten, čo vyženie kupcov z chrámu?

Myslím, že by sme mu mali pomaly dláždiť cestu. A pridať sa k nemu.


(Vyšlo v Petržalských novinách č. 8/2012)

Foto: Emil Polák

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
27. apríl 2012, 14:09
Radi, ale kto to je? Či iba želanie?
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
03. máj 2012, 02:39
okrem toho si myslim ze privatizeri ako Meciar, Slota, Dzurinda, Miklos, Hrusovsky, a im podobni poskodili zaujmi slovenska a mali by byt potrestani.... poznam cloveka co ma farmu....a tam som si vsimol ze pri valove do kt. on stale dava novu a novu potravu je takmer stale vzdy len jedno stvorenie s celej farmy...samozrejme sem tam pride nikto a uchmatne si odtial nieco ale musi riskovat napadnutie zo strany toho najcastejsie vysktujuceho sa....clovek co ma farmu to nechava tak...nezasahuje, nesnazi sa situaciu nijakym sposobom riesit...no to je iba do casu...raz rocne sa valov naplni niecim comu ucastnik nedokaze odolat a s chutou sa pride pohostit...lenze v case ked prvy krat zahryzne je uz po vsetkom....a som si isty ze vacsina znas uz pozna koniec pribehu :) je to trocha vtipne prirovnanie ale tak preco nie ? mozno ze uz aj pri slovenskom valove je cas aby prisiel clovek a zacal novy cyklus:)
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
05. máj 2012, 03:18
Spisy známe ako Gorila ukázali ako politici a vybrané elity rozkrádajú štát a okrádajú pracujúcich ľudí. Slovo pracujúci sa dostalo takmer medzi hriechy. Lepšie je kradnúť ako si zarábať na živobytie poctivou prácou! Zločincov treba potrestať. Ale nič sa nedeje. Čaká sa na novú revolúciu? Treba zmeniť politický systém! Prečo voliť politické strany kde k desiatim pracovitým sa priraďuje 50-100 darebákov a zlodejov? Treba voliť osobnosti. Nie strany! Zmeniť treba volebný systém. Každý poslanec musí byť odvolateľný, nie až za 4 roky. Stratégia podniku a veda sa tvorí na 10-15 rokov dopredu. Iba štát tvorí stratégiu na 4 ROKY. Debilita. Ale daná systémom. Po voľbách sa mení nielen vláda, ale aj posledná upratovačka, zákony, taktika a stratégia a štátu. Politické nominácie treba zakázať. Vyberať odborníkov. Slovo "slušný!" sa musí dostať do popredia života ľudí, nie iba peniaze!! Sme ozaj takí blbí????
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama