Reklama
Reklama

Ukrývané zákulisie policajných čistiek

V polícii vládli intrigy a prehnaná horlivosť za mediálnou slávou. Ak by mali ísť na detektor lži, nastal by vážny problém a možno by sa inšpekcii ministerstva vnútra podarilo objasniť, prečo toľko obvinených osôb v pri nedávnom záťahu proti pozemkovej mafii v Bratislave nebolo doma. Ale sadnúť si do kresla pravdy by museli v policajnej pyramíde i ľudia priamo pod Spišiakom.
Počet zobrazení: 635
IMG_7782.jpg

Pre štát a všetkých slušných ľudí veľmi je naozaj zlou správou, že policajti, ktorí zasvätili celí svoj život naháňaním zločincov typu mafiánskeho bossa a dnes už právoplatného vraha Mikuláša Černáka, v radoch polície končia. Žiaľ, nie preto, že už nemajú síl, alebo nechcú bojovať so zločinom, ale preto, že ich degradovali a poslali obrazne povedané riadiť premávku na jednosmerné cesty.


Prežili viacerých ministrov...

Nové vedenie, ktoré si so sebou priniesol do policajného zboru minister Lipšic, už nemá pre nich prácu. Napriek ich odborným skúsenostiam, praxi a najmä konkrétnym výsledkom v podobe usvedčeného a odsúdeného Mikuláša Černáka, ktorý bol postrachom Slovenska a víťazom vojny v podsvetí v 90.rokoch minulého storočia. Netreba zabúdať na kyselinárov, ktorí sa zapísali do prinajmenšom európskej kriminalistiky tým, že svoje obete  chladnokrvne vraždili a ich telá potom rozpúšťali v kyseline. Tými obeťami boli „biele kone“, na ktoré vytiahli zo štátnej kasy  na DPH 120 miliónov korún. Ak niekto povie na východe Slovenska meno čistič Lojzík, mnohým aj dnes behá mráz po chrbte nad výčinmi nájomného vraha podsvetia Alojza Kromku.

Všetci títo zločinci vďaka niekoľkoročnej obetavej práci konkrétnych vyšetrovateľov, operatívnych pracovníkov zo špeciálnych zložiek, sú dnes právoplatne odsúdení na výnimočné tresty – za mrežami budú po zvyšok svojho života. Je preto nepochopiteľné, že títo policajti, ktorí prežili ministrov Ladislava Pittnera, Vladimíra Palka, Martina Pada, Róberta Kaliňáka boli bezdôvodne ponížení a donútení odísť bez jasných dôvodov.


...ale Lipšica nie

V Rakúsku by dnes už  bývalému šéfovi úradu boja proti organizovanej trestnej činnosti Ivanovi Ševčíkovi ponúkli buď vyšší post, hodnosť generála, alebo priestor na výučbu ďalších policajtov. Mužovi, ktorý sa so svojimi „operatívcami“ a vyšetrovateľmi postavil proti najsilnejšej zločineckej skupiny v čase, keď Černák dokázal spoza múrov väzenia zorganizovať vraždu jedného z kľúčových svedkov vo svojom prípade podnikateľa Mariána Karcela, ktorého samopalom rozstrieľali pred jeho domom.

Na Slovensku ho po rokoch skúseností s odhaľovaním organizovaného zločinu odvolali a poslali do Prievidze. Takto skončilo niekoľko desiatok vyšetrovateľov, ktorí mali výsledky a najmä skúsenosti.


Odišiel po škandále... a je naspäť

Každý minister vnútra, ak chce byť úspešný, musí mať výsledky v podobe uzavretých prípadov. Najlepším vysvedčením pre políciu a prokuratúru je, ak obžalovaného uzná právoplatne za vinného súd na základe nazhromaždených dôkazov. Tak by to malo fungovať v právnom štáte. Bývalý minister vnútra R. Kaliňák pri nástupe do funkcie nechal vo vedení viacerých funkcionárov a čistky nerobil. Po pár mesiacoch len odvolal Jaroslava Spišiaka, čím predišiel scenáru veľkých mediálnych bublín a slabších výsledkov. Pretože mnohé Spišiakom veľkolepo ohlasované kauzy ako tzv. olejári, alebo vydieranie bratislavských podnikateľov sa skončili ešte počas vyšetrovania v koši. Spišiak síce bol odborníkom a neskorumpovaným policajtom, nemal však šťastie na spolupracovníkov.

V polícii vládli intrigy a prehnaná horlivosť za mediálnou slávou bola väčšia, ako sústredenie sa na dôkazy a právne analýzy.  Hoci po roku 2006 došlo k obmedzeniu týchto aktivít predsa sa odohral jeden kontroverzný prípad a to obvinenie podnikateľa Ladislava Reháka a známeho advokáta Ernesta Valka, pri ktorom bola polícia zbytočne horlivá a je vážne podozrenie, že konkrétni funkcionári porušili zákon. Po prevalení tohto škandálu musel zasiahnuť minister Kaliňák a hoci to na verejnosti nikdy neprizná, vyvodil zodpovednosť. V tom období odišiel z postu vtedajší šéf úradu boja proti organizovanej trestnej činnosti Ján Vaľo, ktorý je v súčasnosti policajným viceprezidentom.

Spoločne s Vaľom sa do polície vrátili na významné posty funkcionári, ktorí sa priamo podieľali na akcii proti Rehákovi a Valkovi. Ak by mali ísť na detektor lži, nastal by vážny problém a možno by sa inšpekcii ministerstva vnútra podarilo objasniť, prečo toľko obvinených osôb v pri nedávnom záťahu proti pozemkovej mafii v Bratislave nebolo doma. Ale sadnúť si do kresla pravdy by museli v policajnej pyramíde i ľudia priamo pod Spišiakom.


Okolo Lipšica Palkoví ľudia

Ak by chcel teoreticky minister vnútra v ktoromkoľvek štáte získať moc a odstrániť svojich konkurentov napríklad na straníckej pôde, musel by sa obklopiť nie nevyhnutne čestnými policajtmi, ale predovšetkým vernými a ochotnými ísť aj na hranu zákona pri získavaní informácií. A tak sa natíska otázka, prečo naozaj museli odísť skúsení a čestní policajti? Ostáva len dúfať, že nie preto, lebo niekto chce používať špeciálne policajné zložky na zákulisné spravodajské hry, ovplyvňovať politický vývoj a získať moc najskôr v strane a potom vo vláde.

Zaujímavé je, že s Danielom Lipšicom neprišli na ministerstvo vnútra stranícki kolegovia, ale obklopil sa ľuďmi s bezprostredného okolia „odídenca“ Vladimíra Palka. Poslancov v parlamente by mal už len kvôli kariérnej profesionálnej istote policajtov a bezpečnosti štátu zaujímať dôvod odchodu Ševčíka a spol.  Pretože sa môže stať, že sa nebudú stačiť čudovať, keď budú pred vyšetrovateľom zodpovedať na nezmyselné otázky vo vopred vykonštruovaných spravodajských hrách. Demokracia má svoje úskalia a zneužívanie trestného práva nie je výmysel zo Slovenska. Je to priveľké pokušenie pre každého ministra vnútra, využívať informácie a hrať mocenské hry, najmä ak šéfom tajnej služby, ktorá jediná má možnosť operatívnej kontroly, je z profesionálneho hľadiska úplný amatér. 

Foto: Minister vnútra Daniel Lipšic a prezident Policajného zboru Jaroslav Spišiak.
Autor foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ilustračné foto: Dave Conner a James McCauley

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama