Pozvánka na výstavu - Stanislav Harangozó: Obrazy

Výstava Stanislava Harangozóa v Justiho sieni Primaciálneho paláca sa pokojne mohla volať Harangozóova Bratislava. Práve videnie mesta podľa Stanislava Harangozóa ocenil na vernisáži (18. apríla) aj primátor Bratislavy Milan Ftáčnik: maliar odhaľuje mnohé črty a súvislosti mesta, ktoré bežne v živote nevnímame. "Inak vidí mesto matematik a inak umelec..."
Počet zobrazení: 3415
harangozo.JPG


Primátor Milan Ftáčnik a výtvarník   Stanislav Harangozó

„Bratislava dávno-pradávno žila umeleckými snaženiami. Má svoje výtvarné, národné, ale aj svoje urbanistické, architektonické a hudobné tradície a dejiny. Ba aj svoje slávnosti, sviatky a odrody vína, svoj študentský a vedecký esprit a zázemie. Lenže už viac ako tri desaťročia Bratislavu
vnímame aj ako výtvarný obraz, ako kompozíciu architektúry a dejín, a zároveň aj ako imagináciu videného – ako blankytný a modrý, ako okrový a červený, ako jagavý a ako iskrivý výtvor a zjavenie, ktoré nám skomponoval práve tento autor maliarskej Bratislavy. Stanislav Harangozó je maliar reflexie a intelektuálnej kvality – z dejín a zo všetkého živého, nového a videného v Bratislave. Ide o architektonický odkaz, o pamiatky a dejiny, ale aj o komponovanie krásy ženy, o lyrickosť a sviežosť aktov a mladých slečien spojených so symbolom a menom Bratislava.“ Takto nám Majstra Harangozóa predstavil kurátor Ladislav Skrak. Modrý Dunaj, 2011 Vo výbere z autorovej tvorby posledných šiestich rokov prevláda tematika Bratislavy. „Je mojím dlhodobým snažením, ktorým vzdávam mestu hold,“ vyznal sa autor. Medzi obrazmi môžu návštevníci nájsť Modrý Dunaj, Most, Na Dunaji, Koncert na Dunaji, Pri Modrom kostolíku, Štyri dominanty a ďalšie pastely, u ktorých už názov napovedá, že sú výpoveďou o meste. Patria k nim však aj Nezvyčajná situácia, Nevšedný deň či Sonáta a iné pastely s „nebratislavskými“ názvami, keďže sú v nich zakomponované dominanty mesta - Hrad, Katedrála svätého Martina, Dunaj.
Na Dunaji, 2011
Farebnosť Harangozóových pastelov a priestor elegantnej, no útulnej Justiho siene akoby návštevníka vťahovala priamo do obrazov, akoby sa stával ich súčasťou. Jednoducho je príjemné vnímať bratislavské motívy v tomto prostredí a v Harangozóovom videní a stvárnení.
 Nezvyčajná situácia, 2012
      Výstavu akademického maliara Stanislava Harangozóa v Primaciálnom paláci v Bratislave sprístupnili v rámci podujatí Dní otvorených dverí samosprávy - Bratislava pre všetkých, ktoré sa konajú cez víkend 21. a 23. apríla. Pozrieť si ju však možno až do 5. mája 2012.


 Nevšedný deň, 2012
                
Foto: Emil Polák, katalóg výstavy

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984