Reklama

Mimochodom, zisk zdravotných poisťovní

Z dlhej chvíle som v spravodajstve "televízie pod lampou" odtrpel šot o zámere novej vlády opäť zakázať zdravotným poisťovniam vytvárať zisk zo zdravotného poistenia. Akoby som sledoval piár pravicových strán a súkromných zdravotných poisťovní.
Počet zobrazení: 2141

Z dlhej chvíle som v spravodajstve "televízie pod lampou" odtrpel šot o zámere novej vlády opäť zakázať zdravotným poisťovniam vytvárať zisk zo zdravotného poistenia. Akoby som sledoval piár pravicových strán a súkromných zdravotných poisťovní.

Plne súhlasím s Mariánom Repom, ktorý v Pravde napísal: „... ,stačilo by´ precízne pripraviť zákon, ktorý by úplne znemožnil v zdravotníctve podnikať. Mali by sme znova jednu zdravotnú poisťovňu a otázka tvorby zisku by úplne odpadla.“

(Status na FB)


P. S.
Podobnú požiadavku „Prehodnotiť možnosť zriadenia jedinej zdravotnej poisťovne ako verejnoprávnej inštitúcie v základnom poistení...“ obsahuje aj Návrh programových téz KOZ SR do „Programového vyhlásenia vlády SR na roky 2012 až 2016“.

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Komentáre

Obrázok používateľa yado75@googlemail.com
#1
Ján Péter
15. apríl 2012, 08:15
V zasade mi je to jedno ci jedna alebo viac... Vsetko, co chcem je zdravotna starostlivost vtedy, ked ju potrebujem a v takom rozsahu, ako ju potrebujem... Myslim, ze takto to vidi vacsina obcanov SR.
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
15. apríl 2012, 11:00
... asi ste niečo nepochopili. Ľudia nevolili Fica kôli tomu, že chcú komunizmus, či znovunavrátený socializmus. To by boli volili komunistov, či Stranu demokratickej ľavice, ktorá nimi zaváňa. Ľudia sa chcú mať lepšie. Fico sa hrdo hlási k európskej socialistickej politike - akonáhle ľudia "zavoňajú", že nie je moderný európsky socialista, ale prezlečený komunista, má prehraté, aj keď mu mnoho poradcov našepkáva, že návratom k starému "socialistickému" modelu sa ľuďom zavďačí. Celkom určite nie! Ja osobne verím, že je prefíkanejší. Jediná zdravotná poisťovňa je blbosť, tak ako je blbosť jediná politic-ká strana. Spýtajte sa, ako to funguje na Západe. Stačí jeden jednoduchý krok - návrat k niečomu jedinému - napr. hlúpej poisťovni ( bez ohľadu na to, či tomu človek rozumie, alebo nie ) a 80 % váhajúcich so sympatiami k Ficovi si povie : komunista... ( aj keď tomu snáď tak ani nie je. )
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. apríl 2012, 11:07
už ste im to vysvetlili, spolu s Hríbom... a mimochodom, je donebavolajúca drzosť chcieť sa mať lepšie! A kor teraz, keď máme tú onú - krízu - čo sa dá robiť!
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. apríl 2012, 11:28
v čom je systém viacerých zdravotných poisťovní efektívnejší v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Na príkladoch zo Západu.

Zdravotná poisťovňa je len správny článok včlenený medzi pacienta a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. O nejakej konkurencii radšej nehovorte, viete dobre, že v tejto oblasti dobre nefunguje, nikde na Západe.
Vy pravičiari radi protestujete proti prebujnenej verejnej (štátnej) správe. Tu vám zrazu nevadí, že veľkú časť peňazí určených na zdravotnú starostlivosť si ukrajujú práve poisťovne. Balík peňazí určených na zdravotníctvo je len jeden, čím bude poisťovní viac, tým viac si z neho ukroja. Konkurencia-nekonkurencia, manažment je dnes mimoriadne nenažraný, konzumná spoločnosť nežije kvôli perspektívam o 10-20 rokov, ale kvôli konzumu dnes, preto sa nespráva konkurenčne, ale konzumne.

Ako viem, tak v Rakúsku funguje len jedna zdravotná poisťovňa.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. apríl 2012, 11:32
je smiešne.
Prosím, vysvetlite čo myslíte pod moderným európskym socialistom? Ja keď čítam tieto pojmy, pripadám si ako v stredoveku. Tušíte vôbec, kde by dnes ľudská civilizácia mala byť, že hlboko zaostala za svojimi možnosťami a potrebami - a hrozí jej hlboký úpadok, ak nie zánik. Dokeby budete ľudí kŕmiť takýmito rozprávkami?
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. apríl 2012, 12:29
To mi pripadá ako čisto spotrebný, individualistický, nezodpovedný postoj občana. Stojaci len na požadovaní vysokej kvantity a kvality služieb, bez toho, aby som k tomu aj sám priložil ruku.

Práve tento postoj je príčinou krízy západného kapitalizmu, pretože vyčerpáva jeho zdroje. Cez zdravotníctvo, sociálny systém, odmeňovací systém, atď. A jeho úpadok bude rýchlo pokračovať, pretože nastupujúca mladá generácia je zvyknutá na vysokú spotrebu bez zodpovedajúceho prínosu. Princíp spotreby odvodený od zásluhovosti prestal celkovo fungovať a bilancia prínosov a nákladov sa dostala do zápornej podoby.

Tzv. moderní socialisti si v postsocialistickom priestore zvykli hodnotiť všetko vzorom západného kapitalizmu, kde sa nejaká bilancia ceĺkových prínosov a výdajov nekonala. Pretože poskytovanie vysokej úrovne služieb fungovalo, pokiaľ boli vonkajšie zdroje z kolonialiálneho drancovania.

Lenže niečo sa zásadne zmenilo. Od r. 1998 fungujeme ako globálna civilizácia, aj keď veľmi nepodarená, bez existencie globálnych inštitúcií, legislatívy, globálnej meny, ap. A väčšina ľudí hneď bude protestovať, že sa mýlim. Dopady tejto zmeny napriek všetkým protestom sú zrejmé. Fungujeme ako celok, ekonomika, ekonomické a finančné krízy, bezpečnosť, kultúra, migrácia, svoje problémy už nie je možné vyvážať von bez ich bumerangového návratu. A preto funguje aj celková bilancia prínosov a nákladov tejto civilizácie, už nie je ju možné vyviezť za hranice. A je dávno známe, že západný spôsob života, zvlášť americký, by si vyžadoval 5-6 planét. Fungovanie globálnej bilancie však spôsobuje tlak na globálne znižovanie spotreby, šetrenie. Dáva si ho do programu väčšina európskych vlád.

Preto bolo dosť naivné očakávať, že zvolíme si Smer a ten nám zvýši spotrebu, zvýši kvantitu a kvalitu služieb. Že sme to vyriešili zvolením Smeru a my už nemáme žiadnu zodpovednosť (mne je to jedno, ako to Smer vyrieši, ale musí to vyriešiť), len očakávania kvalitnej zdravotnej starostlivosti.
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
15. apríl 2012, 15:37
znysel diskusie o zákaze zisku z odvodov na zdravotníctvo. Odvody sú určené na solidárne poskytovanie pomoci tým, ktorí to potrebujú (a malo by byť podmienené tým, že by ho mali dostávať tí, ktorí pre svoje zdravie aj niečo aktívne robia - napr. pravidelne absolvujú preventívne prehliadky.) O ŽIADNOM inom účele použitia odvodov na zdravotníctvo nie je potrebne diskutovať ale ho ZAKÁZAŤ. Nepotrebujeme žiadnu poisťovňu len dobrého regulátora, ktorý nastaví štandardnú zdravotnú skužbu a istatné je platený nadštandard.
Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
15. apríl 2012, 17:13
Zrušiť zisk je opäť Róbertkova populistická blbosť. Je nutné znárodniť zdravotné poisťovne a vytvoriť jednu štátnu. Myslíte si, že na toto by Róbertko neprišiel??? Prečo to nechce? Na to odpovedajte. Lebo by si ušil na seba bič a stratil priestor na populizmus. Kde sú ty jeho genitálny ministri zdravotníctva? Terez to dali na krk jednej nešťasníčke, ktorú za chvíľu vymenia a Robino sa opäť ukáže ako razantný premier.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. apríl 2012, 17:20
si nedokázal podoprieť žiadnymi argumentami.
Obrázok používateľa Anonymný
#5
(neuvedené)
15. apríl 2012, 21:48
Nuž, zaujímavé je, že myšlienku jednej zdravotnej poisťovne presadzoval dokonca aj exminister Zajac so svojím tímom ešte pred tým, ako sa stal ministrom. Veď je absurdná konkurencia medzi poisťovňami, ktoré zo zákona musia zabezpečiť rovnakú zdravotnú starostlivosť a vyberajú zákonom určené odvody. To je ako keby medzi sebou súťažili dva daňové úrady a rozdeľovali si zisk, lebo by obmedzili výdavky, ktoré sa majú z daní platiť. Priznanie pracovníčky americkej poisťovne, ktorá vysvetlila fungovanie tvorby zisku tým, že odmietnutím liečby zarobila obrovské peniaze pre poisťovňu a vyrábala jej zisky na úkor zdravia a životov pacientov hovorí za všetko. Jedna zdravotná poisťovňa nie je nijakou raritou ani v európskych kapitalistických štátoch. Len kto už teraz naberie odvahu nariadiť odvádzať povinné odvody iba do štátnej poisťovne a umožniť poisťovať eventuálne nejaký nadštandard v súkromných. Hoci s tým tzv, nadštandardom to je tiež trocha problematické, lebo , ako máme skúsenosti, poskytuje sa vždy na úkor odsúvania štandardných pacientov.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
16. apríl 2012, 03:20

