Reklama
Reklama

Nájdite si iný ľud

Pred parlamentnými voľbami v roku 1992 robila som rozhovor s podpredsedom federálneho zhromaždenia. Patril k lídrom VPN a všetky prieskumy naznačovali, že sa tejto politickej formácii podarila takmer neuveriteľná vec. Z jasného víťaza spred dvoch rokov sa stal outsider.
Počet zobrazení: 2112
lud 2.jpg


Sociológovia by mohli skúmať, čo sa vlastne stalo, a či to víťazstvo z roku 1990 nenieslo všetky znaky revolučných zlomov, keď moc leží na ulici, rozjasaný ľud hľadá vodcu a priveľmi ho ešte neskúma.

No mňa vtedy zaujala trúfalosť a pýcha bývalých víťazov, ktorým predvolebné prieskumy predpovedali odchod na striedačku moci. Literárny vedec Milan Šútovec, onen podpredseda federálneho zhromaždenia, mi však odpovedal: „Do boja predsa musíte ísť s rozvinutou zástavou!“

Áno, to už vedel aj Ján Žižka, keď naučil svojich bojovníkov zastrašiť protivníka hlasným nebojácnym spevom: Kdož jsou boží bojovníci. Nezlomený duch, polovica víťazstva!

No falošný tón dokáže zničiť aj tú najkrajšiu pesničku. Falošným, zato hlasným revom nás zo striedačky častujú vyprášení pravicoví lídri. Ako keby sa nič nestalo, ako keby odišli na odpočinok po krásnom zápase, v ktorom nám predviedli fair play a my teraz ľutujeme, že sa už nemôžeme dívať na ich dômyselnú a pre nás takú prospešnú hru. Ako keby nebolo tých osemnásť mesiacov útrpného každodenného marazmu, ako keby  nezanechali rozbitý štátny daňový systém, ako keby nevideli, ako proti sebe dokázali postaviť takmer všetky profesijné skupiny: už nielen nižšie sociálne zaradených ľudí, ale aj zdravotníkov (kauza sestričky, štrajk lekárov - Uhliarik), učiteľov (najväčší štrajk od novembra - Jurzyca),  dokonca aj umelcov (Budmerice, Danubiana, RTVS - Krajcer).

Niekto by im asi mal prezradiť, že zástavu v boji už stratili.

Včera v lese rozmýšľam, koľko zveri tu žije. Jelene, daniele, srnce, diviaky, jazvece, kuny, tchory, lasice, líšky, veveričky, ježe - a ja som zatiaľ videla iba srnky, veveričky, asi lasicu a ježkov. Boja sa ma? Vysoko v korune duba zatiaľ krkoce krkavec - dlho som sa ľakala, že to tak vŕzgajú staré stromy - a v priehlbinke svahu sú v plnom kvete čerešne vtáčie. Cez obed v televízii kázal nafúkaný člen bývalej koalície. Čo sa pomiatol? Nedochádza mu, že nedokázal presvedčiť ani len tých svojich bývalých voličov? Zvery v mojom lese tuším, ale tie rešpektujú prírodné zákony, vychádzajú vtedy, keď je ich čas. Dokelu, kedy sa to naučia tí nafúkanci, čo nám znepríjemňovali život už poriadne dlho?

Na Slovensku pravica nikdy voľby nevyhrala, napriek tomu vládla. Doteraz sa pravicoví intelektuáli nad takýmto konštatovaním skôr pohoršovali. Po tohtoročných parlamentných voľbách sa odrazu Ján Štrasser v Sme k tomuto očividnému faktu priznal: „Tri týždne čítam a počúvam, že pravica zdrvujúco prehrala voľby. Prosím vás! A kedy ich od pádu komunizmu vyhrala? Slováci už dvadsať rokov volia doľava v kombinácii s autoritatívnym lídrom. Je pravda, že dvakrát Mečiar a raz Fico neboli schopní zostaviť vládnu koalíciu. Zostavila ju pravica a z toho si odvodila mýtus o svojej prevahe.

V tejto pýche sa na jeseň sama odstavila od moci a tak ako za poldruha roka svojho posledného vládnutia pohŕdala občanmi, pred predčasnými voľbami pohrdla svojimi voličmi. To sa prejavilo aj v katastrofálnej volebnej kampani.“

Ale aby nevznikol dojem, že ide o sebareflexiu. To nie - lebo Slovensko je už raz také, trošku prihlúple, trošku spomalené, trošku ospalé, trošku romantizujúce. Aby porážka nebolela, treba víťaza pekne očierniť, a už sa ho nebojíme. A tak čítame, že pravicové strany majú najviac mladých, zdravých, úspešných... Čo má pravdepodobne znamenať, že hlasy ľudí s nižším vzdelaním, prípadne starších, možno aj s inou farbou pleti či pôvodom, sú menej hodnotné. Nezaváňa to tak  trochu fašizmom?

Serióznejší sociológovia miernia nadšenie pravicových propagandistov.

„Pri tej vysokej podpore Smeru sa už nedá povedať, že by sa jeho voliči nejako významne odlišovali od sociálno-demografického priemeru Slovenska,“ hovorí sociologička Oľga Gyárfášová. Mazanie bývalých hraníc podľa nej vidno i na tom, ako sa volilo v mestách, obciach či v okresoch. Smer tak napríklad vyhral už aj v Bratislave, ktorú predtým považovali za „modrú“ baštu SDKÚ. Teraz to už neplatí. „Aj celkovo na Slovensku zostali len dva okresy, kde Smer vo voľbách nezískal väčšinu,“ zhrnula Oľga Gyárfášová.

Čo teda zostáva nepriznaným porazeným? Vytiahnuť naftalínom páchnuce staré vechte. „Vláda jednej strany“, „Vo vláde sú šiesti komunisti!“ Ktovie, na koho majú zabrať, keď ich majú aj vo vlastných rodinách, aj na pracoviskách... Inteligentnejší politici pravice si to možno uvedomujú, preto skúšajú iné triky - odhaľujú, na čom chce vraj Robert Fico stavať: na istotách sedemdesiatych a osemdesiatych rokov, na ktoré ako na zlaté časy spomínajú stredné a staršie generácie. Zahorúca však občanov varujú: pre voličov sa tu zahrá divadlo, ale my sme tridsať rokov inde a takto to nepôjde!

Nevieme, či nová vláda nepremárni svoju šancu, ale zatiaľ ju má, a legitímne podloženú. Zatiaľ sa zdá, že politici sociálnej demokracie sa rozhodli ukončiť dve desiatky rokov trvajúcu studenú občiansku vojnu. Nevyvolávať rozbroje, ale získavať spojencov. A to nie iba z tradične ľavého prostredia. Odpoveďou pravice je rozhorčenie. No ale to potom načo nám budú politické strany a parlament, keď sa všetko dohodne s partnermi mimo tohto prúdu?! Načo nám budú mimovládne organizácie, ak nebudú mať sídlo na úrade vlády ako za premiérovania Ivety Radičovej? A najpôvabnejší argument vytiahla Sulíkova SaS – ponúka sociálnej demokracii svoj program. Pretože ho má najlepší. A pretože ho sama ako súčasť vlády naplniť nedokázala. Hm, komu a načo je potom taká strana?  

Každý má svoju pravdu.

No a ľud, ktorý dvadsaťtri rokov zakusuje slastnú slobodu a neoliberálne dogmy, vie tiež svoje. V roku 1989 si chcel uľaviť, a netušil, že to trochu preženie. Pod peknými heslami sa mu pred očami rozpustil majetok. Dnes je ponížený. Väčšina spoločnosti sa má horšie ako v časoch reálneho socializmu.

„Nájdite si iný ľud!“ znelo heslo novembrovej revolúcie.

Mne sa vidí, že by ho mali pozorne počúvať tí, čo sa dnes naparujú na striedačke.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
16. apríl 2012, 09:46
s napísaným a divím sa väčšine národa, že bola a je tak dlho ticho a dávala a dáva sa nehanebne okrádať. Ale veď na tom je založený kapitalizmus.
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
16. apríl 2012, 10:58

"Čo teda zostáva nepriznaným porazeným? Vytiahnuť naftalínom páchnuce staré vechte. "Vláda jednej strany", "Vo vláde sú šiesti komunisti!"

******************

Lenže akí komunisti sú z tých šiestich oportunistov? Čo urobia smer-komunisti pre dôchodcov, invalidov, nezamestnaných, chudobných študentov, bezdomovcov? Nálepka "komunista" z minulosti pred 89 nie je zárukou vôbec ničoho! Aj pred 89 boli čestní a svedomití komunisti, ale boli aj oportunistické svine, ktoré mysleli len na seba a svoje rodiny. Ani nechcem hovoriť v ktorých stranách sa rozplynuli a parazitia dodnes.

Len sa pozrite na dnešných mladých komunistov. Skoro ma trafil šľak, keď som si prečítal v časopise mladých komunistov VZDOR3/2012 v článku Voľby sú za nami... nasledovné:

"Je nevyhnutné pokročiť v oblasti programu komunistov. Nebojme sa v prípade nutnosti "vykrádat. programy iných strán či hnutí, či krajšie povedané nechať sa nimi inšpirovať. Spomeniem len hnutie "Gorila., v rámci ktorého zazneli viaceré zaujímavé požiadavky, z ktorých väčšina už zase upadla do zabudnutia, sú teda voľne prístupné, "freeware"..."

Takže takýto KS IQ-váči asi budú dlho civieť na Fica s takmer 50% volebným výsledkom, hoci ani ten pre chudobných ľudí na Slovensku toho veľa neurobí! A spomínať ako povstalci na SNP...na časy keď komunisti vládli a cicali tento národ!

Lenže potom kto vlastne je dnes porazení? Pravicoví buržuji s poslaneckými platmi v parlamnetných laviciach, alebo slovenská chudoba s almužnou zo sociálky, žobráckeho dôchodku v hladových dolinách na strednom a východnom Slovesku?

Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
16. apríl 2012, 14:43
Teda, Gabika, klobúk skladám, toto je nádherný postreh, človek si to v tom každodennom pokluse ani neuvedomuje... veď kedy vlastne pravica okrem špekulácií, fígľovania a úskočných obchvatov získala vo voľbách navrch, alebo súhlas? Nikdy doteraz v novej histórii.

Vlastne, čo sa tu tí pravičiari rozdrapujú? Veď aj ekonomicky skrachovali, hospodárstvo je na hunte, horšie ako po tureckých nájazdoch, čo nechodia už kanálmi?
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
16. apríl 2012, 14:46
aj ty tu daj pokoj, stratia sa pravičiari, strať sa už aj ty
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
17. apríl 2012, 02:00
Len sa pozrite na dnešných mladých komunistov. Skoro ma trafil šľak, keď som si prečítal v časopise mladých komunistov VZDOR3/2012 v článku Voľby sú za nami... Takže Inga je muž alebo žena? Nestačí mu , že je anonym a ešte si zmenil aj pohlavie. No možno je obojpohlavný všetko a všetkých kritizujúci jevrej.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
17. apríl 2012, 11:54
kedysi dávno,v Martine,v zasadačke MsZ som Vám v zmyslupnej diskusii urobil hlbokú poklonu..."že ste nielen krásna žena ale aj múdra"...a to opakujem po dlhom čase.Ten však nič neprekryl z mojej poklony.Možno si na moju poklonu spomínate.Bola vyslovená pred plnou zasadačkou,s plným vedomím jej význmu.A opäť to potvrdzujem!Stále Vám fandím.Ste super,ste bytostne pravdivá.Nech Vám to stále super myslí a píše.Slovensko takú reč,takú pravdu potrebuje.Aby neklesalo do modrazmu. LUKA
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
19. apríl 2012, 04:42
Ohlasy na to, čo napíšem, si prečítam, ale zvyčajne sa už nezapájam, lebo si myslím, že ja som svoj názor už vyslovila v článku. Ale poďakovať sa - to je snáď iné. Takže - ďakujem! Mám tichú radosť, ak sú moje premýšľania zmysluplné. Nemusia vždy vyvolávať súzvuk, ale ak ho vyvolajú, tak je mi milé.
Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
19. apríl 2012, 05:38
Dobrý text, mne sa najviac zahovára potreba "rozmyslieť sa" ... Priznám sa: nerád kopem do na zemi ležiacich nepriateľov, sebabičujem sa rezignovaním na slasť z kopnutia do ležiaceho Miklóša. Aj preto, že "svoje" on a desiatky podobných vulgárnoliberálnych guru vykonali. Teraz sa budú z nejakej londýnskej alebo americkej univerzity pošklebovať,za celkom slušné prachy, nad tým ako bezúspešne niekto zauzďuje zahraničné banky a korporácie... Pozastavím sa nad oným "ľudom": bodaj by to bol taký múdry ľud, že by hlupákom neostalo iné, ako zabaliť buchty a ísť do sveta hľadať si nové publikum. Odkedy v hladových dolinách - aj okolo Gelnice- vo voľbách vyhrávalo SDKÚ, odmietam sa programovo zapájať do miestnej politiky. Slovenskí báčikovia a tetušky, hrdá mľaď živiaca sa na Západe utieraním zadkov nevládnych veteránov studenej vojny volia , masovo volia, aj strany programovo pravicové - ďakujem, nemám chuť. Nič sa nedá generalizovať, ale o všetkom sa dá uvažovať: napríklad koľko je vo voličských rozhodnutiach medzi Dunajom a Tatrami utilitarizmu. Koľko je v nich nadšenia pre "egalité, fraternité et solidarité" a koľko snívania o dvojnásobných platoch, nemeckých dôchodkoch a mastných hrncoch. Hrdí slovenskí voliči sa roky nechávajú urážať poslušným pregľganím blbosti typu: štát vydáva dlhopisy so 4,5% úročením a správcovské spoločností "pasú" 5 mld Eur s temer 5% stratou..., alebo štát nevie hospodáriť, preto predáva- nevadí, že štátnej firme z iného štátu. A že ten, kto nevie hospodáriť - určite nepredáva, ale necháva rozkrádať. Kto si spomenie, že celý dlh Slovenska je v rovnakom objeme ako bola "sanácia" bánk "múdrymi" slovenskými voličmi, keď jedna pani darovala slovenské banky zahraničným bankárom...( o odišla vybrať divedindy do nadnárodnej banky). Aj oná - už mýtická ulica z novembra 1989, aká bola múdra? Koľko v tom rozhorčení bolo hladu po spotrebe na západoeurópskej úrovni. Ako oná "ulica" nevidela krvácujúci rozvojový svet financujúci tučnejúcu "strednú triedu" Západu. Ako kvalifikovane sa "verejnosť" rozhodovala ignorujúc masy bezdomovcov, nezamestnaných a sociálne vylúčených... Nie nechcem brániť predprevratové pomery: veď, čo to bola za organizácia, keď nedokázala čeliť piatim bratislavským disidentom a sama jej nomenklatúra konvertovala len taký fukot ( aj keď uznávam s odkazom na Tokellyho povstanie, zo strachu a s úprimným záujmom pokračovať v načatých kariérach) Končím. Aby z toho nebola samostatná esej, aby sa nedalo až tak ľahko vybrať, na čom zdiskreditovať autora a v nádeji, že "koalícia rozmýšľajúcich" nebude zavesená na šnúrkach z gatí "transformačných" voličov: rozumej mediálne manipulovanej verejnosti, pachtiacej sa za plnšou misou šošovice... ( autorke ešte raz tlieskam za úvahu a želám veľa času na "premýšľanie"...JJ)
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama