Reklama
Reklama

Premiérka sa zamotáva

Prvým dôkazom sú jej slová na zasadaní výboru pre európske záležitosti. Druhým dôkazom, že premiérka opäť zavádza je text uznesenia vlády k presunom medzi operačnými programami . A ak by to ako dôkaz o nepravdivosti jej slov nestačilo, stačí si prečítať zvyšok uznesenia č. 73/2011. Túto úlohu si ministri nesplnili, zrušená nebola, ale premiérka sa radšej tvári, že nič také neexistuje.
Počet zobrazení: 2213
Iveta Radicova-premierka-Europska rada-tlacovka-archiv redakcie.jpg

Nech sa predsedníčka vlády usiluje akokoľvek, z blamáže už bič neupletie. Chápem, že získala aspoň symbolický ústupok – netreba zabúdať, že José Barroso je na európskej úrovni Radičovej stranícky súputnik a aj politici v Bruseli chápu a vnímajú národné politické súboje.


Uznesenie šéfku vlády usvedčuje

Symbolická ústretovosť šéfa Európskej komisie (EK) je pochopiteľná  a zrozumiteľné je aj úsilie našej premiérky vytrieskať z minima maximum. Najmä, ak sa minulý týždeň sama ďalej zamotávala do poloprávd, ktorými sa bránila kritike zo strany R. Fica. I. Radičová totiž vyhlásila, že to, čo neúspešne absolvoval minister J. Figeľ boli vlastne iba „konzultácie“. Lenže to nie je pravda.

Prvým dôkazom sú slová samotnej premiérky na zasadaní Výboru NR SR pre európske záležitosti začiatkom februára. Vtedy rozhodnutie vlády obhajovala aj tvrdením, že „vláda rozhodovala o realokácii na základe odbornej diskusie tak v SR, ako aj v Bruseli, rokujeme 3 mesiace.“ (Tieto jej slová si pozrite na video zázname tu.) Ak „odborná diskusia v Bruseli“ nebola konzultáciami, tak čo to potom bolo? A tri mesiace sú dosť dlhá doba, aby bolo jasné, s čím bude EK súhlasiť a s čím nie.

Druhým dôkazom, že premiérka opäť zavádza je text uznesenia vlády k presunom medzi operačnými programami (OP). V ňom sa jasne uvádza, že vláda „schvaľuje návrh realokácie štrukturálnych fondov“ a zároveň „ukladá 1. podpredsedovi vlády a ministrovi dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja viesť rokovania o realokácii s Európskou komisiou.“ Ján Figeľ teda od 2. februára nechodil a nepísal do Bruselu, aby tam „konzultoval“ predstavy vlády, ale tam už rokoval o schválení konkrétneho návrhu. Ktorý mal byť dávno odkonzultovaný v rámci trojmesačnej „odbornej diskusie“.

A ak by to ako dôkaz o nepravdivosti slov I. Radičovej nestačilo, stačí si prečítať zvyšok uznesenia č. 73/2011. Vláda nemala žiadne pochybnosti o tom, že jej „návrhu“ Európska komisia vyhovie. Svedčia o tom úlohy pre ministrov, ktorí majú prísť o časť prostriedkov z eurofondov. Podľa jednej majú byť ministrovi Figeľovi pre presúvaní peňazí vo všetkom nápomocný a podľa druhej mali do konca februára vláde predložiť na schválenie „návrhy na revízie príslušných operačných programov“ – čiže nové rozpočty a nové prerozdelenie týchto rozpočtov v rámci jednotlivých operačných programov.


Skutočnosť je „zložitejšia“

Mimochodom, túto úlohu si konkrétni ministri (a vedúci úradu vlády) doteraz nesplnili, úloha im zrušená nebola, ale nikto to vo vláde ako neplnenie úloh nevyhodnotil. Premiérka sa radšej tvári, že nič také neexistuje. Ak by to, čo „vybojovala“ v piatok v Bruseli bola naozaj výhra, ak by to bolo to, o čo sa doteraz usilovala a čo pred vyše mesiacom schválila vláda, potom by nič nestálo v ceste úplnej realizácie uznesenia vlády č. 73/2011, vrátane spomínaných úloh.

