Reklama
Reklama

VIDEO: Takto klame premiérka Radičová

Nasledujúce sekvencie sú z video záznamu, ktorý spravil pracovník Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR a následne ho zverejnili na webovej stránke premiérky I. Radičovej. Ide o záznam vystúpenia predsedníčky vlády na oficiálnom zasadaní Výboru NR SR pre európske záležitosti.
Počet zobrazení: 1602

Premiérka v tejto časti reagovala na kritiku rozhodnutia vlády presunúť 350 mil. € na diaľnice, pričom o časť z tejto sumy majú prísť aj operačné programy Výskum a vývoj a Vzdelávanie, ktoré patria do rezortu školstva, vedy, výskumu a športu.

Premiérka toto tvrdenie ešte rozviedla v inej časti svojej odpovede, pričom opäť zdôraznila neschopnosť vyčerpať prostriedky v dotknutých operačných programoch. Tvrdila to napriek tomu, že v tej chvíli bola na stole tajomníčky výboru pripravená rozmnožená správa o čerpaní eurofondov za II. polrok 2010, predložená a podpísaná samotnou Ivetou Radičovou. V jej závere premiérka konštatuje, že v žiadnom operačnom programe neexistujú riziká, pre ktoré by hrozilo, že sa nevyčerpajú alokované finančné prostriedky.

Premiéra navyše preukázala neuveriteľnú neznalosť, keď vysvetľovala, že OP Výskum a vývoj neumožňuje investície do „vedeckej infraštruktúry“. Pritom už dlhodobo sa najmä humanitné ústavy SAV sťažujú, že celý OP je „iba o investíciách do železa“ a oni by privítali finančnú podporu na konkrétne vedecké projekty.

Nebudem sa podrobnejšie zaoberať pochybnosťami o presvedčení predsedníčky vlády, že „celý obsah“ operačného programu Informatizácia spoločnosti (OPIS) „splníme, všetko, čo je zadané a ešte ušetríme 160 miliónov eur.“

Ale musím zopakovať, čo som povedal na zasadaní výboru. Je pre mňa nepochopiteľné, ako rýchlo sa súčasná vláda a jej minister školstva, vedy a výskumu vzdali ambície urobiť v operačnom programe Veda a výskum, ale aj v OP Vzdelanie také zmeny, ktoré by umožnili ľahšie a rýchlejšie, ale zároveň zmysluplne čerpať prostriedky z týchto dvoch operačných programov.

Pretože treba uznať, že najmä v tom „vedeckom“ OP sú procesy nastavené tak, že až nad mieru požadovanú Bruselom byrokratizujú celý proces. Z vedeckých tímov sú úradníci, ktorí sa viac ako samotnej činnosti musia venovať papierovaniu a nejeden už radšej odmietol podať projekt „na eurofondy“, akoby mal prechádzať celou tou tortúrou.

Avšak, keď už vláda „3 mesiace“ lobuje v Bruseli za zmeny v eurofondoch, mohla dávno dohodnúť také zmeny, ktoré by urýchlili a zefektívnili aj OP Veda a výskum, aby sme ho nielen vyčerpali, ale aj reálne slovenskej vede pomohli.

Prečo vláda nezvolila túto cestu a radšej ide hlavou proti múru?

Autor je člen Výboru NR SR pre európske záležitosti.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
03. marec 2011, 13:59
Predpokladám,že pani premierku si opozícia v parlamente na hodine otázok riadne podá. Pri akomkoľvek prejave v parlamente doporučujem opozícii pani"premirku" vypískať a jej prejav prerušovať taktiež piskotam a hlasním nesúhlsom jej dať najavo že Slovensko má prem ierku drzú klamárku. Prajem Vám prielia Pekný deň.
Obrázok používateľa Anonymný
#2
(neuvedené)
04. marec 2011, 18:21
Je to človek bez chrbtovej kosti, ktorý mení svoje názory podľa potreby a situácie, z liberálky konvertovala na konzervatívku, podvádzala v parlamente, teraz v kuse klame, pritom sa chichoce do kamier. Radičová je hanba všetkých 5-miliónov Slovákov.
Obrázok používateľa Anonymný
#3
(neuvedené)
05. marec 2011, 10:35
Neviem čoi to sem patrí-ale prečo nie. Keď ona klame-tak mne saosobne páči ako sa chechoce-ako koza....
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
08. marec 2011, 11:25
súhlasím s vami, chudák Radič sa musí v hrobe obracať
Obrázok používateľa Anonymný
#4
(neuvedené)
10. marec 2011, 15:19
Navyše: Tam, kde má vo vete použiť pomenovanie Slovensko, používa výraz: TATOKRAJINA. Asi sa hanbí? Mne sa to hnusí. A naozaj sa rehoce ako koza
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
12. marec 2011, 19:15
aby TATOKRAJINA bola Izrael ale je to Slovensko, tak to radšej ani nevysloví.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
15. marec 2011, 19:16
Iste TATOKRAJINA posle kozu obzierat kriaky do puste, skor ci neskor. Radsej skor.
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
05. máj 2011, 11:20
Co sme ineho cakali,co ste si zvolili to mame vsetci.Klamanie je jej pracovnou metodou,keby citala vsetky reakcie na svoju osobu uz by davno zdupkala z tej stolicky ale drtiva vatsina ludi na slovensku si mysli ze jej pri narodeni odstranili chrbtovu kost lebo jej reakcie su ako ja nic ja muzikant.Taku slabu premierku nemaju ani v Zinbabve,meni nazor ako ja ponozky klamstvo zakrije dalsim klamstvom a tak to ide dokola uz sa v tom nevyzna ani lucifer.Je na skodu veci ze ti vo vlade su odtrhnuty od reality oni maju svoje mesacne 3000-4000 evracov a na nas dolu z vysoka kaslu.
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama