Reklama
Reklama

Úspešný slovenský export

Ďalším dôkazom vnikajúcej kvality diel slovenských výtvarníkov-ilustrátorov je výstava, ktorú tento týždeň otvorili vo Fínsku. Pod záštitou nášho veľvyslanectva tam predstavujeme to najlepšie, čo doma máme. A aj prvé reakcie svedčia to tom, že tento export je veľmi úspešný.
Počet zobrazení: 1482
jana kiselova.jpg

František Blaško, Viera Bombová, Róbert Brun, Albín Brunovský, Miroslav Cipár, Róbert Dúbravec, Viera Gergeľová, Dušan Kállay, Ľuba Končeková-Veselá, Jana Kiselová-Siteková, Martina Matlovičová-Králová, Ľuboslav Paľo, Katarína Ševellová-Šuteková, Peter Uchnár, Ondrej Zimka, to všetko sú výtvarníci, ktorých diela dospelí  oceňujú, deti majú rady a Slovensko sa nimi môže chváliť v celom svete rovnako, ako sa môže chváliť podujatím Bienále ilustrácií Bratislava. Toto podujatie sa za vyše 40 rokov svojej existencie stalo prestížnou medzinárodnou súťažou a ocenenie z BIB sa vo svete pokladá za značku vysokej kvality. Pätnásť slovenských ilustrátorov všetkých generácií získalo na doterajších 22 ročníkoch BIB (s výnimkou BIB 2003 a 2007) 26 cien. To číslo vypovedá o trvalej kvalite slovenskej ilustračnej tvorby, aj keď podmienky a možnosti tvorcov sa počas existencie BIB výrazne zmenili.
Slovenská  ilustračná tvorba nadväzuje na tradície a zároveň chápe ilustráciu v nových, súčasných súvislostiach. Pevný pilier slovenskej ilustrátorskej školy  založenej Albínom Brunovským a vychádzajúci z tvorivých snáh Vincenta Hložníka podopiera niekoľko generácií slovenských ilustrátorov dodnes. K osobnostiam, akými boli A. Brunovský a V. Hložník, patrí v prvom rade legendárny Ľudovít Fulla. K tým, ktorí základ školy rozvíjali a dodnes rozvíjajú či už v tvorivej alebo pedagogickej podobe, patria okrem tých pätnástich aj Peter Kľúčik, Svetozár Mydlo, Dezider Tóth, Vladimír Machaj, Oľga Bajusová, Martin Kellenberger, Karol Ondreička, Peter Cpin či Ján Lengyel a mnohí ďalší.
Pre putovnú výstavu našich popredných ilustrátorov v Tampere organizátori vari ani nemohli vybrať lepšie miesto ako je Ústredná knižnica Metso, ktorá patrí k najnavštevovanejším a najmodernejším kultúrnym inštitúciám vo fínskom regióne Pirkanmaa. Organizujú sa v nej kultúrne podujatia rôzneho druhu, prednášky pre širokú verejnosť a denne ju navštívi vyše tisíc návštevníkov. Expozícia slovenských knižných ilustrácií potrvá v Tampere do 25. septembra a potom sa presunie do Lahti. 

(red) 

Zdroj: Materiály BIB, info Ministerstva zahraničných vecí SR

Kresba: Držiteľka Plakety BIB 2009 Jana Kiselová – Siteková
Foto: Archív redakcie

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Mobilné telefóny a príslušenstvo
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Ringit - oblékni sa do štýlu
Reklama