Avšak skutočnosť je opäť oveľa „komplikovanejšia“ a tak ani v programe najbližšieho zasadania vlády SR „návrhy na revízie príslušných operačných programov“ nie sú. Bolo by zaujímavé vidieť ten písomný záväzok J. M. Barrosa, ktorým podľa premiérkiných slov vyhovel slovenskej požiadavke. V tejto chvíli to vyzerá tak, že šéf EK prisľúbil, že sa ešte touto požiadavkou budú zaoberať, ale najskôr musíme vyčerpať peniaze, ktoré v OP Doprava máme. Potom musíme presne ukázať, na ktoré projekty tie presunuté prostriedky chceme dať. Zároveň musíme identifikovať odkiaľ a najmä prečo práve odtiaľ ich chceme zobrať. Až potom bude EK zvažovať, či presuny odsúhlasí.

Tento scenár nie je žiadnym víťazstvom vlády I. Radičovej. Je to len malý posun v „konzultáciách“. Lenže toto všetko mala vláda vedieť a zobrať to do úvahy skôr, než niečo oficiálne schvaľovala. Nemožno vylúčiť, že J. Figeľ po „3 mesiacoch odbornej diskusie v Bruseli“ ubezpečoval premiérku (i zvyšok vlády), že všetko je odkonzultované a vlastne aj dohodnuté. Až potom sa ukázalo, že jednoducho trestuhodne zlyhal. Ale ani to neospravedlňuje kľučkovanie a klamanie premiérky Radičovej, či už o dohode s SAV a univerzitami, alebo o februárových „konzultáciách“ J. Figeľa v Bruseli.


Veda stratí, diaľnice nezískajú

Najhoršie na tom je, že tento stav a najnovší scenár nie je víťazstvom ani pre Slovensko. Predsedníčka vlády vidí možnosť presuny naozaj zrealizovať a už len z politických prestížnych dôvodov urobí všetko pre to, aby sa jej to aj podarilo. K tomu však potrebuje dokázať, že na vedu a výskum (ale aj na informatizáciu, či zamestnanosť) tie peniaze nepotrebujeme. Takže od ministra Jurzycu nemôžeme očakávať, že konečne vypočuje výhrady vedcov k príliš byrokratickým pravidlám a povinnostiam pri čerpaní eurofondov. Za nami sú mesiace (a napokon zo slov I. Radičovej vyplýva, že aj pred nami), ktoré bolo možné využiť na to, aby sa procesy pri realizácii projektov v OP Veda a výskum zjednodušili, čo by urýchlilo efektívne čerpanie eurofondov v tejto oblasti.

Vláda (ministerstvo školstva) v tom nič neurobila, radšej chce peniaze zobrať s tým, že sa aj tak nestíhajú míňať. A teraz bude priam motivovaná, aby sa to nezmenilo. Lebo k presunom tak rýchlo nedôjde a ak by sa OP Veda a výskum „rozbehol“, Brusel by s presunmi nesúhlasil. Keby nešlo o tak vážnu vec, vyhlásenie I. Radičovej, že „veda nepríde ani o euro“ by boli priam smiešne. Veď slovenská veda je dlhodobo taká podfinancovaná, že efektívne vie minúť oveľa viac, než je určené v OP Veda a výskum.

Zároveň však nezíska ani výstavba diaľnic. Proces, na ktorom sa I. Radičová dohodla v piatok bude zdĺhavý, tento rok sa určite neskončí (ak, tak jeho koncom), takže budovanie diaľnic bude opäť o rok odložené. Takže táto politická avantúra vlády I. Radičovej s jediným cieľom – dokázať za každú cenu, že Fico a Vážny to robili zle – nemá a nebude mať žiadneho víťaza. Zostanú iba porazení. Občania Slovenskej republiky.

