Reklama
Reklama
www.svetla.sk

Je krúžkovanie úplne spravodlivé?

Po voľbách takmer všetci občania súhlasia s názorom, že krúžkovanie je spravodlivé. Ale je tomu skutočne tak? Veď okrem predstaviteľov top manažmentov strán známych nielen svojou politickou aktivitou, ale aj častým výskytom v masmédiách, nezískali ostatní kandidáti oproti celkovému počtu hlasov pre stranu príliš veľký počet preferenčných krúžkov.
Počet zobrazení: 1735
vzorvolby.jpg

Kto vlastne v tejto konkurencii vyhral? Keď si všimneme  jednotlivé kandidačné listiny, tak napríklad  v SDKÚ získali prevahu Bratislavčania (Vášáryová, Frešo, Beblavý) na úkor kandidátov z menších miest (Hort, Cibulková). SDKÚ rovnako ako SaS bodovali hlavne vo väčších mestách, v regiónoch boli pod 5 percent. Takže preferencie určili „veľkomešťania“, ale za neúspech v počte získaných hlasov môže celá strana! Podobne Most  na nejužnom Slovensku získal pod 5 percent, takže tamojší voliči okrem Martinčanov nemali šancu dostať do parlamentu svojho obľúbenca. Samozrejme, Bratislavčania asi krúžkovali trio Chmel, Šebej, Švejna. Podobne sa to ukázalo aj na preferenčných hlasoch strany SMER. Kandidát z Piešťan, Dubnice alebo Hlohovca mal omnoho menšiu šancu získať viac preferenčných hlasov ako kandidát z Trnavy, Nitry alebo Trenčína a „v ratingu obľúbenosti“ sa prepadol dolu, pričom v danom regióne môže byť obľúbený.

Áno, krúžkovanie veľa napovedá: V Smere sme zistili, že Kaliňák získal viac než Paška (ale spolu iba toľko koľko Fico) a Počiatek viac než Kažimír, že v KDH Lipšic predbehol Figeľa, že v SDKÚ Žitňanská deklasovala vedúce duo, že v SaS má veľkú podporu Galko, že v SMK Csáky nestratil na podpore, že u 99 percent Vačok alebo Radačovský nie sú až takými ťahákmi.

Ale myslel niekto na tých, ktorí súhlasili s návrhom kandidačnej listiny jednotlivých strán a nekrúžkovali? Dajme tomu, že občan X v malom meste súhlasil aj s päťkou, aj so sedmičkou, aj s jedenástkou a domnieval sa, že hodením volebného lístka tento stav potvrdí. Opak je pravdou: dostal ich z hry. Volil tých, ktorých krúžkovali ostatní hlavne vo veľkých mestách. Bol si toho vedomý? S veľkou pravdepodobnosťou nie! Bol o tom upovedomený zodpovednými inštitúciami? Nie! Nemali byť vo volebných miestnostiach upozornenia: Krúžkujte, lebo inak volíte tých kandidátov, ktorých volia iní. (Aj keď s nimi nesúhlasíte.) Alebo nemal by byť systém krúžkovania korigovaný v tom zmysle, že kandidáti navrhnutí od prvého miesta do miesta zodpovedajúcemu počtu získaných miest v parlamente danou stranou (napr. 11) by získali preferenčné hlasy všetkých neoznačených/nezakrúžkovaných volebných lístkov?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
20. marec 2012, 07:20
Kruskovanie MA zmysel a JE spravodlive...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
20. marec 2012, 08:58

Možnosť odovzdať preferenčný hlas najmenej oslovila voličov Smeru-SD, krúžkovalo 77,08 percenta z nich (874.310 z 1.134.290 hlasov).

Vyše 70 percent hlasov, teda 762.360, získal predseda strany Robert Fico.

Čítajte viac: http://www.ta3.com/clanok/11251/najviac-kruzkovali-kandidatov-volici-olano-najmenej-smeru.html

Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
20. marec 2012, 09:44
Rovnako spravodlive ako ked nejdete volit... Tiez za vas rozhodnu ostatni. A navyse je to jediny sposob, ako odstranit z kandidatky ludi, ktori vam vadia.
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
21. marec 2012, 14:04
Volič by mal mať dve možnosti. Zajrúžkovať "favoritov" a tým obľúbencom hlasy pridať a naopak aj možnosť preškrtnúť "neobľúbencov" a tým ich dostať z kola von. Výsledky volieb by veru naboli až také "červené" :-)
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
25. marec 2012, 11:57
Myslite? Kedze kruzkovanie funguje v ramci jednej kandidatky...
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama