Reklama
Reklama

Kolaps zdravotníctva: vláda už zasa hľadá triedneho nepriateľa

Dobrý politik problémy rieši, dobrý štátnik nedovolí, aby vôbec vznikli. A už vôbec nie, aby sa vyhrotili. Zatiaľ sa kríza iba odkladá: aby si náhodou niekto nemyslel, že núdzový stav je trvalé riešenie, alebo nebodaj, že lynčovanie lekárov niekomu môže pomôcť. Naopak, mediálne lynčovanie akurát znemožňuje budúce kompromisy a dohody, ktoré potrebujeme všetci, nielen lekári.
Počet zobrazení: 1520
LOZ.jpg

Sociálny zmier? A to je čo?

Prvý spôsob je očividne vlastný slovenskej pravici, ktorá má svoju posvätnú ideológiu a každý, kto ju odmieta nasledovať, je triedny nepriateľ, s ktorým treba bojovať. Druhý spôsob je nepomerne bližší všetkým tým, čo namiesto ideológie zvyknú používať zdravý rozum. A zároveň tým, čo veria, že úlohou politiky je hľadať kompromisy a sociálny zmier, nie rozdúchavať konflikty a nenávisť. Platí to aj v prípade slovenského zdravotníctva.

Vláda Ivety Radičovej sa nedokázala dohodnúť s lekárskymi odbormi a Slovensko sa ocitlo v slepej uličke. Najtrápnejšie je, že namiesto toho, aby vláda prišla s riešeniami, burcuje verejnosť proti lekárom. Za výdatnej pomoci masmédií. Skrátka, naša „slávna“ pravica opäť skúša to, čo vie najlepšie: rozdeľovať spoločnosť, očierňovať oponentov, hľadať nepriateľa. Pred rokom a pol si to vyskúšala na sociálnej demokracii, teraz je rad na lekároch. Ako keby bol dnes hlavný problém slovenskej spoločnosti v tom, koho treba lynčovať. Nie. Problém je, ako vyliečiť pacienta, nie ako jatriť rany. Keby sa vláda radšej od prvej minúty koncentrovala na sociálny dialóg, dnes nemusela vyhlasovať núdzový stav a zbavovať niektoré osoby ich ľudských práv, akoby na Slovensku zúrila vojna.


Lynčovanie lekárov nikomu nepomôže

Dobrý politik problémy rieši. Dobrý štátnik nedovolí, aby vôbec vznikli. A už vôbec nie, aby sa vyhrotili. Toto minister zdravotníctva Pent..., pardón, Uhliarik ani predsedníčka vlády Radičová nedokázali. Ukázali, že nie sú ani dobrí štátnici, ani dobrí politici. Podcenili to, že lekári pred niekoľkými mesiacmi podali výpovede. Nepodarilo sa im stlmiť napätie. Nedokázali prispieť k reálnym kompromisom, tobôž nie k uspokojivým riešeniam. Dnes sa čudujú, že zdravotníctvo je pred kolapsom. A vinia za to lekárov. Ako malé deti na pieskovisku.

Základný problém je v zlej filozofii. Niekto tu chce stále hrať hry s nulovým súčtom. To znamená: jeden musí vyhrať, druhý prehrať. Keby namiesto takejto konfrontačnej stratégie vláda zvolila hru s pozitívnym súčtom, vyhrať by mohli všetci. Lekári aj vláda. A najmä pacienti. Hovorí sa tomu kompromis alebo tiež sociálny zmier. Vo vyspelých demokraciách na sociálnom zmieri stojí stabilita celej spoločnosti. Slovensko potrebuje vládu, ktorá dokáže udržať sociálny zmier. Vládu, ktorá nehľadá triednych nepriateľov, ale partnerov na dialóg. Jediné v tom je nádej, že krízu slovenského zdravotníctva sa podarí prekonať. Zatiaľ sa kríza iba odkladá: aby si náhodou niekto nemyslel, že núdzový stav je trvalé riešenie, alebo nebodaj, že lynčovanie lekárov a odborov niekomu na Slovensku môže pomôcť. Naopak, dnešné mediálne lynčovanie akurát znemožňuje budúce kompromisy a dohody, ktoré potrebujeme všetci, nielen lekári.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#5
(neuvedené)
01. december 2011, 12:02
Už som sa obával, že iba na blogu zostaneme diskutovať o zdravotníctve.
Je prvého decembra, protestujúci lekári už ani nie sú v štrajku, sú prepustení a azda aj minister zdravotníctvs už teraz na obed bude odvolaný. Mnohí si prišli prebrať "pracovnú pivinnosť", teda branný povolávací rozkaz pre lekárov, chápme ich, neviem si predstaviť tú traumatickú situáciu, do ktorej ich dostal neschopný minister.

Teraz som mrkol na tv, konečne sa do masmédií dostávajú i hlasy lekárov, neviem meno, ale hovoril lekár z Kramárov, že to sú hlbšie príčiny ako plat lekára, pretože lekári už vo svojej práci dávno prišli o zdravý biorytmus života, nielen že to nemajú kompenzované, ale nevidia pred sebou budúcnosť, nerieši sa zdravotníctvo stále ako systém.

Pridávam sa k názoru toho pána primára, že problém v zdravotníctve je v organizácii zdravotných systémov a v prerozdeľovaní verejných finančných zdrojov, nie v lekároch a ich platoch.
Pekne poukázal na fakt, že systém zdravotných poisťovní, ktorý by mal zbierať a dávať peniaze do zdravotníctva, si sám poriadne čiastky z vyzbieraného ponechávajú a ak manažér zdravotnej poisťovne má 2600 eur mesačne, lekári živoria v oveľa tvrdšej práci a zodpovednosti s polovičným platom. Systém treba zmeniť, je to v zlom organizovaní zberu peňazí a prerozdeľovania verejných financií, nie v organizácii práce nemocníc a v nárokoch lekárov. Nuž, hanba pre Slovensko...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
01. december 2011, 15:32

Nepostrehla som, že by čo len jeden politik (poslanec Smeru) sa jednoznačne vyjadril k protiústavnosti vyhlsenej pracovnej povinnosti ako to jednoznačne komentoval ústavný právnik JUDr. Drgonec.

Taktiež Smerákom ani nenapadlo zabojovať na ústavnom súde v 10 dňovej lehote podaním sťažnosti 30 poslancov (majú ich viac ako dvonásobok -62) a tak pomôcť nodvrátiť protiústavný stav!

Je mi špatne z toho ako nechal odborárov Smer v štichu!

Taktiež nikto zo Smerákov nezastal odborárskeho bosa Kolára, keď sa jeho súkromného a rodinného života naváža nielen bulvár, ale aj buržoázne televízie! FUJ, FUJ, FUJ!!!

PS: Jedinné o čo Smeru ide je sociálny zmier a volebné preferencie za každú cenu a na ostatné z vysoká kašľú! FUJ, FUJ, FUJ!!!

Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
01. december 2011, 16:02
Nemôžem súhlasiť. Viete si predstaviť, aký povyk by spustila tá modrá zberba, keby sa do sporu zamiešal Smer? Už bez toho kvákajú, že za všetko môže Fico, že za všetkým je politika, alebo nenažranosť lekárov.... Mám ešte v živej pamäti, keď v roku 2003 zakázali predbežným opatrením súdu, vyneseným nejakou skorumpovanou ..... štrajk železničiarov. Čo na tom, že sa časom ukázalo, že štrajk bol zákonný. Koho to už potom zaujímalo?! Úloha bola splnená, to je hlavné.Intelektuálne prostitútky z médií, ako hlásne trúby tej istej čvargy, čo je pri moci teraz, urobili to isté čo teraz - klamú, zataja podstatné informácie, otočia všetko len smerom k platom, aby podnietili nenávisť ľudí voči či už vtedy železničiarom, alebo teraz proti lekárom. Nechcem týmto dávať smerákom nejakú gloriolu, ale tejto "čestnej, transparentnej, zodpovednej" a čo ja viem ešte akej zberbe, vrátane novinárov neverím ani nos mdzi očami....
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
01. december 2011, 16:35

Ale o využitie príhodnej chvíle a podporu oprávnených záujmov lekárov. Smer sa nechce v ničom angažovať, lebo je pred voľbami. Ide len o ich egoistické záujmy - dostať do parlamentných lavíc čo najviac kumpánov (pardón priateľov)!

V tomto prípade ide o čas. Tzn. že 30 poslancov, alebo prezident (ktorý je na strane Radičovej vlády) môžu podať sťažnosť v lehode 10 dní na ústavný súd, ktorým sa napadne vyhlásená pracovná povinnosť pre vypoveď podávajúcich lekárov!

Ústavný súd musí do 3 dní rozhodnúť, takže je to diametrálne odlišná ústavnoprávna záležitosť ako štrajk! Smerákom vôbec nič nehovorí termín spravodlivosť, ústavnosť, zákonnosť, ale len preferencie, volebný výsledok a dobré vzťahy s Gašparovičom, ktorý sa postavil proti odborárom a lekárom! Preto FUJ, FUJ, FUJ Smeru!!!
Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
01. december 2011, 19:07
strajk lekarov podporujem lebo zdravotnictvo je v neuveritelnej biede o ktorej pravicove media a aj nasa slavne verejnopravne teleradio uz roky zaryto mlcia. je to ta ista schema privatizacie, ktora sa uplatnuje v statnych podnikoch po cele dve desatrocia - najprv sa to dovedie do problemov, zadlzenia ze na to vsetci nadavaju a potom pride zachranca a spasitel v podobe privatizacneho projektu. samozrejme, nic sa nevyriesi, nezachrani, ludia sa poprepustaju a majetok sa rozpreda za radovo vyssie ceny nez za ake sa to krachujuca firma cez nastrcene osoby kupila...

ta ista schema sa dnes uplatnuje aj v zdravotnictve. v situacii zadlzenia a problemov prichadza spasitel a zachranca, ktory prostrednictvom ministra Pentliarika pripravuje transfer na akciove podniky s ucastou statu ktore potom po krachu kupi vsemocna PxxxaGroup a vsetko to rozpreda, pripadne priestory budu prenajimane na butiky, herne a diskoteky. chapem lekarov, ktory v situacii ked nemozu riadne plnit svoje poslanie, tak idu na hranu, aby sa pomery zlepsili...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
01. december 2011, 19:11
skor mi pripada ako z OKS
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
01. december 2011, 21:09
Slovensko aneb ekonomicky výnosný debakl zdravotní péče Tzv. "reforma" se dostala nejdále na Slovensku, kde byly prosazeny zákony nejdříve, včetně privatizace zdravotních pojišťoven. Okamžitě následovalo zvýšení režijních nákladů. Nastupující vláda Roberta Fica omezila obchodním společnostem zdravotních pojišťoven výši režijních nákladů na max. 4 %. Následovalo zahájení arbitráže o 15 mld. slovenských korun, které dosud není uzavřeno. Ztráta zdravotních pojišťoven za rok 2005 činila 2,2 mld slovenských korun. Zisk zdravotních pojišťoven za rok 2006 představoval 2 mld Sk, které pochopitelně chyběly v systému péče. Důležitý komentář k současnému stavu slovenské privatizace zdravotnictví najdete zde: Marek Blaha: Rok Penty vo vláde: 5,5 milióna rukojemníkov. Citujeme z článku: "Nejde totiž o bežných zlodejov, akých poznáme z predchádzajúcej vlády, ktorí kradli v zdravotníctve zo spotreby. V sektore, do ktorého ide 7,8 % výdavkov z HDP dokázala Penta za rok ovládnuť štátnu exekutívu, zmeniť systémovo zákony a takmer monopolne ovládnuť finančné toky. Kľúčovým bolo manažérske ovládnutie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (jej šéf prišiel z Penty) a tak spolu s Dôverou (ktorú vlastnia) rozhodujú o platbách za 93 % všetkých občanov Slovenska. Navyše zákon dal poisťovniam ešte voľnejšie ruky pri výbere poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. A tam je pôvod trhového stalinizmu, ktorý skupina v tomto sektore zaviedla. Viacerým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí odmietli ponuku Penty na prevzatie, boli vypovedané dvomi najväčšími poisťovnami zmluvy. Lekárňam, ktoré sa vzopreli avizícii zdržujú platby tak dlho, že už nemajú na nájom ani výplaty. A podľa poslednej novely zákona nebudú viac poisťovne povinné uzatvárať zmluvy so štátnymi nemocnicami. Ako to skončí sa môžeme pozrieť na poslednom prípade, keď si špinavú robotu spravil šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne - revolučné rušenia oddelení prebehli iba v zariadeniach konkurujúcich skupine."
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
02. december 2011, 11:58
Myslim ze Inga sa hlboko zmylila ked pisala o Smere, ved Smersa permanentne vyjadroval a predstavitelia Smeru sa k zdravotnictvu vyjadrovali. Tu je problem hlavne v ministrovi a premierke tusim ze aj v celom KDH.Ministrr a cela vlada tu dlhodobo vedeli ze lekari davaju vypovede a minister a vlada sa s tym nezaoberali ved aj naco niejako bolo niejako bude tak mi to pripada.Je evidentne ze poistovne maju zisk a nemocnice krvacaju nezda sa nam vsetkym ze je to proti logike. Ako je mozne ze media klamu a neiformuju pravdivo, ked informuju tak polopravdu a nepytaju sa kompetentnych haklive otazky.Verim lekarom a tomuto zlepencu.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
02. december 2011, 14:09
"kolaps Myslim ze Inga sa hlboko zmylila ked pisala o Smere, ved Smersa permanentne vyjadroval a predstavitelia Smeru sa k zdravotnictvu vyjadrovali....kuro"

********************************

Práve naopak pán kuro mýlite sa vy, lebo nerozumiete tomu, čo sa deje a kto za koho kope!

Mne vôbec sa nejdená o ľavicový PR centristického a utilitaristického Ficovho Smeru!

Ale o využitie príhodnej chvíle na podporu lekárskych odborov! Ale ak zatiaľ Smer neovláda lekárske odbory, tak na ne z vysoká kašle?

Do úvahy pripadá aj osvedčená smerácka prax, ktorá vyplýva zo sústavného sledovania výskumov verejnej mienky. Ak je proti lekárom 60% obyvateľov, tak je zo strany vypočítavých smerákov neprospešné podporavať oprávnené záujmy lekárských odborov ak navyše Gašparovič podporuje núdzový stav hoci je protiústave vyhlásený!!!!!!!!!!!!

Protiústavnosť môže potvrdiť len Ústavný sú, ale ak miet žalobcu, tak niet ani sucu na ústavnoom súde, ktorí by o tom rozhodlio. Ako som uviedla v tejto špecifickej situácií môže sťažnosť podať len prezident, alebo 30 poslancov, ktorých jednoducho niet kde zohnať, ak 62 z nich má Smer a ostatní podporujú Radičovej vládu! A ono je to o tom!
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
02. december 2011, 14:31
"Nastupující vláda Roberta Fica omezila obchodním společnostem zdravotních pojišťoven výši režijních nákladů na max. 4 %." A to bolo všetko, čo dokázal Smer urobiť! Od vtedy dostáva od Penty jednu ranu za druhou! Predposlednú dostal Fico prehrou na Ústavnom súde vo veci oprávneností vytvárania zisku zdravotnými poisťovňami!!! Darmo Róbertko frajeril, že z verejných zdrojov sa nesmie vytvárať zisk! Hoci to nebol schopný dokázať na Ústavnom súde po tom ako ho k tomu predseda parlamentu vyzval, aby ako "renomovaný" právnik zastupoval štát proti "Pente"!

Hlboko ma zarazila Ficová tieňová vláda kde vysoko postavená managerka zdravotnej poisťovne pani Zvolenská bola nominovaná ako tieňová ministreka pre siciálne veci! Až na masívny tlak pravicových médií táto nomináciú sa zo strany Smeru zmenila a na jej miesto nastúpil totálny amatér (novinár a TV hlásateľ) Braňo Ondruš pre sociálne veci

Fakt tu niet čo dodať, keď po "kávičkovej" kauze Kršíkovej s Tomanovou Smer už nemá kvalitných ľudí pre oblasť sociálnych veci! Tak je na mieste otázka: Kto za koho kope?
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
02. december 2011, 15:42
INGA teba musi SMER a Fico matat aj v noci lebo tares dve na tri mala by si ist na psychijatricke vysetrenie. Pises od veci a nie o problematike zdravotnictva, drz sa temy a nespominaj Tomanovu, Zvolensku, Kriskovej este raz vyjadruj sa k clanku.Odpovedz ci maju poistovne tvorit zisk pre seba , moja odpoved je ze cely zisk ma ist naspet do nemocnic. KED TEBA HLBOKO ZARAZILA STRANA SMER NEDAJ JEJ SVOJ HLAS VO VOLBACH JA JEJ DAM.
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
02. december 2011, 15:46
Základný problém je v zlej filozofii. Niekto tu chce stále hrať hry s nulovým súčtom. To znamená: jeden musí vyhrať, druhý prehrať. Keby namiesto takejto konfrontačnej stratégie vláda zvolila hru s pozitívnym súčtom, vyhrať by mohli všetci. Lekári aj vláda. A najmä pacienti. Hovorí sa tomu kompromis alebo tiež sociálny zmier. Vo vyspelých demokraciách na sociálnom zmieri stojí stabilita celej spoločnosti. Slovensko potrebuje vládu, ktorá dokáže udržať sociálny zmier. Vládu, ktorá nehľadá triednych nepriateľov, ale partnerov na dialóg."

**************************

S vašim proburžoáznym názorom nemôžem súhlasiť! Práve v čase krízy a spoločenského úpadku je kairos (= príhodná chvíľa) na výrazné sociálne zmeny formou protestov a štrajkov! Ak sa má spoločnosť zlepšovať a nie stagnovať, tak musí dôjsť k triednemu a medzi triednemu boju za svoje práva a oprávnené záujmy! Tak tomu bolo vždy v histórií triedneho boja!!!

Hoci nie som lekárka, tak aj napriek tomu ich oprávnené záujmy podporujem!!

Nikto nehovorí o tom, že tu nejde len o platy, ale aj dôstojné pracovné podmienky v podfinancovanom zdravotníctve zo strany štátu!!!

Taktiež tu ide aj o zavedené Uhliarikové zmeny do fungovania a povinnosti lekárov! Neviem ako by sa vám páčilo, ak by ste ako všeobecný lekár, alebo špecialita museli za svoje vlatné rodinné peniaze kupovať vakcíny, lebo z verejných zdrojov nie je na to možné naakumulovať potrebné zdroje. Potom ako dement čakať, či sa "pentiackým" poisťovnia vôbec uráči vám tieto vakcíny a iné lieky refundovať??? Taktiež čakať 2-3 mesiace na svoje peniaze investované do stupidnej Uhliarikovskej "lekárenskej" hry, aby ste nemuseli investove ďalšie vlastnmé peniaze!!!

Zaráža ma Smerácka nevšímavosť, benevolencia a miestami aj opovrhovanie s lekárenskými odbormi a zúfalými lekármi!

To majú byť lekári takí "idioti" ako učitelia, ktorí sa dali marionete Radičovej "opiť rožkom" a zrazu vidia, že je dosť peňazí na zvýšenie platov aj vo výške minimálnej mzdy pre odchádzajúcich lekárov!

Záverom vážená! uvedomte si, že tu ide o fairovú kooperáciu pri ktorej doktor musí zarábať ako doktor, či má titul PhDr, PeaDR. alebo MUDr., či JUDr.!!!! Ak právnik za hodinu zarobí 100 eur za jeden úkon, tak koľko má zarobiť lekár, psychológ, učiteľ,... so vzdelaním na rovnakej, alebo vyššej úrovní?

Ak sa lekárom táto ultra unfairová kooperácia nepáči, tak sú lekári pravdepodobne podľa vás hyeny spoločnosti, ktoré nemajú nikdy dosť? Alebo majú pristúpiť na stupidné podmienky Uhliarika, len aby umiernený Smer bol spokojný s akýmkoľvek dementným Uhliarikovým 300 eurovým kompromisom?

Práve naopak Smer mal ísť do organizácie ostrého štrajku, aby Uhliarik musel odstúpiť a nepredlžovala sa agónia v spoločnosti na úkor pacientov! Smer nemal pripustiť žiadnu rezignovanú Radičovej vládu do volieb, lebo je too to naidiotskejšie riešenie na aké mohol len ten ultra debil prijsť, pri všetkej úcte ak mu ide o občanov!!!!!!!!!!!!!!!!!! A tu máme dôsledky, ktoré znášajú pacienti za hlúpe utilitaristické rozhodnutia Smeru!!

Teraz buďte múdra!

Smer by mal byť pred voľbami nie kompromisný, ale ústretový k utláčaným a podfinancovaným stredným vrstvám a nie robiť absurdné kompromisy na úkor potenciálnych voličov! To ako chcete vyhrať voľby? Alebo nechcete?

Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
02. december 2011, 16:00
KED TEBA HLBOKO ZARAZILA STRANA SMER NEDAJ JEJ SVOJ HLAS VO VOLBACH JA JEJ DAM. kuro"

**********************

Presne tak! K voľbám pôjdem, ale hodím prázdnu obálku, aby môj neplatný hlas sa ani náhodou nepripočítal Smeru, lebo si to nezaslúži za to čo robí, či nerobí!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nakoniec niet ani koho voliť, tak toto je jediné riešenie ako si splniť svoju občiansku povinnosť poriadne oprávnene naštvatého voliča

Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
02. december 2011, 16:19
"zdravotnictvo to je jedna velka bieda strajk lekarov podporujem lebo zdravotnictvo je v neuveritelnej biede o ktorej pravicove media a aj nasa slavne verejnopravne teleradio uz roky zaryto mlcia. je to ta ista schema privatizacie,...anton.b"

*************************

Občas si treba zapnúť aj reláciu z Prvej ruky v SR(rozhlase). Dnes to bola vyvážena relácia politológov Baránka a Chmelára, kde pomerne jasne a objektívne pomenovali problémy v našom zdravotníctve! Takže SR (rozhlas) na rozdiel od STV považujem za vyvážený!

Vo veci zastavenia privatizácie cez buržoázne akciove spoločnosti som svojim podpisom potvrdila jasne stanovisko v petícií za záchranu verejného zdravotníctva organizovaného Staněkom a Blahom

Za dobrú a spravodlivú vec sa netreba báť jednoznačne postaviť, lebo ide o nás pacientov.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
02. december 2011, 16:24
Uz som ti raz napisla , ze si krava, len to potvrdzujes. Nie Smer a Fico maju na svedomi upadok zdravot
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
02. december 2011, 16:25
P E N T A Rok Penty vo vláde: 5,5 milióna rukojemníkov Všetky médiá sa venujú v posledných týždňoch hodnoteniu roku súčasnej vlády. Prišiel preto čas vyhodnotiť aj rok vlády z pohľadu skupiny, ktorá značnú časť jej aktivít strategicky plánuje a aj efektívne riadi. Odvahu priznať tento vplyv predovšetkým v zdravotníctve našiel aj týždenník Trend, ktorý sa téme venuje vo svojom aktuálnom čísle. Dva palce hore pre reportéra Františka Múčku. A najlepšie aj jednu ochranku k tomu. Nejde totiţ o beţných zlodejov, akých poznáme z predchádzajúcej vlády, ktorí kradli v zdravotníctve zo spotreby. V sektore, do ktorého ide 7,8 % výdavkov z HDP dokázala Penta za rok ovládnuť štátnu exekutívu, zmeniť systémovo zákony a takmer monopolne ovládnuť finančné toky. Kľúčovým bolo manaţérske ovládnutie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (jej šéf prišiel z Penty) a tak spolu s Dôverou (ktorú vlastnia) rozhodujú o platbách za 93 % všetkých občanov Slovenska. Navyše zákon dal poisťovniam ešte voľnejšie ruky pri výbere poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. A tam je pôvod trhového stalinizmu, ktorý skupina v tomto sektore zaviedla. Viacerým poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorí odmietli ponuku Penty na prevzatie, boli vypovedané dvomi najväčšími poisťovnami zmluvy. Lekárňam, ktoré sa vzopreli akvizícii zdržujú platby tak dlho, že už nemajú na nájom ani výplaty. A podľa poslednej novely zákona nebudú viac poisťovne povinné uzatvárať zmluvy so štátnymi nemocnicami. Ako to skončí sa môţeme pozrieť na poslednom prípade, keď si špinavú robotu spravil šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne - revolučné rušenia oddelení prebehli iba v zariadeniach konkurujúcich skupine Penta. Ľúbivo možno znie aktuálne zdanenie zisku poisťovní, avšak tvorba rezerv nie je naviazaná na počet poistencov, ale na základné imanie. Ale predovšetkým vytváranie zisku z prerozdeľovania verejných prostriedkov naozaj nemožno považovať za podnikanie, pod ktorého rúškom celá akcia prebieha. Preto niet divu, že zisk poisťovne Dôvera presiahol 16 miliónov Euro. Vzorec je jednoduchý - čím menej vyplatíte, tým viac zarobíte. A keď už vyplatíte, tak iba svojim zariadeniam. Penta Group ovládla takmer kaţdú časť reťazca - poisťovňu, lekárne, polikliniky, laboratória, nemocnice. Dokonca aj 'nezávislé' inštitúty, ktoré sa snažia pôsobiť ako think-tanky a ovplyvňovať verejnú mienku v prospech jej stratégie. Zostali uţ iba posledné 2 články - farmaceutické firmy a štátne nemocnice. Boj proti farmaceutickým firmám, ktoré sa snažia vtesnaťdo role tých zlých, sa skončil. Schválenie referencovania cien na druhú najnižšiu úroveň v EÚ ako povinnosť lekárov predpisovať formou účinnej látky znamená ukončenie vplyvu skupiny nadnárodných výrobcov originálnych liekov, ktorých nevedeli ovládnuť. Zníženie výdavkov v prospech pacientov je vďačný kompromis, keďže sa zároveň s ním vytvorila nová trhová príležitosť - biznis s generikami. Treba očakávať, že Penta čoskoro ohlási v tejto oblasti nejakú akvizíciu. A z ušetreného sa predsa môžu napríklad oddlžiť nemocnice. Čo sa tých týka, budú premenené na akciové spoločnosti a oddlžené. A následne ponúknuté k privatizácii. Nepredpokladám, ţe by sa našiel samovrah, ktorý by chcel robiť konkurenciu Pente. Po vstupe do tohto biznisu by ho čakala výpoveď 93 % pacientov zastupovaných dvoma poisťovňami. A tak zostane iba jeden záujemca o kúpu ? podvodníci z Penty. Predpokladám, že pri takom záujme bude cena trhová, t.j. dopyt rovná sa ponuke. Koľko Penta ponúkne, toľko budú stáť. Na toto všetko by mal poukázať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ako regulátor, ktorého platíme z našich daní. Ten má vykonávať dohľad nad správnym poskytovaním zdravotnej starostlivosti a nad zdravotným poistením. Ţiaľ, aj jeho šéf prišiel na túto stoličku priamo z
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
02. december 2011, 16:48
Je otázne, či by Smer neurobil iba dobrú "medvediu" službu lekárom, keby sa angažoval priamo v tomto spore. Po určitých osobných skúsenostiach v podobných situáciách sa domnievam, že by to bola voda na mlyn Pentliarikovi & Co. Vedia zneužiť čo sa dá. Vyťahujú, keď už nevedia čo, tak aspoň majetkové pomery Kollára! Úbohé mediálne splašky! Nepoznám ho, nezávidím mu a tý, ktorí si myslia iné na zamyslenie: "Myslíte si, keby nebol dobre situovaný a žil z 550 ? platu, mal doma ťažko chrú manželku s 320 ? invalidným dôchodkom, že by bol dostatočne "slobodný" na to, aby našiel odvahu a zmohol sa na taký odpor? Asi ťažko......" Trochu ma ale zaráža postoj prezidenta Gašparoviča, ten predsa nemusí byť zaviazaný Pente....
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
02. december 2011, 18:45
Kto dlhšie sleduje diskusie,vsimne si,ze Inga je najpravdepodobnejšie platený pravicový agent určený na znižovanie preferencíí Smeru metodou ignorácie slovenskej politickej reality i medzinárodných súvislostí kladením maximalistických(priam anarchistických)požiadaviek účinných na neskúsených alebo naivných voličov.V najlepšom prípade naháňa voličov pre KSS,ale na to sa mi zdá príliš chytrá s obrovským prehľadom a argumetačnou databázou.Na toto proletariát nemá zdroje. Takže skutoční ľavičiari,učte sa,ako sa to robí,ale dialog s ňou berte maximálne len ako trénovanie sa v diskusii.Najlepšiu škodu jej urobíte,ked ju budete ignorovať.Existuje ešte tretia možnosť...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
02. december 2011, 22:53
Presne tak! K voľbám pôjdem, ale hodím prázdnu obálku, aby môj neplatný hlas sa ani náhodou nepripočítal Smeru, lebo si to nezaslúži za to čo robí, či nerobí!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nakoniec niet ani koho voliť, tak toto je jediné riešenie ako si splniť svoju občiansku povinnosť poriadne oprávnene naštvatého voliča Inga ********* Moja, hlasy, ktoré dostali tzv, neparlamentné strany sa podľa pomerného kľúča rozpočítavajú v prospech strán, čo sa do parlamentu dostali. akže tvoj hlas pôjde na cca 50% Smeru, na cca 12% SDKU, na cca 6 % KDH na cca 8 % SaSistoma atď. Treba poznať pravidlá, zákony a používať mozog, moja.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
03. december 2011, 00:26
alebo odchovanec ústavnej starostlivosti, ktorý sa na krúžku naučil sufrovať po internete v riaditeľovej kancelárii.. :o)

Stránky

Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama