Reklama
Reklama

Superhrubá mzda: likvidácia sociálnej sféry a zdravotníctva

SHM je nevyhnutná pre tzv. odvodový bonus - šialený model Sulíka. Nahradí dôchodky, podporu v nezamestnanosti, materský príspevok, detské prídavky. Malo by to byť menej ako 200 € mesačne. Sociálnu poisťovňu v takom systéme netreba. Na takmer všetko, čo dnes dostaneme u lekára či v nemocnici bez doplatku, budeme musieť platiť ďalšie zdravotné „pripoistenie“. Alebo platiť v hotovosti.
Počet zobrazení: 5638
Stuart Pilbrow-prazdne vrecko-detail.jpg

Je iba málo tak obľúbených tém pravicových politikov, ako plač nad príjmami Sociálnej poisťovne (SP). Takmer každá pravicová „reforma“ v sociálnej oblasti je obhajovaná tvrdením, že z hľadiska príjmov je sociálny systém neudržateľný. Najznámejším príkladom je dôchodkový systém, donedávna financovaný výlučne (okrem výsluhových dôchodkov) Sociálnou poisťovňou. Dôvodom jeho „reformy“ boli tiež „neudržateľne“ klesajúce príjmy SP. A to, že štát nebude donekonečna schopný jej rozpočet dotovať.

Ak by na tejto argumentácii bolo aspoň trochu pravdy, tak najnovšie sa pravica rozhodla dať SP ranu z milosti. Totiž, každý normálny človek, ktorý by chcel poisťovňu „postaviť na nohy“ by hľadal spôsob, ako jej príjmy zvýšiť. Presne tak sa správa každá rozumná hlava rodiny, ktorá zistí, že má nezaplatené účty. Najnovšia pravicová „reforma“ v podobe zavedenia superhrubej mzdy však ide presne opačným smerom – namiesto zvyšovania jej spôsobí ďalší masívny pokles príjmov a poisťovňu v podstate dostane na kolená. Dnes už nemôže byť pochýb, že ide o dlhodobo premyslený scenár, ktorý krok po kroku realizuje každá pravicová vláda, ktorá Slovensku vládla v tomto storočí.
 


Ešte menej peňazí Sociálnej poisťovni

Prvým krokom bola tzv. dôchodková „reforma“. V tom čase zisková verejnoprávna inštitúcia na financovanie sociálnej politiky štátu sa zrazu dostala do vážnych finančných problémov. Áno, na dôchodky sa už vtedy vyberalo menej, než sa míňalo, ale keďže na Slovensku platíme aj iné sociálne odvody, bolo to možné vyriešiť ich vzájomným prerozdelením. Tie, ktoré boli zbytočne vysoké mohla vláda znížiť, dôchodkové naopak zvýšiť. Ľuďom by sa celkové odvody nezvýšili ani o korunu a falošný argument o chýbajúcich peniazoch na dôchodky by stratil platnosť. „Problém“ je však v tom, že po takom riešení by úplne stratila opodstatnenosť aj Kaníkova „reforma“, ešte viac by bolo zrejmé, akým nezmyslom je privatizovať časť dôchodkového systému a ako veľmi to poškodzuje obyčajných ľudí.

Kaník, Dzurinda a Mikloš tak radšej presadili „reformu“, ktorá za pár mesiacov vyrobila niekoľko miliardovú dieru v príjmoch Sociálnej poisťovne. Jej dôchodkový fond sa stal závislým na každoročnej štátnej dotácii. Jej výška oproti pôvodným predpokladom rástla rýchlejšie a dnes predstavuje takmer 1 miliardu € ročne. To je suma, ktorou každý prispieva zo svojich daní na zisky súkromných dôchodkových spoločností (DSS).

Netreba ani dokončenú základnú školu, aby bolo jasné, že SP za týchto okolností potrebuje zvýšiť a nie ďalej znížiť svoje príjmy. Samozrejme, ak má normálne fungovať a plniť úlohu, pre ktorú existuje. Návrh ďalšej „skvelej“ pravicovej „reformy“ – tzv. daňovo-odvodovej – však spôsobí ďalší prudký prepad príjmov poisťovne. Podľa odborníkov len v budúcom roku príde takto SP o 1,4 mld. € oproti súčasnosti, v roku 2013 strata porastie na bezmála 1,5 mld. € a v roku 2014 túto hranicu výrazne prekročí. Keďže podľa zákona za platobnú schopnosť SP ručí štát, chýbajúce peniaze bude musieť poisťovňa dostať zo štátneho rozpočtu, takže dotácia na fungovanie SP z daní občanov bude po tejto „reforme“ dosahovať asi 2,5 mld. € ročne!


V zdravotníctve vyššie doplácanie

Ak má Sociálna poisťovňa plniť funkcie, pre ktoré existuje. Ale ak ich plniť nemá, potom sa stane otázne, či vôbec má existovať. A všetko nasvedčuje práve tomu, že pravica sa rozhodla dospieť až do stavu, že bude môcť (pre dezorientovanú verejnosť) dôveryhodne spochybniť existenciu tejto inštitúcie. Už v zákone, o ktorom teraz rokuje parlament, sa navrhuje znižovanie nových dôchodkov oproti súčasným pravidlám, spomaľovanie ich každoročného zvyšovania (valorizácie), zvyšovanie dôchodkového veku, či znižovanie podpory v nezamestnanosti. Takmer všetky poistné dávky, ktoré SP vypláca sa majú znižovať. Isteže, je to možné obhajovať ako opatrenie na zníženie rozpočtového schodku poisťovne, ale zároveň to poškodzuje ľudí v najťažšej sociálnej situácii. A – predovšetkým – to spochybňuje nutnosť existencie Sociálnej poisťovne.

Nepochybujte, že práve to je zámerom pravicovej vlády Ivety Radičovej. Zavedenie superhrubej mzdy je totiž nevyhnutným predpokladom pre zavedenie tzv. odvodového bonusu – šialeného modelu Richarda Sulíka, ktorý bude mať katastrofálne dopady na drvivú väčšinu ľudí na Slovensku. Odvodový „bonus“ by mal byť jednotnou „sociálnou dávkou“ štátu ľuďom bez príjmu, ktorá nahradí všetky doterajšie dôchodky, podporu v nezamestnanosti, či materský príspevok, ale aj detské prídavky a pomoc v hmotnej núdzi. Podľa zverejnených Sulíkových plánov by to malo byť menej ako 200 € mesačne, ktoré bude vyplácať z milosti politikov priamo štát. Sociálnu poisťovňu v takom systéme jednoducho netreba.

Mimochodom, podobne katastrofálne dôsledky bude mať SHM aj na zdravotníctvo. Doň by malo ísť už v budúcom roku menej o takmer 240 mil. €, v roku 2013 o vyše 266 mil. € a v roku 2014 už takmer o 300 mil. € menej než v súčasnosti. Keďže vidíme, ako zúfalo chýbajú peniaze v zdravotníctve už teraz, nikomu netreba vysvetľovať, aké to bude mať dôsledky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Nečudo, že kabinet I. Radičovej už pripravuje nový model tzv. pripoistenia za nadštandard. Na takmer všetko, čo dnes dostaneme u lekára či v nemocnici bez doplácania, si budeme musieť platiť okrem doterajšieho ešte ďalšie zdravotné „pripoistenie“. Alebo to budeme platiť v hotovosti.

Zavedenie SHM naopak zvýši vládne príjmy. Už budúci rok o vyše 1,5 mld. €, o ďalšie dva zaplatia ľudia na priamych daniach o takmer 2 mld. € viac než v súčasnosti. Keď ľudia platia „odvody“, majú istotu, že tak prispievajú na svoj budúci dôchodok, pre prípad, že ostatnú chorý, alebo bez práce, poisťujú sa, aby nemuseli platiť za drahé vyšetrenia, lieky či operácie plnú sumu. Tieto platby, na ktoré politici nemôžu siahnuť, pravicová Radičovej vláda znižuje. Zvyšuje však platby (dane), o ktorých použití rozhodne Ivan Mikloš a koaličná rada rozhádanej pravicovej partie.

Tzv. superhrubá mzda je šialený koncept, o čom svedčí fakt, že neexistuje v žiadnej krajine EÚ, OECD, NATO (dosaďte akúkoľvek medzinárodnú organizáciu). Nepochybne povedie k rozvratu verejných financií a posilní argumenty o potreba „ambicióznejších rozpočtových škrtov“. V krátkom čase zruinuje verejné financie a oslabí schopnosť spoločnosti (i štátu) reagovať na krach neoliberálneho kapitalizmu, takže podporí nárast chudoby a prehĺbi sociálne rozdiely na Slovensku.

A ide o ďalší veľký volebný podvod. Okrem SaS takéto šialenstvo nemala v programe žiadna z parlamentných strán.

Autor je podpredseda Výboru NR SR pre sociálne veci (Smer-SD)

Úvodné foto: Stuart Pilbrow

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
03. október 2011, 08:44
sukromne DSSky vytuneluju svoje fondy, nasledne vyhlasia bankrot a ich majitelia stravia aj so svojimi rodinam zvysok zivota na Bahamach a v casinach Las Vegas ako superbohaci. stat nebude mat na vyplacanie dochodkov, lebo ta diera v rozpocte sa jednoducho nebude dat zaplatat...
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
03. október 2011, 10:03
Komu to pomoze ? Co sa tym zmeni? Volal som Brana , vsetkych 61 jeho suputnikov z NR aj vsetkych laviciarov do FORA o ludskosti.Nik neprejavil zaujem.Zeby Smer tema ludskosti nezaujimala? Nechce sa verit.Pritom cele to ponovembrove dianie je o neludskosti.Pritom kazda chyba lavice sa prejavi prave v prehlbeni neludskosti.Podme sa bavit o tom ako tej neludskosti celit.S KDH to nepojde.A zazraky sa nedeju.Vcera to Ficovi Hrusovsky vmetol rovno do tvare. (Aj keby ste sa tlacili...)
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
03. október 2011, 13:11
a už ma tu zaujali reakcie na diskusii.Preto ešte predtým, že si článok dôkladne prečítam, sa Vás pýtam, najmä CH.A.:

Ako by asi reagovali občania Spojených štátov amerických, ak by sa im takto, ako sa u nás chystá pravicová vláda, šliapol niekto na životnú úroveň a budúcnosť?
Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
03. október 2011, 13:34
Plne súhlasím, článok som si prečítal.

Predovšetkým sa posúvame týmto "sociálnym a ekonomickým reformným opatrením" medzi banánové republiky, kde o sociálnych právach a ľudských právach rozhoduje "máčo" zvolený v podplatených voľbách miestnymi latifundistami a zahraničnými korporáciami. Nemusím dávať poučné príklady z Latinskej Ameriky 20.storočia či Afriky v súčasnosti, však?

Vyzerá to tak, že "samovylúčenie" odborov ako zástupcov zamestnancov z tripartity bol dobre zorganizovaný zámer pravicovej vlády ( v živote som si nemyslel, že na slovenskú vládu raz použijem pojem "bábková vláda"), áno, bábkovej vlády, ktorá poslúcha a podriaďuje štátne záujmy a záujmy občanov krajiny záujmom nadnárodných korporácií a zamestnávateľom od Jožika P. až po nejakú Global Corp.

Iba týmto záujmom sa totiž bude páčiť, že superhrubá mzda už bude "problémom" zamestnanca a prestane byť "problémom zamestnávateľa", pretože všetky sociálne náklady ( vrátane odvodov zdravotníckeho poistenia a sociálnych odvodov) prenesie na plecia zamestnanaca. To už bude "lepším riešením" vyplácať najtého zamestnanca "na dlaň" raz týždenne a nestarať sa o jeho "reprodukciu pracovnej sily", teda o náklady spojené s udržiavaním a rozvojom ľudských zdrojov vo firme.