Autor je člen Výboru NR SR pre európske záležitosti

Foto: Premiérka Slovenskej republiky Iveta Radičová
Zdroj foto: archív redakcie

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
16. marec 2011, 22:03
Hm, nepoznám analogickú situáciu z našich krátkych dejín samostatného Slovenska, kde by rozhodnutím vlády nastal až taký prúser.
Keď sa predal štátny majetok strategických podnikov, boli aspoň peniaze na štart (dnes už spochybnenej) dôchodkovej reformy a mohlo sa sekať "od buka do buka" z odvodov na dôchodok deväť percent "mne" a deväť percent "tebe", veď o dva-tri roky tu bude druhé Švajčiarsko...
Takej vláde sme povedali NIE v roku 2006.
Lenže čo má Slovensko z toho, že v čase odbytovej krízy, finančnej dlhovej krízy a vysokej nezamestnanosti odrazu nestavia ani diaľnice ( a ešte ich dlho stavať nebude) a ani nečerpá eurofondy pre vedu, výskum a vzdelávanie?
Ešte raz otázka: Koľko z toho teda vo finančnom vyjadrení Slovensko získalo?
Ak nič, máme vôbec vládu?
Braňo, zhoďte ich už prosím konečne...
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
17. marec 2011, 14:03
otazka cerpania eurofondov na vystavbu dialnic by bola bezpredmetna ak by dr.fico splnil svoj verejnu slub o prepojeni Bratislavy a Kosic v roku 2010 a vyhovorkam preco sa tak nestalo mozu verit len zaslepenci.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
17. marec 2011, 16:00
a
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
17. marec 2011, 16:03
tak neklam...alebo nepocuvaj miklosa...ale povedal jasne ze spravi vsetko aby bola dialnica hotova, nie ze bude..zial prisla kriza a bol koniec.. ako je mozne ze nevies ze to dzurinda sluboval dialnicu do ke do 2010??? talk kde je? slubil tiez dialnicu do zilini do 2006 a kde je ? az fico ju musel postavit... ozaj uz 9 mesiacov sa maju stavat lacne dialnice z eurofondou, kde su?
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
17. marec 2011, 16:23
"Cize, aby som to zhrnul, myslim si, ze dnes mame celkom jasno, budeme nadalej urychlovat dokoncenie dialnice. Dali sme si ambiciozny ciel, do roku 2010 spojit Branisko s Bratislavou. Aby som nehovoril prilis dlho, rozhodli sme sa, ze okrem penazi zo statneho rozpoctu budeme tam orientovat peniaze europskych fondov, strukturalnych fondov, Kohezneho fondu, ale aj prostriedky sukromnych zdrojov. Minister dopravy a ini clenovia vlady uz rozbehli intenzivne rokovania o zapojeni aj sukromnych penazi do vystavby dialnicnej siete. Ale rovnako nebudeme branit, ak sa najde sukromny investor a bude investovat, povedzme, do R2, to znamena Zvolen - Kosice, alebo do R3 a to je ta juzna magistrala Bratislava - Nove Zamky - Lucenec. Mikulas Dzurinda (26. juna 2003, NR SR)
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
17. marec 2011, 18:34
Vazeny Stano tvrdite ,ze klamem ja a zatial ak mam verit Vami ponuknutemu citatu od Dzurindu tak to robite Vy. Kde je v nom napisane,ze do roku 2010 sa spoja KE a BA? Alebo mate medzeru v zemepise?A ja si pametam co sluboval dr.Fico .
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
19. marec 2011, 20:19
mila silvia, viete kde je branisko? je branisko spojene z ba ako slubil miki? nie je...o spojeni KE z BA vravel aj prokopovic, min dopravy za dzurindu...kde je ta dialnica? kedze zrejme ste slabo informovana tak vam pripajam link: http://auto.server.sk/---spravy-spravy-z-domova-prokopovic-veri-ze-dialnica-do-kosic-bude-hotova-v-roku-2010--category-je-3-x-id-je-17593
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
20. marec 2011, 11:16
Aký význam má hádať sa o tom čo kto do kedy sľúbil? To neposunie cesty ani o meter na východ.Čo je podstatné teraz je to, že na čele ministerstva ktoré má výstavbu pod rukou, je ten najväčší neschopák, akého slovenská politika mohla splodiť. A tragédiou je, že za cenu nerozglejenia zlepenca sa mu táto neschopnosť a nekalé praktiky, ako aj nekalé praktiky jeho partajných nominantov stále prehliadajú pod koberec. Ešte že mu ho exminister zanechal poriadny!!!
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
20. marec 2011, 11:19
.
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama