Druhé Verejné vypočutie o chudobe v Slovenskej republike

Pripravila ho Slovenská sieť proti chudobe, bolo 28. februára 2012 v kinosále Národnej rady SR. Vypočutie otvoril predseda NR SR Pavol Hrušovský. Cieľom podujatia bolo, aby sa zástupcovia šiestich parlamentných strán oboznámili s rozborom sociálnej oblasti ich volebných programov a vypočuli si výpovede ľudí, ktorí zažívajú chudobu na vlastnej koži. No a zamysleli sa a konali...
Počet zobrazení: 3729
chudoba siet 1.jpg

V úvode viac ako trojhodinového stretnutia uviedli Hodnotenie sociálnych programov parlamentných strán Zuzana Kusá (Sociologický ústav SAV) a Magdaléna Grambličková (CEPA – Priatelia Zeme). Prezentáciu, ktorú vypracovalo 20 nezávislých odborníkov, si možno pozrieť na  stránke http://sapn.sk/liferay/web/slovenska-siet-proti-chudobe. Tam možno nájsť aj výpovede niektorých ľudí z chudobou ohrozených vrstiev, ktorí na vypočutie pricestovali z celého Slovenska. (Rozbor sociálnych programov všetkých politických strán je na: http://utopia.sk/liferay/article/-/journal_content/56_INSTANCE_b8AZ/112072/480220)

Najväčšia časť – ak rátame aj záverečnú diskusiu a priestor na otázky prítomným politikom - patrila práve tým, o ktorých bola reč: chudobným. Hovorili o svojich životoch a teda úplne konkrétne o najzávažnejších problémoch rôznych skupín ľudí ohrozených chudobou... Vystupovali, a treba povedať, že hrdo a dôstojne, chudobní pracujúci, seniori, zdravotne postihnutí, ľudia s problémami s bývaním, mladí nezamestnaní, starší nezamestnaní, nezamestnaní s vysokoškolským vzdelaním, ľudia zo segregovaných komunít, ľudia, ktorí sú v zúfalej situácii pretože zostali doma opatrovať člena rodiny... Každá výpoveď smutný príbeh, ale aj svedectvo o tom, ako sa títo ľudia vedia postaviť za svoju vec, svoj život, a veľké klbko problémov – ktoré by mali rozmotať práve politici. A nielen tí prítomní.

Verejného vypočutia sa zúčastnili zástupcovia parlamentných strán, poslanec Július Brocka (KDH), Ingrid Kosová a starosta Ladislav Balódy (MOST-HÍD), poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS), exministerka a poslankyňa Viera Tomanová (SMER-SD), minister Jozef Mihál a štátna tajomníčka Lucia Nicholsonová (SaS). V SNS si nik na chudobnú Slovač nenašiel čas...

Poslanci a nominanti za parlamentné strany mali dôsledne pripravené prezentácie prístupu svojich strán k sociálnym otázkam. No napokon všetci od pôvodného zámeru pod vplyvom atmosféry či pod ťarchou a váhou ľudských výpovedí z publika, zmenili svoje vystúpenie. Od vopred pripravených slejdov a sucho znejúcich bodov programov reagovali na problémy nastolené z publika. V jednom prípade (Július Brocka) došlo aj k nepochopeniu hodnotenia, zaznela výhrada, ako si organizátori dovolili známkovať politické strany... čo nesúhlasný šum v sále jednoznačne odmietol...

Možno by menovaní poslanci a nominanti strán – pre úplnosť, v obecenstve boli aj poslanci Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) a Andrej Kolesík (SMER-SD) – mohli vyjsť s iniciatívnym návrhom, aby sa niektoré z ďalších vypočutí konalo pred celým parlamentom, aby chudobu zacítili zblízka, zoči-voči všetci stopäťdesiati poslanci. Ak by každý pomohol vyriešiť nejaký konkrétny prípad...

Iste, tak sa chudoba odstrániť nedá, ale aj konkrétna pomoc je maličký krok, ba pre konkrétneho človeka veľký. Napríklad starosta Ladislav Balódy ponúkol prítomným, ktorí hovorili o svojich problémoch s bývaním, možnosť získať byt v obci, ktorej starostuje. Exministerka a poslankyňa Viera Tomanová prisľúbila pomoc pre paniu, ktorá sa pri opatrovaní postihnutého syna stratila v sieti predpisov a paragrafov. Minister Jozef Mihál dal písomné ospravedlnenie pani Renáte, ktorej na okresnom úrade práce nechceli prehodiť deň, kedy sa mala hlásiť. Poslanec Július Brocka reagoval na návrhy šéfredaktorky Nota Bene, že ak to bude po voľbách aktuálne, vyhľadá ju a ponúkne jej zamestnanie...

Na záver už len prísľub, že niektoré vystúpenia uverejníme ako samostatné materiály s uvedením, že zazneli na druhom Verejnom vypočutí o chudobe na Slovensku.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
02. marec 2012, 07:34

"Možno by menovaní poslanci a nominanti strán ? pre úplnosť, v obecenstve boli aj poslanci Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) a Andrej Kolesík (SMER-SD) ? mohli vyjsť s iniciatívnym návrhom, aby sa niektoré z ďalších vypočutí konalo pred celým parlamentom, aby chudobu zacítili zblízka, zoči-voči všetci stopäťdesiati poslanci. Ak by každý pomohol vyriešiť nejaký konkrétny prípad..."

****************************

Súčasné politické strany bez výnimky z poriadne z vysoka kašľu na chudobných! Sú pre nich zbytočnou záťažou, najmä ak na nich nerobia, ale vyžadujú dávky zo sociálneho systému!

To by som chcela vidieť ako by poslanci Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) a Andrej Kolesík (SMER-SD)riešili problémy milióna chudobných?

Koncentračnými tábormi? Tábormi nutených prác, v ktorých by dreli pre buržujov 16 hodín denne za tvrdý chlieb, vodu a pričňu?

Alebo rovno by "Kaníkovci" boli schopní poslať buldozéri a príbytky chudobných zrovnať zo zemou? Potom ich mohli predať ako stavebné pozemky developerom.

Také zvrhlé individuá ako Kaník sú všetkého schopné!

Neviem vôbec pochopiť, čo Sieť proti chudobe chcela týmto zúfalým pokusom spojeným so stretnutím s bezohľadnými buržoáznymi poslancami dosiahnúť?

To sú fakt Dr. Kusá a spol. tak naivní, že svedectvami zúfalých ľudí v krajnej núdzi "zohrejú totálne zmrznuté egoistické srdcia" buržujov? Fakt neviem pochopiť, čo od toho očakávali organizátori?

Na zvrhlú buržoáziu platia jedine statisíce až milión nahnevaných demonštrujúcich ľudí v uliciach, inak nič iné!!!

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984