A čo my vieme? Možno niekto posunie úroveň k banánovej republike už k svetovému primátu: zamestnávatelia budú skutočne vyplácať pracovníka raz týždenne "keš" a nech sa stará o ostatné.
Naša vláda uzavrie Sociálnu poisťovňu, odpredá budovy, z utŕženého vyplatí dlžoby štátnych zamestnancov a povie - táto oblasť je sprivatizovaná, nás (vlády Slovenskej republiky) sa to netýka.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
03. október 2011, 14:17
poprosim o odpoved PZV. Ma PZV zaujem o FOROM o ludskosti?Prosim berz omacok: ANO alebo NIE. Dakujem.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
03. október 2011, 14:23
Áno, aj keď neviem, o čo ide. Skúste dať prvotnú informáciu na blog, Ch.A.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
03. október 2011, 15:20
to musel byť veľmi prefíkaný poisťovací agent od pohrebnej služby čo navrhol super hrubú mzdu.... alebo je tu ešte jedna možnosť. tí čo mali to "šťastie" tak už iste dostali ponuku aj od sporiteľne na výhodné sporenie si na pohreb. ale to je veľmi pekné gesto od takýchto chytrákov... a najlepšie je tým, čo sa dajú spáliť. napríklad v ČR sú umelci čo skupia popol nebožtíka - na ďalšie spracovanie. síce morbídne, ale čo tam po morbídnosti - v podtate umelci už dávno vedia, že nás klamú a vždy klamali svojimi predstavami a dielami. títo umelci nech sa postarajú aj o ostatky všetkých ludí na zemi - čo si nemôžu dovoliť sporiť si na lepší život, na byt, na školu, na doktorov a právnikov. aj ombucman by mal čosi pripomienkovať skôr ako sa schvália zákony v parlamente - skôr ako vôbec prídu do platnosti... ombucman - ako človek - čo má zastávať práva ludí, čo má pomáhať dodržiavať ústavu atd... ale my tu možno nemáme ani ombucmana. respektíve O. Dostál človek - čo neustále háji ľudské práva a Chmel tí sú kde, ked sa ludia nemôžu domôcť sa spravodlivosti?. ved sedia za jedným stolom s vládou SR. to je paradox, lebo ved si už od narodenia až po hrob ani nič iné neriešime. tak kedže umelci - tu už dávno nevedia čo načatým dňom... a boli to umelci čo - tu vyhekovali( ako paviáni v ZOO) 89 na komunistický režim a ludské práva a neviem čo ešte. neustále klamali, lamentovali a znevažovali - všetko a všade. bez výčitiek svedomia - zosmiešňovali nás čo sme tu tvorili hodnoty,... kým oni blúznili, ožierali sa po nočných baroch, hrali golf a tenis... lebo umelci tu v ČSSR boli platení ako bohovia a precestovali celý svet. tak by bolo načase, aby umelci začali byť v tomto štáte aj k osohu veci., alebo nebodaj, si naivne myslia, že tretí sektor im vykúpi ich duše?, a že tie falošné úsmevy im budú stačiť na ich špinavé svedomie?. respektíve kedže sú ešte stále platení ako králi a za hodinu v štúdiu si celkom dobre zarobia. nech urobia láskavosť svojim spoluobčanom - a skúpia popol od neboštíkov v SR - čo nebudú mať ani len na ten prekliate drahý pohreb. ved už je všetko poistené a poisťovne si osvojili "riešiť" úlohu štátu aj vlády... a sociálna poisťovňa je tu bohužiaľ už 20 rokov štát v štáte. a zvyšok emócií radšej napíšem inokedy.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
03. október 2011, 16:11
http://www.noveslovo.sk/dc/26968/Diskusia_Ako_byt_ludskejsim_
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
03. október 2011, 16:21
Rovnako ako Slovaci alebo ine narody. Mlčky bezmocne trpia . Hlavne tych 60 000 000 co nemaju ziadne zdravotne ani socialne poistenie.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
03. október 2011, 21:11
Nebol som tam, ale nesledujte oficiálne spravodajstvo, lež intzernet a "čítajte medzi riadkami" z faktov:

Soiálne povedomie je dnes oveľa vyššie v Spojených štátoch ako na Slovensku. Neviem, či "vyprovokujem" napríklad pána Petra Dolinu, ale to, čo občas prenikne z informačného balastu propagandy a americkej bezbrehej stupídnej zábavy, ak si pozriete alebo vypočujete, ako sa správajú "common people", zle sa mi tlmočí to na Slovensku sprofanované "obyčajní ľudia", tak zistíte, že SOLIDARITA, SOCIÁLNE POVEDOMIE a SÚDRŹNOSŤ ako hodnoty správania sú dnes oveľa rozvinutejšie ako u nás.
Obávam sa, že i keď vôbec nemajú skúsenosti, sociálne zmeny v spoločnosti a takmer "socializmus" v hodnotách tentoraz príde zo Spojených štátov, isteže nie od Obamu či z Kongresu USA, ale v kultúre a správaní sa tých obyčajných Američanov.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
03. október 2011, 21:19
tak tentoraz som, pani Viera, porozumel iba prvej vete - ale i za tú ďakujem
- ak ste to mysleli tak, že prirodzené kresťanské právo človeka byť pochovaný rituálnym pohrebom sa na Slovensku už 22 rokov transformuje na "dobrý biznis", kadiaľ tečú tiež pekné peniaze a súčasný klérus sa nielenže na to mlčky pozerá, ale to i podporuje - alebo niekde v bratislave existuje cintorín, obecný cintorín, kde by sa nebožtíci mohli pochovávať bezplatne i s cirkevným či občianskym obradom?
Prieser je, že už ani obecné správy nemajú verejné financie na pochovávanie nemajetných a ani ako ekonóm vlastne neviem, ako si zdôvodniť v daňových úľavách fakt, že ma niekto bude musieť pochovať. Tento fakt akosi sociálnym programom ušiel.

Ale kto vlastne hradí tie honosné štátne pohreby a z akých fondov to ide? Ako sa s tým vyrovná štátny rozpočet, vyprázdnený po zavedení superhrubej mzdy?
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
03. október 2011, 22:02
Fakta su neuprosne . Mlčky to znasali pred 50 rokmi ,pocas 50 rokov a rovnako mlcky to znasaju dnes.Ahttp://ekonomika.sme.sk/c/5554151/amerika-ma-najviac-chudobnych-za-50-rokov.htmlj v riadkoch aj medzi nimi.
Obrázok používateľa Anonymný
#6
(neuvedené)
03. október 2011, 22:21
700 demonštrantov bolo políciou zadržaných.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
03. október 2011, 22:24
ja zas ako pravičiarka z princípu a so srdcom na ľavej strane mám miesto na cintoríne vďaka mojej rodine. ale viac - menej už dávno si kladiem otázku, že načo sú tieto pietne miesta tak veľmi o biznise?, ked v podstate po smrti nám všetkým môže byť jedno - kde budú naše kosti,... lebo vraj boh aj tak vie, aký sme boli či ako sme žili, aj naše hriechy sú zapísané v knihe života, aj naša sviečka sfúkne - iba vtedy, ked to má byť... nie vtedy, kedy si niekto zmyslí, či rozhodne. to je len zámer udržať ludí vo svojej naivite či predstave o našom rozhodovaní. lebo to nie je vôbec podstatné pre nič -ani nedáva žiadnu istotu, že môže byť aj reálne reinkarnácia duše.( reinkarnácia bola vypustená z katolíckej dogmy už veľmi dávno - pre veľké množstvo samovrážd a vrážd)... ale v jadre katolíkov, je práve reinkarnácia, prečo sa tak dobre zarába na pietnom mieste tela. a to majú aj iné náboženstvá) preto si stavajú mohyly, preto tie honosné hroby starej šľachty. to je starý zvyk, aj faraóny verili že znova budú vládnuť,... preto tie pyramídy stavali a rozdeli ju na miesto liečenia tela a miesto úmrtia a prípravy na posmrtný život. preto sa balzamovalo, že verili, že znova prídu späť... a chceli žiť tam, a tak dobre - ako za života, iba chudobní a chorí to nepotrebovali, lebo ich telo nebolo už vhodné. preto, tá úprava tela po smrti. i ked chlapi hovoria, že telo má ísť do hrobu trochu to preženiem, že zhumpľované... teda človek má žiť, tvoriť, tešiť sa zo života. a nie sa tešiť na smrť - ako to učí katolícke náboženstvo. ved sa z toho už každý musí smiať - z tejto filozofie katolíkov. ale pre tie duše ovečky čo len orodujú za všetko a všade to ešte zbaví aj na ďalšie roky. oni to nikdy nedokážu pochopiť čo boh znamená ani nechcú, lebo to by znamenalo vzdať sa "barličky"...a to je ťažké žiť bez tejto opory, ktorá vždy dodáva vážnosť v spoločnosti. to je celé tajomstvo - barlička - ako pomôcka pre vyššie, ale koho ciele? božie určite nie. to je tá otázka. ale už je toľko bezdomovcov čo nemá kam hlavu skloniť a nemá žiadne východisko, že cirkev sama nevie čo a ako riešiť. lebo cirkev je spiatočníka inštitúcia tej to vyhovuje takýto kolaps systému. čím viac zúfalcov tým lepšie pre cirkev. a kto to platí? - ovečky - ako vždy.
Obrázok používateľa Anonymný
#7
(neuvedené)
04. október 2011, 00:32
Je pravda, ze v USA verejnost sa obcas presadi, napriklad SSN je dost nedotknutelna. Ovsem ja sa bojim, ze sme dost otupeni a pohodlni, ved sme dovolili utok na Irak, nevynutili sme si vseobecnu zdravotnu poistku, pozerame ako posrati, ked miesta nasich mladych programatorov zaberaju Indi, nepodporujeme odbory dost a nevynucujeme ochranu nasich pracujich. Ano su protesty na Wall Street, samozrejme sa o nich nepise...ja nepoznam situaciu na Slovensku, ale som dost skepticky co sa tyka USA: ludia vacsinou pohodlni, uputani na vysoko idiotske TV programy (to uz fakt socialisticke programy boli lepsie)...Boze moj ved sa len pozrite ake hovada (najma Perry) su na kandidatke republikanov... Vaculik to dobre povedal: "Svet se riti do dablovy riti". Ja ten pocit ako obcan USA mam.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
04. október 2011, 15:44
"zamestnávatelia budú skutočne vyplácať pracovníka raz týždenne "keš" a nech sa stará o ostatné. Naša vláda uzavrie Sociálnu poisťovňu, odpredá budovy, z utŕženého vyplatí dlžoby štátnych zamestnancov a povie - táto oblasť je sprivatizovaná, nás (vlády Slovenskej republiky) sa to netýka." Peter Zajac-Vanka" ****************** Presne o to ide. Mzda má byť vyplácaná raz týždene ako tomu bolo v Baťových závodoch! Ak sa predajú budovy Sociálnej poisťovne čo sa stane? Budeme živiť podstatne menej štátnych zamestnancov s obrovskými platmi a aroganciou im vlastnou! (Mimochodom boli ste niečo v poslednom čase vybavovať v sociálnej poisťovni? Málo chýbalo aby som ju nevyhodila do vzduchu ako "pravá slovenská teroristka" tak som odchádzala naštvatá!!! Živíme 40.000 darmožráčov, ktorí si eufemistický hovoria štátní zamestnanci! Ź nich je vo vedúcich funkciach 6000 politických nominantov!***** Smer mal pre 5 rokmi obrovskú moc a nezoštátnil DSS, dokonca ani sa o to nepokúsil, aby im nešlo zo štátnych peňazí 9% na ich pyramídovú hru tzv. druhý pilier!************* Ako píše amerikán Dolina, naši priblblí proletári budú radšej pozerať na Markíze Tisíc a jednú noc, alebo klipy Katty Perry ako by bojovali za svoje práva! Nakoniec aj Smer sprivatizoval odbory, ktoré sa vehementne snažia o sociálny zmier, dokonca ani vyjednávať sa im už nechce! Nie že by organizovali demonštrácie a štrajky! Tak kto bude bojovať za práva pracujúcich? Prehrali sme si všetky sociálne práva, ktoré vybojovali naši predkovia! Najskôr Zápotocký urobil z ROH cestovné kancelárie pre zamestnancov štátnych podnikov, neskôr z "revolučných" odborov boli manifestačné kancelárie na oslavy MDŽ,1. mája 9. mája, SNP, VOSR, Deda Mráza,.... Na slovo revolučnosť sa " pozerame ako posrati", ak citujem pána Dolinu. Potom si buržoázia robí čo chce, a akosi to nikomu nevadí! Alebo že by áno? Len nikoho nevidím v uliciach na státisícových demonštráciach! Tak si zapnite Markízu a pozrite tureckú telenovelu Tisíc a jedná noc, ktorá formuje naše povedomie. Veď ešte tak zle nie je, že by nemohlo byť ešte podstatne horšie!!!
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
04. október 2011, 15:54
ak sa nic nezmeni, dochodky nebude mat nikto sukromne DSSky vytuneluju svoje fondy, nasledne vyhlasia bankrot a ich majitelia stravia aj so svojimi rodinam zvysok zivota na Bahamach a v casinach Las Vegas ako superbohaci. stat nebude mat na vyplacanie dochodkov, lebo ta diera v rozpocte sa jednoducho nebude dat zaplatat... anton b. " ****************** V tomto máte hlbokú pravdu. My čo máme do dôchodku 20-30 sa žiadnych dôchodkov nedožijeme. Buržoázní špekulanti nás najskôr okradli o výrobné prostriedky, právo a povinnosť pracovať, teraz nás okradnú aj o dôchodky. Tak o čo sa v tomto štáte snažiť, keď všetkým je to ÚPLNE JEDNO???
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
05. október 2011, 10:37
Inga, nevyučujem Vás, ale nám všetkým pomôže, ak sa naučíme presne argumentovať, prečo nám II.pilier a dôchodková reforma nevyhovuje.

Argumenty typu "my sa dôchodku nedožijeme", "buržoázni špekulanti nás okradnú o dôchodky"..., sú emotívna a nie racionálne pre diskusiu.

Najprv II.pilier - mal to byť komerčný systém pre sporenie do dôchodku pre solventnejších, stal sa z toho symbol neoliberálneho bláznenia v ekonomike Slovenska a v skutočnosti, máte pravdu, je to štátom vynucovaný systém odvodu povinných 9 % z prijmu do súkromných finančných fondov, ktoré "správcujú" obrovské hotovosti obyvateľstva a podnikajú s nimi na finančných trhoch.
Tu je odpoveď na fakt, že ak finančné trhy od roku 2008 prežívajú chroníckú krízu dôveryhodnosti a výnosnosti(každý finančník vie, že ukazovateľ ROI výnosnosti kapitálu je dnes ako lotéria, jeden vyhrá a milióny účastníkov prehrajú), tak v roku 2011 to znamená ako keby obyvatelia Slovenska boli nútení hádzať svojich 9 percent odvodu z príjmu do veľkej vatry - niečo zhorí, niečo sa pretaví na zlato, len nik nevcie, ako kedy a čo...
No a pre budúcnosť tých presných 20 rokov prvých splatností - kto dnes zaručí, v čom a ako ich bude vedieť ekonomický systém, splácať a ČI vôbec NEJAKÝ EKONOMICKÝ SYSTÉM BUDE v roku 2029?

Teraz "reforma odvodov" - je to účelové opatrenie vlády, ktoré má zabezpečiť pre štátny rozpočet prítok financií tak, aby štátny rozpočet nemusel financovať dôchodky a sociálne náklady obyvateľstva, teda aby tiekli tieto náročné nákladové položky "mimo systému štátneho rozpočtu".

Tu samozrejme s Vami súhlasím, že "štát" je ten zlý - ale je zlý pretože ho riadia a mocensky ovládajú dobrodruhovia alebo neprofesionálni národohospodári, ktorých ideológiou je neoliberalizmus a záujmy podriaďujú vplyvom nadnárodných korporácií, nie záujmom obyvateľov, ktorí ich volili.Jedinou cestou ako zbaviť štát ako celospoločenskú územnú organizáciu od ich vplyvu je nezvoliť ich, zbyviť ich moci. Potom už ani Vy nemôžete nadávať na "štát", pretože štát bude taký, akí zástupcovia obyvateľstva sa dostanú do výkonných a zákonodarných orgánov ovládajúcich a kontrolujúcich spoločenské čiže štátne ustanovizne.

Takže "sorry" ak je to náročne vysvetlené, ale je na čase hovoriť dospelo a bez emócií.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
05. október 2011, 10:45
Nicku "Inga", teraz to je skutočné "napadnutie" a sťažujte sa portálu Slovo, ale nie som asi sám, čo nikdy nevie, ktorá polovica vášho mozgu hovorí za extrémistov až revolucionárov ( používa slovo buržuji ako základ myšlienky)a ktorá za liberálnych kapitalistov. Skutočne, nicku Inga, v jednej vete dokážete používať pojem proletár i obhajovať vyplácanie mzdy ako v 19.storočí, gratuľujem k myšlienkovej vyspelosti.

Z takýchto "mysliteľov" majú manipulátori radosť...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
05. október 2011, 10:50
kde protestujúci na WallStreet vedú okupačný štrajk a horúce protesty proti nezamestnanosti a proti tomu, že im finančný svet nedovoľuje žiť dôstojný život, sú úsvitom nových časov i v USA, pretože to už sú sociálne protesty a nie "občianske"protesty proti nedemokratickým manierom vo svete, ako to bývalo bežne pred Bielym Domom.

Stránky

Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama