Reklama

Život je inde

Bratislava zahanbene sledovala ten čierny pochod inak vždy bielych sestier od hlavnej stanice až na hradný vŕšok. Tá živá Bratislava, obyčajná, tá, ktorá sa už aspoň raz v živote stretla s láskavými rukami sestričiek. Nie mediálna Bratislava, pretože mediálna minútu po minúte sledovala - drámu. Sestričky sa do drámy priplietli akoby mimochodom. Taká opovážlivosť!
Počet zobrazení: 3387
sesrtri.jpeg

Slovenské sestričky zatiaľ nepozorovane sedeli vo vlakoch zo všetkých trás slovenských železníc. V čiernych tričkách, ale inak pekne upravené, ako sa patrí pri návšteve parlamentu. Ich kolegyne v nemocniciach zatiaľ robili to, čo robia každý deň: napichávali žily, preväzovali páchnuce rany, pridŕžali misy pri ústach i na opačnom konci tela, tlačili vozíky s liekmi, pohladili slabú ruku, a potom, po šichte, stáli v radoch pred pokladnicami, aby doma uvarili obed, večeru, písali s deťmi úlohy a nakoniec si zdriemli pred obrazovkou televízora, kde ich neustále kŕmia odpadkami. Taký bežný život, nijaká dráma.
 


Bratislava zahanbene sledovala ten čierny pochod inak vždy bielych sestier od hlavnej stanice až na hradný vŕšok. Tá živá Bratislava, obyčajná, tá, ktorá sa už aspoň raz v živote stretla s láskavými rukami sestričiek. Nie mediálna Bratislava, pretože mediálna minútu po minúte sledovala - drámu. Sestričky sa do drámy priplietli akoby mimochodom, vyrušili bosa národnej rady „tejto krajiny“, ktorý mal plnú hlavu starostí, ako zvládnu vylosovanú úlohu poslanci: či budú vedieť, ktorým smerom lístok prečiarknuť, zakrúžkovať, aby boli rozpoznateľní. Fakt dráma. A do toho sa pripletú nejaké sestričky, ba čo viac, vraj autobusom zatarasili vchod do garáže (hoci pricestovali vlakmi). Taká opovážlivosť!

Nakoniec všetko dobre dopadlo, dráma sa nekonala, zato žúrka na Bôriku áno. Ktovie, či sa sestričky niekedy dozvedia, kto tú žúrku zatiahol. No ich by omnoho viac  zaujímalo, ako úradníci, platení z ich daní, naložia s ich požiadavkami. Ani hlavný bos Sulík, ani hlavný bos minister zdravotníctva im neodpovedali. Sulík musel riešiť ten spriečený autobus a minister zdravotníctva zdrhol z rokovania výboru, pretože minister má svoj program. „Táto krajina“ môže byť spokojná, dráma sa nekonala, a slovenské sestričky? Buďme s nimi, priatelia!

Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
18. máj 2011, 13:03
Držím palce našim zdravotným sestrám, i ked s novou vládou je to skôr ako podchod do Jáchymova. každému sa raz všetko vráti a to je záruka, že možno ani neprejde veľa času a niekto z vládnych zákonodarcov sa ocitne v ich rukách. tento stres, ktorý nám tu pripravila vládna garnitúra sa podpíše pod naše zdravie, ale hovorí sa: veru, veru, hovorím vám - vy čo nás dnes takto ponižujete, ničíte a strašíte štátnym dlhom - sami sa ocitnete čo chvíľa v klepci svojich vlastných zákonov. zistíte na vlastnej koži - čo to znamená, ked sa šetrí na nesprávnom mieste. každý nárek i plač nevinných obetí vašich reforiem, aj každá nespravodlivosť vykonaná vašou mocou - sa zapisuje do veľkej knihy osudu. a mnohí z vás politikov aj ich lobistov čo nevidieť vo vláde ubudnú. - modlite sa k bohu, aby bol milosrdný pri zrátavaní vašich hriechov, lebo, to čo vy dnes činíte iným - sa už začína odrážať vo vašom v zrkadle. neprejde ani deň a vám sa nebude dať spať, neprejde noc bez toho, aby ste cítili každú bolesť človeka na zemi. každú noc i deň bez prestávky sa vaše nočné mory premenia na neznesiteľnú bolesť vo vašej hlave. nenájde sa nik - čo vám podá pohár vody a nik kto vám utíši bolesť. tá bolesť bude rásť a sinieť takou intenzitou - ako vy šetríte na občanoch. každý deň sa budete v pote tvári obzerať- kto vám pomôže utrieť váš slaný pot. ten pot vám upchá každú bunku v tele a stane sa vaším katom. neprejde deň bez toho, aby každý z vás čo nás takto lynčujete pocítil i tlak na hrudy. tento tlak na hrudy - bude vaša kára bolestí. a vaši príbuzní sa budú iba nečine prizerať, lebo práve ony - dnes majú radosť - z nášho trápenia a tým sa im v knihe osudu -odoberá nádej na lepší život. čochvíľa v tej káre bolesti - pribudne aj balvan bolesti - na nohe každého vášho podporovateľa. pretože svojim vládnutím ste nás obrali - o tie naše nádeje k lepšiemu životu. a týmto ste sa pričinili i o to, že rovnováha v prírode je porušená, teda každý - čo si ešte užíva svoje postavenie v spoločnosti ako privilégium - (berie na úkor iných pre seba) a tým znevažuje dôstojnosť iného človeka. vaším pričinením je nerovnováha vo veľkom nepomere statusu človeka v prírode. a príroda má svoje vlastné pravidlá. svojou aroganciou moci ste pošliapali po našich právach i povinnostiach. medzi povinnosti ženy- matky patrí aj to, že... ked matka nemá vytvorené podmienky na starostlivosť o svoje deti. tak vedzte, že ste svojim počinmi rozbili presýpacie hodiny rovnováhy. tento piesok z hodín sa zosype - na tých čo sú vám srdcu najbližší. piesok má špecifické zoskúpenie prvkov (a dokáže celkom hravo premeniť svoju úlohu v prírode) - aby ste pocítili - bolesť duše- ale aj to, že ako sa ťažko dýcha a žije občanom SR - pod vaším vedením štátu.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
18. máj 2011, 21:11
nuž a ešte si neopustím malú poznámočku na margo dňa. páni z MMF čo nám to robíte za nezbedu? ved tá zbožná moslimka má už cestičku do "neba" peňazí a slávy - posiatu Štrausovou "krvou". nuž takto sa to robí vo svete slávy - umenia divadla i umenia peňazí. nájde sa zbožná duša ženy čo poukáže na skazenú mužskú pýchu mužnosti. a spravodlivosť v podaní niekoľkých "miništrantov" urobí rázny koniec jeho slávy. už mu dali aj ostrahu, že vraj má skony k samovražde. atd...ved to poznáte ešte z čias studenej vojny. pričom silne pochybujem, žeby sa na ňu Štraus vôbec ulakomil. ale to má aj svetlú budúcnosť, lebo zas bude všetko tak ako povedia v Amerike. teda bude sa naďalej žiť v blahobyte hojnosti a nových amerických snov čiže nových nádejí. takže svitá aj nám na lepšie zajtrajšky. lebo ruský prezident Medvedev - sa už dal počuť v rámci svojej politickej rétoriky, že ak NATO nepovie o čo im ide v boji za "mier na zemi", tak, že... prichádza na revanš nová studená vojna. tak páni a dámy už sme zas tam - kde sme boli pred rokom 89. - ibaže tentokrát už naozaj nevieme, že proti komu budeme zas bojovať. to sa treba pripraviť na studenú - nikdy nekončiacu vojnu. a nového mudrca v podaní MMF, a... banky v Nemecku už nemusia mať hlavu v smútku, že čo povedia nemeckí dôchodcovia, lebo ich peňažné vklady budú odrazu v pluse. iba sa čaká na nového šéfka fondu. to aby sa nepovedalo, že obchádzajú - svoje pravidlá hry na sprostých a sprostejších z pomedzi nás občanov. ale nech už je ako chce - konečne to naberá ten správny smer vetra. a Štrasov(bol asi nejaký predok skladateľa alebo možno ani nie) valčík na modrom Dunaji - nech im hrá do taktu celej tejto noblesy - bábkového predstavenia. ako sa hovorí, že... ved ked nejde o život - tak nejde o nič - čo by nás malo nejako zaťažovať. za 20 rokov sme späť a to je hádam aj dobre - aspoň omladneme. a naše deti budú šťastné a my im to doprajeme, ved čo by sme to boli za rodičov, kedyže im odmietneme takéto potešenie zo života. aspoň už konečne aj ony pochopia, že čo znamená v realite - studená vojna.
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
18. máj 2011, 23:49
kde boli sestricky za fica? nebodaj mali vtedy vyssie platy? :D mam jednu doma tak viem svoje. odborarski bossovia mali befel mlcat? fico ani nemal odvahu medzi nich prist, aby mu nahodou nehodili biely plast.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
19. máj 2011, 10:00
preco vtedy neprotestoval proti Ficovi? Blato na ihrisku? Za Fica sa jej aj Tebe malilo a teraz vam staci? Vari si len nezacal kradnut):)?
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
19. máj 2011, 10:36
nie, dotycna to vyriesila jedinym sposobom, an ktory ma realny dosah. zmenila pracu, sla do ineho odvetvia. to je silnejsi signal ako strajk. a tie dalsie poznamky hovoria samy za seba. preco kazdy laviciar furt len mysli na kradnutie?
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
19. máj 2011, 10:38
a este jedna vec. keby vtedy niekto chcel za fica zorganizovat strajk tak by ho odborari hned zpacifikovali. ved za fica bolo dobre tak sa nesmelo strajkovat. odbory su dalsou politickou stranou, to si uvedomme. rovnako ako cirkev.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
19. máj 2011, 11:09
Nuz preto ze praviciar furt kradne.Mysliet na to nemusi.Casto ani nevie.Ak sa nepodari je bohaty.Uz nakradol.Ak ano bude este bohatsi.U laviciara je to osudove.Uz neraz okradnuty bol.Je sice poctivy ,ale chudobny.Ak sa lup praviciarovi opat podari bude este chudobnejsi.
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
19. máj 2011, 11:19
potrebujete k lekarovi? mate dve moznosti - alebo vstat rano o piatej a cakat s deciatkami inych pacientov na to kedy sa dostanete na rad, alebo vyuzit pravo prednostneho osetrenia a zaplatit za to 10?. nemocnice a oddelenia sa rusia, tie ktore ostavavaju su preplnene a bez penazi. pacient si musi doniest nielen svoj uterak, toaletny papier, ale musia mu nosit z domu aj obedy, lebo tie zbrndy co sa v nemocniciach podavaju, sa nedaju jest. straca sa odbornost lekarov, uz to nie je ako volakedy, ze starsi skuseni lekari si vychovavali svoj dorast, ktorym odovzdavali skusenosti. bol som svedkom toho, ako lekar v nemocnici zaviedol kanylu do krku pacientovi opacne, videl som ako sestricka prelepila mokvajucu ranu obycajnym leukoplastom, lebo nemala cas na prevazovanie lebo sa ponahlala k dalsiemu pacientovi. je to vsetko bordel a tento bordel sa odborne vola Zajacova reforma v zdravotnictve. lenze koho to zaujima, kapitalizmus ma svojho pana boha v zisku, a nie v humannosti, kulture, alebo inych neziskovych hodnotach...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
19. máj 2011, 12:24
Pre koho ?Pre nemocnicu ? Pre lekara ? Co urobi nemocnica naviac? Co urobi lekar naviac ak uprednostni 10 eurovych ? Nic. Tych 10 eur si odsedia ostatni pacienti.Na ich ucet si 10- eurovi kupi ich cas u lekara. Aj tymto smerom by sa mohlo tych 150 hlav v parlamente zamyslat.Je to zlodejina na kvadrat a nezakonne obohatenie.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
19. máj 2011, 13:03
Ak by si sa trochu zamyslel a pochopil o čo v zdravorníctve ide, tak by si videl že za 20 rokov bol Zajac jediný minister zdravotníctva, ktorý chápal čo reforma znamená. Tie dve nuly, ktoré ministrovali za Fica nespravili nič, len priviedli nemocnice do väčšieho dlhu. Zdravotníctvo je veľmi citlivá téma a každý, kto si už raz zobral acylpirín myslí, že má čo povedať. Kritický bod Zajacovej reformy bolo rozhodnutie, ža aj súkromné peniaze, ktoré do neho plynú sú príjmom zdravotníctva, lebo ak financie od štátu a poisťovní sú limitované tak je možné zvyšovať len z tohto zdroja. A to je fakt ako slnko na oblohe. Samozrejme, že to sa lekárom nepáčilo, lebo oni sa o tento zdroj vedia postarať aj sami. Toto je podstata a všetko ostatné sú len zahmlievacie kecy tety Vierky a pseudoľavičiarov.
Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
19. máj 2011, 13:27
Až sa mi nechce veriť, že takýto článok môže napísať skúsená novinárka. Je to na úrovni pánov Ondruša, Madeja a iných Róbertkových nohsledov. To je to najlednoduchšie súcitiť z biednymi, ale ukázať cestu zlepšenia, na to už treba trochu namáhať šedú kvôru. A z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že veľa sestričiek si zaslúži oveľa viac, ale veľa si nezasúži ani to čo berú. A presne tak je to aj z lekármi. A zdravotníctvo nie je o triednom boji, ale o zdravom rozume.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
19. máj 2011, 15:42
už davno stratil. A dnesni socdemaci tomuto marazmu, volanemu slobodny, demokraticky kapitalizmus len otupuju jeho ostrost. Nic zasadne nezmenia a ani to nechcu.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
19. máj 2011, 16:05
o to, aby zo zdravia bol biznis ako kazdy iny, aby pacient nebol pacientom, ale klientom. ceski lekari spravili so Zajacom a jeho zamyslanou reformou ceskeho zdravotnictva kratky proces, nenechali sa opit rohlikom ako ti nasi. zial, priaznivci modreho zlepenca odmietaju vidiet skutocnost ako take a namiesto faktov sa zaoberaju ich vykladom a ospravedlnovanim, pripadne odkazom na svetlejsie zajtrajsky...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
19. máj 2011, 16:09
v pripade potreby mozem zopar mien poskytnut redakcii. co sa tyka toho, ze si to odsedia ostatni pacienti, nie je to celkom pravda. na vine je system ktory lekarov nuti sluzit za lacny peniaz, ktory im berie motivaciu na odborny rast...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
19. máj 2011, 16:13
myslim, ze autorka clanku problematiku celkom dobre vystihla. samozrejme, radovi modrulkovia sa s tym co si mysli vacsina obyvatelov slovenska stretavaju asi po prvy krat :)))
Obrázok používateľa Anonymný
#5
(neuvedené)
19. máj 2011, 18:31
Podľa samotných zamestnancov v zdravotníctve problém nespôsobila len táto vláda. Problém sa ťahá dlšie. Len "objektívna" pani (slečna) novinárka sa dnes zobudila a myslí si, žeproblémy v zdravotníctve vznikli najnesôr v júni 2010. Dobré ráno.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
19. máj 2011, 18:32
Opravujem - najskôr.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
19. máj 2011, 20:18
Lekar neurobi naviac nic a inkasuje.Inkasuje na ukor casu tych co si nezaplatia.Ak si chce privyrobit nech ordinuje za 10 ? po ordinacnych hodinach.Odmenovanie lekarov je o vstahu stat -lekar nie pacient- lekar.Stat si ulavil na ukor paciemta tym, ze to umoznil a lekar v rozpore s etikov i prisahou to prijal.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
19. máj 2011, 20:44
Alkov musím vás sklamať ale bohužiaľ žiadna prísaha sa tu už dávno nekoná. neviem, prečo sa necháte ešte tak naivne unášať tou predstavou, ked "hippokratova" prísaha sa už dávno zmenila iba na formálny sľub malých pionierov. je to len súčasť promócii, ale len na pobavenie obecenstva respektíve ked sa zíde celá rodina gratulovať k titulu MUDr. tak v tom okamžiku zabudnú na svoje povolanie lekára. lekárom sa vraj musíte narodiť, pričom nám to už dávno naši doktori hovoria, že oni sú niečo viac ako obyčajný človek - čo sa iba tak niekomu narodí. preto toto povolanie už dávno nie je povolanie - ale je súčasťou kapitalizmu teda sú podnikatelia. iba sa hanbia to povedať nahlas. iked moje skúsenosti sú také, že to hovoria vždy, len my sa tvárime, že sú to ešte stále lekári - samaritáni. tak preto sa tu(SR) už nedá niekoľko desaťročí vedieť - čo je "ešte" povolanie - a čo ešte je "ich" - umenie klamať aj samých seba.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
20. máj 2011, 09:47
Nie je mojím zvykom rozvírovať diskuziu, ale je nutné povedať, že väčšina Slovenska nemyslí, ale verí a je len ich škoda, že nie všemohúcemu, ale vždynasratému Róbertkovi. Presne tak verili aj Mečiarovi. Analýzu zdravotníctva a systematické racionálne riešenie jeho problémov je na Slovensku spraviť veľmi málo ľudí a realizovať ich v takomto politickom prostredí vlastne nie je možné. A tak tá väčšina, ktorú spomínaš je odsúdená na pre ńu zhoršujúcu sa realitu, a nepomôžu jej ani piati Róbertkovia.

Stránky

Reklama

Blogy a statusy

Reklama