" Jedna zdravotná poisťovňa nie je nijakou raritou ani v európskych kapitalistických štátoch. Len kto už teraz naberie odvahu nariadiť odvádzať povinné odvody iba do štátnej poisťovne a umožniť poisťovať eventuálne nejaký nadštandard v súkromných. Hoci s tým tzv, nadštandardom to je tiež trocha problematické, lebo , ako máme skúsenosti, poskytuje sa vždy na úkor odsúvania štandardných pacientov." x.y.z.

*******************

Čo takto úplne zmeniť filozofiu samotného zdravotného systému.

Ak bolo možné pravicovou buržoáziou zrušiť koncesionárske poplatky (od ľudí), tak prečo by sa nezrušilo zdravotné poistenie (od ľudí). Predsa bez TV a rozhlasu sa zaobídeme, ale bez zdravotnej starostlivosti učite nie!

Bismarkov systém poistenie je tu 150 rokov a na nič lepšie sa neprišlo? Tak to sú naši filozófi fakt úboho. Predsa zdravotníctvo by sa malo platiť podľa oprávnených potrieb, lebo ľudské zdravie je to najdôležitejšie, čo na tomto svete máme! Alebo sa azda mýlim?

Ak sa nájdu peniaze na platenie televízie a rozhlasu zo štátneho rozpočtu, tak prečo by sa nemohlo o to viac platiť zdravotníctvo zo štátneho rozpočtu?

Súhlasím s vašim názorom, že nadštandard je tiež problematický, pretože ak sme si rovný pred Bohom, prečo by sme nemeli byť rovný aj pred doktorom (lekárom)?

Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
16. apríl 2012, 03:38

"

*******************

Milan aké argumenty chcete, keď to Dano jasne napísal? Súhlasím, že zrišiť zisk pri zachovaní zdravotných poisťovní, ktoré na réžiu odžerú každá po 3,5% z našho poistenia je do neba volajúca populistická blbosť!!! Ak by& sa zrušilo zdravotné poistenie ako také, tak by súkromné poisťovne ostali ako žaby na suchom pramení!!!

Ak by to išlo priamo zo štátneho rozpočtu, tak by si ministerstvo zdravotníctva vytvorilo kritéria na spravodlivé prerozdelenie nevyhnutne potrebných peňazí na zabezpečenie zdravotných zariadení a ich prevádzky.

Súkromné poisťovne ak chcú podnikať, tak nech si pripoistenie využívajú výlučne v západných zdravotných zariadeniach pre solventných klientov. Lenže tí nepotrebujú žiadnu solidaritu, takže by rýchlo skrachovali súkromné poiťovne!

Je úplne zbytočné rozoberať, či je Zvolenská preklenovacia obetná ovečka, kým Rašimu skončí koncom decembra 2014 mandát primátora Košíc?

Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
16. apríl 2012, 04:08
Ľudia nevolili Fica kôli tomu, že chcú komunizmus, či znovunavrátený socializmus. To by boli volili komunistov, či Stranu demokratickej ľavice, ktorá nimi zaváňa. Ľudia sa chcú mať lepšie. Fico sa hrdo hlási k európskej socialistickej politike - akonáhle ľudia "zavoňajú", že nie je moderný európsky socialista, ale prezlečený komunista, má prehraté, aj keď mu mnoho poradcov našepkáva, že návratom k starému "socialistickému" modelu sa ľuďom zavďačí. Celkom určite nie! Ja osobne verím, že je prefíkanejší. Jediná zdravotná poisťovňa je blbosť, tak ako je blbosť jediná politic-ká strana. Spýtajte sa, ako to funguje na Západe. Stačí jeden jednoduchý krok - návrat k niečomu jedinému - napr. hlúpej poisťovni ( bez ohľadu na to, či tomu človek rozumie, alebo nie ) a 80 % váhajúcich so sympatiami k Ficovi si povie : komunista... ( aj keď tomu snáď tak ani nie je. )" Lotus

*********************

To čo ste napísali určite platí v ultra buržoáznej Bratislave! Na ostatnopm Slovesku určite nie! Fica ľudia volili ako menšie zlo!!!!!!!!!!!!

Voliť neschopného Hrdličku z KSS a ešte neschopnejšieho Ďuricu z SDĽ bolo hazardovanie s vlastným hlasom, ktorý by sa určite prepadol!!!

Tak volili menšie zlo, aby sa hlas neprepadol, hoci Fico je tiež centristický buržuj! Fico pre ľudí ponúkol jedinú istotu, že sa ich HLAS NEPREPADNE, ináč ani prd! Ľudia vsadili na istotu, ale nie na lepšiu budúcnosť pre chudobných!!!

Obrázok používateľa yado75@googlemail.com
Ján Péter
16. apríl 2012, 06:11
Co je nezodpovedneho na konstatovani, co ja ako uzivatel ocakavam od systemu? Ulohou vlady je potom zabezpecit, aby sa moje ocakavania naplnili a oznamit mi, kolko ta sranda bude stat... A zaasa bude na mne a ko uzivatelovi, aby som pripadne prehodnotil svoje poziadavky. Nic menej, nic viac
Obrázok používateľa Anonymný
#6
(neuvedené)
16. apríl 2012, 07:59
... tým je systém nákladnejší. To nám hovorili aj americkí poradcovia, keď som pracoval na protimonopolnom úrade. Vtedy sa zavádzal "konkurenčný" sytém viacerých zdravotných poisťovní, ktoré mimochodom boli neziskovými organizáciami!!! Vie to celý svet, že tieto súkromné zdravotné poisťovne sú pijavice na systéme. Po totálne absurdnom rozhodnutí ústavného súdu prichádza premiér z úlohou pre ministerku zdravotníctva vypracovať eskamotérsku novelu zákona, aby poisťovne boli aj ziskové aj neziskové, to čo by sa vracalo do systému by bol zisk a súčasne by to v podstate zisk nebol... Nuž, ešte by pani ministerka mala dostať úlohu chodiť do práce ani nahá ani oblečená, ani peši ani na koni... Niet nad systémové riešenia, všakže.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
16. apríl 2012, 08:06
teraz sa musím Danovi ospravedlniť, že som pochopil jeho tézu ako iróniu a on ju myslel zrejme úprimne. Len som u neho zvyknutý na iróniu, takže aj teraz som to považoval za iróniu.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
16. apríl 2012, 08:18
že sa dostal do neriešiteľného protirečenia. Politici pred voľbami sľubujú populisticky všetko možné, vlády sú potom pod tlakom nereálnych očakávaní svojich voličov.

Viem, že sa poznatok o zákonitom pohybe spoločnosti opustil, aj na Slove sa propaguje indeterminizmus, lenže v realite zákony neprestali platiť, napriek subjektívnym pocitom voličov. A je jedno, či je pri moci ľavicová alebo pravicová vláda, musí rešpektovať prirodzené cykly a vývojové trendy najmä ekonomiky. Aby naplnili spotrebné očakávania svojich voličov, pod tlakom západné vlády vedú čoraz agresívnejšie imperiálne vojny (Irak, Líbya, Juhoslávia), hoci z dlhodobého hľadiska je ich výsledok negatívny. Oni sú však pod tlakom voličov dnes a na dlhodobé dôsledky sa pramálo myslí.

Uživateľ a tvorca systému nie sú oddelení, užívateľ zároveň tvorí daný systém a je aj na ňom, či ho utvára reálny a realizovateľný.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
16. apríl 2012, 09:56

"Vie to celý svet, že tieto súkromné zdravotné poisťovne sú pijavice na systéme. Po totálne absurdnom rozhodnutí ústavného súdu prichádza premiér z úlohou pre ministerku zdravotníctva vypracovať eskamotérsku novelu zákona, aby poisťovne boli aj ziskové aj neziskové, to čo by sa vracalo do systému by bol zisk a súčasne by to v podstate zisk nebol... Nuž, ešte by pani ministerka mala dostať úlohu chodiť do práce ani nahá ani oblečená, ani peši ani na koni... Niet nad systémové riešenia, všakže." Imrich Juhár

********************

Nevinila by som ani tak ústavny súd ako to, že vláda dala vôbec šancu existencií napojenia zdravotných poisťovní na verejné zdroje!!!

Jednalo sa o systémovú chybu, ktorá sa musí odstrániť zmenou systému financovania. Ak sa to neurobí radikálnou systémovou zmenou - napr. zrušením poistného systému a prechod na financovanie zdravotníckych zariadení priamo zo štátneho rozpočtu, tak neriešiteľným problémom nevyhneme.

Ak sa zruší zdravotné poistenie, tak sa nebude musieť štát zaoberať výškou poistného pre poistencov štátu (či 4%, alebo 5%) nekonečným odlžovaním nemocníc. Navyše ak sa radikálne zmení systém financovania, tak o aký ušlý zisk budú súkromné poistenie žalovať štát? Predsa z ničoho sa zisk nedá vytvoriť.

Tento rebus sa nedá inak vyriešiť, len radikálnou zmenou systému finacovania. Tak aby nemohli byť na neho žiadne poisťovne napojené!

Obrázok používateľa Anonymný
#7
(neuvedené)
16. apríl 2012, 09:56
Už vytvorenie pätnástich zdravotných poisťovní bola do neba volajúca sprostosť pri ktorej sme prišli o desiatky miliárd korún a do zdravotníctva bol vnesený neskutočný chaos. Inštitúcia, ktorá zo zákona vyberá od ľudí poplatky nemôže, presnejšie nesmie fungovať inak ako svojím spôsobom správcovská spoločnosť, ktorá pod prísnym dozorom spravuje majetok občanov. Zisk môže a má tvoriť, no len v rámci svojho hospodárenia zo svojím príjmom - a tým sú poplatky za správu. To čo vidíme v tejto oblasti dnes je ekonomická a hospodársko-právna absurdita, ktorá mala byť už dávno zrušená a je na neuverenie, že sa dokonca v odbornej verejnosti o tom vôbec diskutuje.
Obrázok používateľa Anonymný
#8
(neuvedené)
17. apríl 2012, 03:57
zisk zdravotnych poistovni je nonsens, nakolko tieto institucie "nepodnikaju" so svojimi peniazmi, ale s peniazmi klientov, zdravotnych poistencov, ktori im na nieco take nedali suhlas. ich ulohou je robit prerozdelenie financii, nic viac alebo menej. vstupom velkych financnych hracov vznikla aj poziadavka vytvarat zisk, chapat cinnost zdravotnych poistovni ako "podnikanie"...

problemom zdravotnictva nie je ani tak to omielane, ze nie su peniaze, ale skor to, co sa s tymi peniazmi co su, v zdravotnictve robi. po Zajacovych reformach vstupil do zdravotnictva tvrdy biznis, za lacny peniaz a po kamaratsky korupcne sa sprivatizovali prevadzky dolezite pre chod a funkcie ako biochemie, CT, roentgeny, dialyzy, stravovanie a ine specializovane pracoviska a tieto vysavaju zo systemu vsetky peniaze, ktore do systemu pridu. tento biznis treba zo zdravotnictva vyhnat a obavam sa ze pani Zvolenska nie je tou spravnou osobou, ktora tento potrebny krok dokaze urobit. zdravotnictvo je dnes pred rozpadom, poriadok sa urobi (ak vobec) az potom, ked to vsetko krachne...

Stránky

Reklama

Blogy a statusy

Reklama