Reklama
Reklama

Zákonník práce: rast nerovnosti a pracujúcej chudoby

Našu zásadnú odlišnosť vo vzťahu k ľuďom vystihuje „prijatie“ zdravotných sestier predsedom parlamentu. Sestier, ktoré prišli vlakom, prišli peši z hlavnej stanice a priniesli petíciu podpísanú štvrť miliónom ľudí. Človek, ktorý lieta na večere do Salzburgu tieto slušné a tvrdo pracujúce ženy nazval výletníkmi. Strana vedená takým človekom, nemôže vyprodukovať iný ZP.
Počet zobrazení: 2941
dav robotnikov v helmach zozadu-jaimebisbal.jpg

Počas vlády Roberta Fica bol Zákonník novelizovaný tak, aby práva zamestnancov a zamestnávateľov boli v rovnováhe. Neprekvapuje nás, že pravicový zlepenec dnes prichádza s návrhom rozsiahlej zmeny ZP v neprospech zamestnancov, ktorý zjednodušuje a zľahčuje vyhadzovanie ľudí z práce, ktorý ich oberá buď o odstupné alebo o primeraný čas na hľadanie nového zamestnania, ktorý vytvára priestor pre rozširovanie neplnohodnotných pracovných príležitostí namiesto trvalých pracovných pomerov, ktorý oslabuje odbory ako prirodzených obhajcov záujmov zamestnancov.

Samozrejme pravica tento zámer a výsledok rafinovane maskuje a snaží sa dokonca tváriť, že jej ZP je vlastne pre ľudí dobrodením. Podľa dôvodovej správy má nový Zákonník odstrániť bariéry rastu zamestnanosti. Doslova má vytvoriť podporiť vytváranie nových pracovných miest, hoci aj na dobu určitú. Naivný človek by aj uveril, že ZP môže riešiť nezamestnanosť. Ale ZP v prvom rade stanovuje pravidlá na trhu práce a garantuje práva slabším vo vzťahu zamestnanec a zamestnávateľ. Ak by aj teoreticky mal byť nástrojom na riešenie nezamestnanosti, môže sa to diať len formou znižovania práv a nárokov zamestnancov a to je nielen zvrátené, ale aj neúčinné.
 


Zbavovanie vymožeností a tlak na znižovanie platov

Dokazujú to napokon názory samotných zamestnávateľov, ktorí kriticky komentovali návrh Zákonníka práce. Napríklad Republiková únia zamestnávateľov tvrdí ústami svojho viceprezidenta, že navrhovaný Zákonník práce nenaštartuje trh práce, že na jeho základe nezačnú vznikať nové pracovné miesta, že takýmto spôsobom sa vláda Radičovej môže zo zásadným znížením nezamestnanosti rozlúčiť. Predstavitelia RÚZ dokonca tvrdia, že ZP má jednoznačne svojho porazeného a tým sú nezamestnaní na Slovensku. Aj ďalší odborníci sa vyjadrili spôsobom, že novela Zákonníka nebude mať výrazný vplyv na tvorbu pracovných miest. Na čo sa potom odvoláva vláda, ak nám tu Zákonník práce prezentuje ako riešenie nezamestnanosti? Zavádza a zakrýva skutočnú podstatu nového ZP.

Čo tou podstatou je, to odkrýva ďalšia floskula používaná v súvislosti s novým Zákonníkom. Tou floskulou je slovo pružnosť alebo flexibilita. Vláda píše, že chce napríklad zaviesť pružnejšie pracovné vzťahy alebo chce zvýšiť flexibilitu skončenia pracovného pomeru. Pružnosť, flexibilita - znie to moderne, progresívne a na prvé počutie snáď ani nie je možné namietať voči zámeru niečo spružniť. Za týmito pojmami sa však skrýva niečo iné a pre zamestnancov veľmi negatívne. Flexibilita alebo spružnenie práce znamená to, že namiesto plnohodnotných, štandardných pracovných zmlúv sa uprednostňujú čiastočné, krátkodobé kontrakty. Znamená to, že sa prechádza od klasického zamestnaneckého pomeru k voľnejšiemu vzťahu medzi firmou a napríklad živnostníkom. Dôsledkom je presun väčšej trhovej neistoty a rizika na zamestnancov a súčasne stúpajúci podiel nízko platenej práce. Z toho nám postupne vzniká nová sociálna skupina, o ktorej som tu už hovoril - pracujúca chudoba. Niektorí to nazývajú celkom výstižne aj flexplatáciou, pretože výsledkom je zbavovanie zamestnancov sociálnych vymožeností a práv, paralizovanie odborov a tlak na znižovanie miezd.

Flexibilita, či pružnosť to je zaklínadlo pravičiarov. Je to nekompromisná požiadavka na prispôsobenie sa požiadavkám na trhu práce, no prezentuje sa to priam ako najvyššie dobro. Lenže byť flexibilný ako píše známy český sociológ Jan Keler znamená v konečnom dôsledku aj neviazať sa na krajinu, priateľov, región. Byť každý deň pripravený odísť kamkoľvek za prácou, nemať vlastný byť, lebo podnájom opustíme ľahšie a nemárniť čas výchovou detí. Iste pre podnikateľov je flexibilita práce obrovským prínosom a preto nie je pre nich dostatočne nič flexibilné a pružné. Preto aj zamestnávatelia kritizujú ZP, pretože akokoľvek oslabený, ešte stále zostáva Zákonníkom práce. A oni by boli najšťastnejší, keby sa ich vzťah so zamestnancom neriadil už Zákonníkom práce, ale Obchodným zákonník. Ten samozrejme nepozná platenú dovolenku, odstupné alebo vernostné príplatky.


Viac trhovej neistoty na pleciach ľudí

Kresba: Michael Marčák

Aj vo vládnom návrhu Zákonníka sa kombinácia nízkych nákladov a vysokého zisku na strane podnikateľa a nízkej mzdy a vysokého rizika na strane zamestnanca vydáva za to najmodernejšie. Jeho skutočným obsahom je však ďalšie oslabenie väzby medzi zamestnaním a zabezpečením. Vraciame sa tak naozaj do dôb ranného kapitalizmu, pretože sociálna neistota sa začína považovať za samozrejmú a nevyhnutnú súčasť modernej spoločnosti. Vládou Ivety Radičovej sú ľudia odsudzovaní na slobodu čeliť samy sociálnym rizikám a ich kolektívna obrana je sťažovaná, ak nie znemožňovaná. Požaduje sa od jednotlivca, aby bol flexibilný. To znamená, že sa má zriecť doterajších sociálnych práv a ochrany a naňho a na jeho rodinu sa prenáša stále viac trhovej neistoty.

V úvode som povedal, že ZP je jedným z pilierov sociálnych práv, ktoré boli priznané tým ľuďom, ktorí nie sú krytí proti rizikám svojim majetkom. Zákonník je v tomto zmysle špecifickou formou majetku zamestnancov. A vláda chce ľudí zbaviť tohto majetku, vytunelovať ho, vyvlastniť. Lenže vyvlastňovaním sociálnych práv a nárastom pracujúcej chudoby siaha ľuďom aj na ich práva politické a občianske. Pretože nebudú schopní si ich uplatniť a to je ďalší spôsob oslabovania demokracie v podaní vlády Ivety Radičovej. Cieľom pravicovej sociálnej politiky nie je poistenie ľudí v prípade straty zamestnania, ale zatlačovanie ľudí na trh práce za podmienok výrazne horších, než za akých ho niekedy opustili a narastajúca chudoba má byť hrozbou a výstrahou pre tých, ktorí by neboli schopní pracovať v nových zhoršených podmienkach.

Vytvára sa tlak na to, aby ľudia prijali akúkoľvek prácu za akúkoľvek nízku mzdu. Je to neuveriteľné, ale je to tak. Nízke mzdy, ktoré boli vždy považované za problém sa dnes propagujú ako riešenie problému nezamestnanosti. V priebehu minulého storočia a konca ešte toho predminulého sa podarilo zabudovať do pracovných zmlúv takú mieru ochrany zamestnancov, že ich vzťah zo zamestnávateľmi bol čoraz vyrovnanejší. Takú podobu približne má aj dnes platný Zákonník práce. Návrh vlády Ivety Radičovej, jeho podstata - spružnenie práce - znamená opäť nastoľovanie úplnej asymetrie medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Miera neistoty zamestnancov opäť stúpne. Na nich sa prenesie ešte viac trhovej neistoty. Aj preto prístup k ZP ukazuje podstatu pravicovej a ľavicovej politiky.


Arogancia voči ľuďom

A našu zásadnú odlišnosť vo vzťahu k ľuďom. Vystihuje ju „prijatie“ zdravotných sestier predsedom parlamentu a predsedom strany SaS. Sestier, ktoré prišli vlakom, prišli peši z hlavnej stanice a priniesli petíciu podpísanú štvrť miliónom ľudí. Petíciu požadujúcu skorší odchod do dôchodku, o niečo vyššie mzdy. Čakal ich a prijal ich človek, ktorý lieta na večere do Salzburgu a preto sa nemohli dočkať ničoho iného ako to, že tieto ženy, slušné a tvrdo pracujúce ženy nazval výletníkmi.

A toto arogantné chovanie a návrh novely ZP sú spojené nádoby. Strana vedená takým človekom, nemôže vyprodukovať iný Zákonník. V zásade môžeme chrániť práva ľudí, ochraňovať ich, alebo ich môžeme oslabovať a môžeme prenášať na nich viac neistoty. Vláda robí to druhé. A výsledkom jej Zákonníka práce bude nárast nerovnosti a nárast pracujúcej chudoby.

Autor je poslanec NR SR a podpredseda strany Smer-SD

Ilustračné foto: jaimebisbal

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
21. máj 2011, 12:09
Zákonník práce nebude nikdy dobrý, keď ho budú tvoriť takí odborníci ktorí nemajú úctu k práci ľudí!
Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
21. máj 2011, 13:45
Ešte v deväťdesiatych rokoch sa rozvinulo v manažérskych teóriách myslenie o tom, že "záleží na ľuďoch" a ľudia v organizácii sa začali považovať za prínosný "kapitál", teda "ľudský kapitál", ba takí myslitelia Drucker Handy a manažérske školy chŕliace absolventov úrovne MBA začali hlásať, že "ľudia sú aktívami firmy" a preto sa rozvíjali prístupy ako "investovať do ľudí".

Pozostatkom tohto obdobia, ktoré nenápadne skončilo niekedy okolo vzniku svetovej hospodárskej krízy, teda v 2007 a u nás v 2008, boli tie rôzne "benefity" pre zamestnancov, ktoré išli do nákladov firmy a zamestnanci ich radi akceptovali, ak mali adekvátny plat či odmeňovanie. To boli nielen povinné stravné lístky, ale i preventívne lekárske prehliadky, rozvojové školenia a vzdelávanie, ale i systém vernostných kariet a bonusov v tovaroch, ktoré mohli zamestnanci čerpať a dokonca i množstvo abonentiek na športové a rekreačné účely, občas niekde i na kultúrne vyžitie či pobyty s deťmi.

TOTO VŠETKO sa v priebehu tisíc osedmediatich piatich dní (teda do začiatku roku 2011) takmer masovo odbúralo z titulu, že je kríza. Hovorím o Slovensku.

A pretože máme na Slovensku vládu a v parlamente ideologicky presvedčených poslancov, ktorí hlásajú, že nepotrebujeme žiadny sociálny štát, môžu firmy beztrestne odbúravať už PODSTATU, teda vymoženosti, vymožené predchádzajúcimi generáciami pracujúcich niekde dohodou, inde štrajkami, u nás kedysi socializmom a potom tripartitnými dohodami, ktoré sa týkali pracovného času, doby výpovedí a systémov pracovných zmlúv. Nové znenie základného zákona upravujúceho vzťahy medzi zamestnancami a zamestnávateľmi nakoniec okliešťuje možnosti zárobku a zároveň otvára možnosti teraz už právne podporeného vykorisťovania zamestnancov.
Verte mi, nepíše sa mi to ľahko, pretože som manažérsky vzdelaný a viem, dokonca z praxe to mám overené, že základný právny predpis zabezpečuje, aby sa "investovanie do ľudí" nezvrhlo na "vykorisťovanie ľudí" a toto náš zákonník bude otvárať a umožní to.

Všetky tie benefity a dobré platy totiž dnešný investor dá zamestnancom iba vtedy, ak sa mu to rentuje, ak mu investície prinášajú dostatočný zisk a ak nie, musí existovať nejaký spoločenský zákonný limit, hranica, pod ktorú nemôže investor podliezť. A naša súčasná situácia je taká, že po odbúravaní benefitov začínajú investori odbúravať i "dobré platy" a zamestnanec už nebude proti tomu chránený spoločnosťou. Aspoň nie tu u nás na Slovensku.
Kvalitu práce a množstvo práce však zamestnanec musí odviesť rovnaké a stále väčšie. Chce to naozaj už novú vládu. Nie sme chránení!
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
21. máj 2011, 15:13
poviem čo nás ešte čaká. už celé roky sa nechávajú občania v SR napospas zahraničných firiem. tam kde je tvrdý kapitalizmus je aj Kórea tam sa robí od nevidím do nevidím a doniesli to aj sem. paradoxe sa ich manažérom urobil hotový raj na zemi a to blízkosti BA(Čierna voda - paradox pred 89 - ochranná príroda (po 90 už iba liaheň zákonom chránených celebrít a darmožráčov) Čierna voda pri BA- tam bolo zákonom chránené územie prírodných močarísk. a ešte ako zázrakom sa z neďalekého smetiska stali švihnutím prútika stavené pozemky pre tých lepších z najlepších a ešte najschopnejších z najspornejších z celej SR. ale to všetko iba od vtedy - odkedy si tam jedna pánska herečka otvorila po revolúcii ranč a hotel a neviem ešte čo ešte tam má. odrazu sa chránené územie zmenilo na zástavbu a satelitné mesto pre horných 5 000 + rýchlozbohatlíkov + snobov a ešte tých čo ani nemajú ako zdokladovať svoj majetok, lebo nemusia. a práve preto si vybrali práve toho "svoje" územie aj kia Kórea. a teda tam si budujú svoj komplex s vysokánskym plotom a všetko sa prispôsobilo tomu trendu. teda aj cesta sa začala ťahať severom, len aby milostiví páni -od Kia mohli pohodlne dochádzať do práce. pričom si nechali všetky výhody západu čiže v BA majú po ruke všetko od ministerstiev až po kultúru. a ostatné ich nezaujíma. klamú a pritom sa uklonia ako Japonci - pričom sa na nás pozerajú ako na svojich poddaných. okrem toho už celé roky sa tu musia robotníci ponižovať aj takto... že si musia na časomiere štiknúť minúty použité na wc. a čo je najhoršie mnohí sa sťažujú, že ich mastri smeny im nedajú ani dýchať lebo sú platený zato, že budú lynčovať svojich čo najviac. a vždy sú to tí majstri smeny - čo sú dobre strčený do priazne zahraničnému investorovi. všetko je to preto, že každý chce iba hrabať pre seba. a nový zákonník práce navrhuje viac - menej Kaník - teda ten čo má toľko svojich zamestnancov, že vie prečo, chcete práve takýto zákonník podporiť. pričom sa čudujem, že ešte vôbec žije, lebo ho preklialo toľko ludí a nenávidí ho toľko ludí, že je asi už zázrak, že ešte vôbec dokáže fungovať ako bežný človek. ale na každého príde - ako sa hovorí, že... vždy sa nejako ukáže božia spravodlivosť - skôr či neskôr ale iste.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
21. máj 2011, 23:30
"TOTO VŠETKO sa v priebehu tisíc osedmediatich piatich dní (teda do začiatku roku 2011) takmer masovo odbúralo z titulu, že je kríza. Hovorím o Slovensku."Nad tym by sa mal autor zamysliet.2/3 z tohto obdobia presedel v ministerskom kresle.Za to co sa deje v poslednej tretine nesie zodpovednost ako clen vedenia strany, ktore nezvladlo naplnenie poslania vitaznej strany v PV a naniesto sebareflexie place nad samozrejmostou ,ze pravica vladne pravicovo.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
22. máj 2011, 12:23
Pani Vierka netahajta sem pana boha ten je slepy a hluchy, inac trefny clanok. Netvor Knik sa stretol s netvorom Mihalom urcite sa hladali styri roky.Tato vlada chce urobit zo slovakov otrokov vsetci si predstavte ze drtiva slovakov pracuje za minimalnu mzdu a ta je 310 evri za 170 hodin. Po novom ked zrusia minimalnu mzdu bube slovac robit za 200 evri to je 1,17 evri na hodinu, to vlada si namysla ze budeme robit za almuznu to vlada a vladny poslanci si fakt myslia ze sme vsetci prisli z psychiatrii.Vlada sice bude mat argument ze prace je dost a slovakom sa nechce robit a to budu opakovat dokola. Ja si myslim ze treba ist do ulic ako v Prahe alebo vypisat referendum o predcasnych volieb.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
22. máj 2011, 14:51
Preplo ti, Ch.A.?
Kde ai ty videl pzv či pv sedieť v ministerskom kresle? Ak máš vízie, povedz mi, kedy to bude, aby som mohol včas vstúpiť do politiky ( :-) )
Minimálne ale odporúčam vždy pred pridaním reakcie prečítať článok do konca a všímať si predchádzajúcich v diskusii.
Ak to malo byť o autorovi článku Marekovi Maďaričovi, omyl v mene by mohol spôsobiť neradostné stretnutie tváre s dlaňou menovaného pri osobnom stretnutí.
Neviem čo si za nická, Ch.A., ale zníž sa k nám a skús už písať niečo k veci.
Obrázok používateľa Anonymný
#5
(neuvedené)
22. máj 2011, 15:09
bezni ludia by si mali konecne uvedomit, ze v kapitalistickom state ako je ten nas si treba hajit svoje zaujmy ci uz strajkami, bojkotmi, pripadne aj obcianskou neposlusnostou. to vsetko nasa ustava umoznuje. nechapem preto ludi, ktori drzia jak hluchi dvere, nedaju sa dokopy a nepodniknu nieco proti dnesnej vladnej plutokracii. namiesto toho frflu na fica, ze preco to alebo hento nebvybavil, nezariadil, preco sa ONI nemaju dobre. ked to pojde takto dalej, bude navrat do obdobia nevolnictva a deresov...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
22. máj 2011, 15:22
Kuro, pána boha som nemala v plane nikam ťahať až kým neprišiel tento kapitalizmus a liberalizmus do Československa. ale k veci prvý sa ťahal k pápežovi bol Mečiar a za ním Dzurinda a každý dostal pomazanie na čelo. obaja sa pričinili o to najhoršie čo sa len mohli. Mečiar začal s privatizáciou( a pomáhal mu Miklož) a kupónovou knižkou a pričinil sa o to, že tu vzniklo toľko zdravotných poisťovní akoby by nás bolo 5 miliárd. a Dzurinda len čo sa vrátil od pápeža rýchlo otvoril vzdušný priestor pre NATO na bombardovanie. takže tiež neviem, že prečo som na záver reči použila božiu spravodlivosť, ale to už naozaj človek nevie čo už povedať na záver tohto chaosu čo tu máme.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
22. máj 2011, 15:41
naposledy som bola demonštrovať 89 - odstavili sme celú prevádzku a zastavili celú výrobu s rizikom, že nás vyhodia z práce. chlapci kamaráti hľadali rýchlo vtedy ešte Československú zástavu a išlo sa do ulíc. nuž, ale dnes neviem, kto by toto chcel podstúpiť druhý krát, ked ja sama si vyčítam tento neuvážený krok. nemala som vtedy chcieť tak veľmi demokraciu a slobodu slova, lebo sa to zvrhlo do neslobody všetkého. okrem náboženstva tam sa udiali zázraky. lebo vzniklo toľko odnoží kresťanstva, že som ani netušila že také vôbec sú. Čarnogurský tu umožnil také nezmysly, že to až vzduchom brzdí. iba neviem, že ako je možné, že Mečiarovi sa dvakrát podarilo urobiť prerastané voľby už si to tak nepamätám, že ako to vtedy bolo. najprv zhodili Čarnoguského a potom Moravčíka alebo naopak. a na dôvažok sa mu ešte podarilo na chvíľu získať prezidentské kreslo a predseda vlády v jednom. no asi mu niekto musel dať rozum aj moc to urobiť a museli byť viac ako je 75 +1 poslancov čo zodvihne ruku za takúto možnosť. tak v Bratislave by mohlo byť dosť ludí - ale kde sú všetci?
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
22. máj 2011, 16:00
A ešte tu bol štrajk železničiarov a Lipšic alebo Dzurinda utekali na ústavný súd, aby bol vyhlásený za neústavný a na tom základe mnohí prišli o prácu a mnohí nedostali výplatu ale to bolo už pred cca 10 rokmi a vtedy sa bratislaváci čudovali, že prečo ten cirkus robia robotníci. ked sa tu dzurindovci (+ bugárovci tí mali len statočnosť o D. Stredu a komárom. nič iné ho nezaujímalo ani vtedy ani dnes) odstavovali juh od zbytku slovenska nemali sme žiadnu podporu nikoho to nezaujímalo. urobili z nás hladovú dolinu na celé generácie a prečo? pre judášskych 30 strieborných.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
22. máj 2011, 17:11
vzajomnym obvinovanim, hladanim vinnika/vinnikov sa este nikto nikam nedostal, akurat tak na stol chirurgovi s hemoroidmi. nic nie je take dolezite ako pritomnost a buducnost...
Obrázok používateľa koncek@extel.sk
#6
Peter Konček
22. máj 2011, 17:35
Vysoká nezamestnanosť, namiesto miezd žobračenky, zneužívanie živnostenského statusu sa tu predsa nezjavili po ostatných voľbách. Výsledky štvoročného vládnutia tzv. sociálnych demokratov sú zrejmé. Narastanie príjmových a majetkových rozdielov, ústupky oligarchom vo výške minimálnej mzdy, priemerná mzda pod pásmom chudoby vyspelých európskych krajím. Ak niekto tvrdí, že je sociálny demokrat a vyznáva princípy solidarity a počas svojho vládnutia ani len nespomenie progresívne zdaňovanie, nezdaní príjmy ekonomických elít, tak je u mňa klamár.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
22. máj 2011, 18:42
PZV:Peter Zajac-Vanka Vyrok PZV:"TOTO VŠETKO sa v priebehu tisíc osedmediatich piatich dní (teda do začiatku roku 2011) takmer masovo odbúralo z titulu, že je kríza. Hovorím o Slovensku." Auto članku: M.Madarič( z tych tisicosemdesiatich piatich dni bol dva roky ministrom a celych 1085 dni podpredsedom strany SMER).Dufam, ze aspon on si spomenie, ked uz PZV ma taku kratku pamat.Nabadam ho aby sa zamyslel nad tym co mu PZV pise.Tak si to vykonzultujte.Mozno prijme Tvoju vyzvu na rucnu konzultaciu:)PZV sa pytam: Kto by mal byt v tej novej vlade ?Masovy burac? Martania ? PV:Parlamentne volby.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
23. máj 2011, 00:19
tú ručnú "konzultáciu" si nechám pre teba, nicku nešťastný, ak nezačneš písať k veci: sociálny štát sa odbúraval všade a na Slovensku sa jeho likvidácia po roku 2006 zastavila - veď preto sa ten pravicový zlepenec ešte vždy drží - musí odstrániť brzdy práve v Zákonníku práce. A buď už konkrétny, človeče, kto má to tvoje šomranie furt čítať.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
23. máj 2011, 08:49
Ten poznas:Sedi zajac na pnicku a pospevuje si .Ide liska.Pyta sa. Co robis zajko ?Brusim si pazury na medveda ! O oooooo...Ide okolo medved. Pyta sa. Co robis zajac ? Sedim na pnicku a splietam hluposti.:::)))
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
23. máj 2011, 09:04
Co uz moze byt konkretnejsie ako citacija najkonkretnejsieho PZV ?"TOTO VŠETKO sa v priebehu tisíc osedmediatich piatich dní (teda do začiatku roku 2011) takmer masovo odbúralo z titulu, že je kríza. Hovorím o Slovensku."To su presne 3(tri)roky.2008,2009,2010.Hadaj kto tu vtedy vladol?Aby som to neprekonkretizoval.Zeby existovalo ine Slovensko ako to o ktorom pise"Hovorím o Slovensku" PZV ? Tak si to chlapsky rozdajte.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
23. máj 2011, 09:33
Problemom nie je to ako vladne zlepenec.Pravica vzdy vladla ,vladne a bude vladnut "poctivo"pravicovo.Toto nie je pricina toho co sa na Slovesku deje.Toto je dosledok .Pricinou tohto dosledku je, ze nevladne Smer.Podme sa bavit o tom preco SMER nevladne.Kazda ryba smrdi od hlavy.Chybu neurobili ani volici ani radovi clenovia Smeru, ale vedenie Smeru.Chyby su jednak strategicke a jednak takticke.Su vo vnutri Smeru ak strana nema mechanizmy,ktore by ich robenie a co je este horsie kopenie eliminovali.Ak si ich nerozanlizujeme historia sa zopakuje.Len to nebudu Suflikovci a Skrinovci,nebudu to zahnute rozky ani preskrtnute listky, ale nieco sofistikovanejsie.Co tu je a zostane bude silny Smer v opozicii a pravicove vladnutie.Zatial vsetci zo Smeru pred touto diskusiou zutekali.Verim ze Madaric, ako byvaly minister kultury nestrci hlavu do piesku.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
23. máj 2011, 09:36
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
23. máj 2011, 15:38
kde vidite nejaku pravicu? ja tu vidim niekolko lobbistickych zoskupeni ktore zaplatili volby urcitym ludom a teraz skrze naivitu nasich volicov sedia v parlamente a robia "politiku" podla prikazov svojich chlebodarcov. hovorit o tomto probleme sposobom, ze za to moze Smer a Fico, na to treba byt vskutku otrly diskuter. ale ta ruska bajka o zajacovi, medvedovi a liske je celkom dobra...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
23. máj 2011, 16:17
porekadlo.Special pre antona b.Na konovi sedel a kona hladal.

Stránky

Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama