Reklama
Reklama

Správy

Propagovali fašizmus Z trestného činu podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov obvinil okresný košický vyšetrovateľ 22-ročného Petra M. z Trnavy. V roku 1999 tomuto mladému mužovi neznáma osoba vytetovala na predkolenie ľavej nohy modifikáciu hákového kríža. Mladý muž si uvedomoval, že ide o symbol propagujúci fašizmus, jeho rozhodnutie však možno posmelil fakt, že polícia takéto činy prehliada. Polícia ho však stíha na slobode.
Počet zobrazení: 642

Propagovali fašizmus

Z trestného činu podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov obvinil okresný košický vyšetrovateľ 22-ročného Petra M. z Trnavy. V roku 1999 tomuto mladému mužovi neznáma osoba vytetovala na predkolenie ľavej nohy modifikáciu hákového kríža. Mladý muž si uvedomoval, že ide o symbol propagujúci fašizmus, jeho rozhodnutie však možno posmelil fakt, že polícia takéto činy prehliada. Polícia ho však stíha na slobode.

Bratislavským policajtom sa zase podarilo zadržať ďalšieho mladíka - 19-ročného Bratislavčana Martina K., ktorý mal tričko s vyobrazením keltského kríža na zadnej strane. Aj v tomto prípade ide o podozrenie z rovnakého trestného činu, ktorého okolnosti polícia preveruje.

Rasovo motivovaný čin je ťažké dokázať

Koncom júla hodil vo Veľkom Krtíši doposiaľ neznámy páchateľ v noci do okna spálne trojizbového bytu patriaceho Rómke Emílii B. zápalnú fľašu s horľavinou. V byte, kde spali štyri maloleté deti, ich stará mama, jej manžel a ich syn Kamil, začalo horieť. Žena deti rýchlo odniesla k susedom a syn s manželom začali ihneď hasiť. Policajní špecialisti zaistili pri obhliadke miesta činu stopy a poslali ich na expertízu. Podľa odhadov vznikla v byte škoda za 2500 korún, našťastie nik nebol zranený. Žena si útok nedokáže vysvetliť, pretože nijaké konflikty so susedmi nemá. Podľa veľkokrtíšskej vyšetrovateľky sa zatiaľ nepotvrdilo podozrenie, že trestný čin bol rasovo motivovaný, vylúčiť to však nemôže.

Podľa iniciatívy Ľudia proti rasizmu sa podobný prípad tento rok už vo Veľkom Krtíši stal ešte začiatkom mája. Vtedy neznámy páchateľ v jednom z vchodov, kde žijú Rómovia, polial dvere bytu benzínom a zapálil. Nešťastiu vtedy zabránila len duchaprítomnosť obyvateľa vedľajšieho bloku, ktorý oheň zbadal a uhasil. Aj vtedy mala polícia pochybnosti o rasovej motivácii útoku. Aj tento prípad zostal dodnes neobjasnený.

Fašista napadol mladého muža

Dvadsaťtriročný mladý muž z Veľkého Krtíša napadol 33-ročného Milana K., ktorému nadával do černochov a Cigánov. Nijaké zranenia mu, našťastie, nespôsobil. Po útoku kričal fašistické heslo a zdvihnutou rukou zdravil fašistickým pozdravom. Policajný vyšetrovateľ z Veľkého Krtíša ho obvinil z trestného činu podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd občanov.

Rómovia spomínajú na holokaust

Prerokovanie návrhu na odškodnenie obetí holokaustu ešte v auguste je podľa podpredsedu vlády pre národnostné menšiny Pála Csákyho dôkazom, že rešpektovanie ľudských práv považuje Slovensko za svoju základnú povinnosť. Uvádza sa to v jeho vyhlásení k 58. výročiu rómskeho holokaustu Porraimosu. Podľa neho treba potláčať všetky prejavy xenofóbie, rasizmu, či iné formy neznášanlivosti. P. Csáky zároveň s ľútosťou konštatuje, že aj politický režim vojnovej SR, sčasti pod nátlakom Nemecka a sčasti z vlastných pohnútok a záverov, pristúpil k tzv. riešeniu otázky svojich neárijských občanov. Podľa splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity Kláry Orgovánovej by mal byť rómsky holokaust pre každého výstrahou, kam môže viesť názor, že Rómovia k nám nepatria.

Počas 2. a 3. augusta 1944 zahynulo v plynových komorách koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau takmer tritisíc Rómov. V roku 1940 v Protektoráte Čechy a Morava zriadili pracovné tábory v Letech pri Písku a v Hodoníne pri Kuštáte, ktoré od januára 1942 premenili na zberné tábory. Tých, ktorí zaobchádzanie v táboroch prežili, previezli v roku 1943 do Osvienčimu. V transportoch odišlo vyše 4500 Rómov, väčšina z nich sa späť nikdy nevrátila.

Obete útokov neonacistov nedôverujú polícii

Po sérii agresívnych útokov neonacistov po celom Slovensku volá na infolinku proti rasizmu 16 356 čoraz viac ľudí, ktorí hlásia napadnutia. Ich počet svedčí o tom, že na Slovensku sa prinajmenšom každý deň odohrá v niektorom z miest násilný útok neonacistov. Väčšina volajúcich však nemá záujem o medializáciu a čo je paradoxné - ani o oznámenie na polícii. Jeden takýto prípad sa odohral 29. júla na pumpe Aral v Rači, kde skupina piatich neonacistov zaútočila na dvoch Rómov.

Muži odbehli zo stavby, kde pracovali, a pri vychádzaní z pumpy ich neonacisti napadli bejzbalovými palicami. Jeden z nich má polámané rebrá a napriek hospitalizácii nemajú záujem prípad oznámiť polícii. Ďalší útok sa odohral vo štvrtok v Petržalke, kde 23-ročného Michala S. zranili dvaja neonacisti. Michal stál na zastávke v Petržalke a obzeral si dvoch vyholených mladíkov, ktorí stáli pri ňom. Opitým mužom stačil aj pohľad na to, aby zaútočili. Kým ležal na zemi, kopali ho topánkami s oceľovou špicou. Útok trval asi minútu, pokiaľ prišiel autobus, do ktorého nastúpili. Krvácajúci mladík sa v šoku dal na útek a prišiel rovno do kancelárie iniciatívy ĽPR.

Michal, rovnako ako väčšina obetí útokov neonacistov, nie je Róm a ani výzorom nepripomína nijakú subkultúru. Tento útok svedčí o tom, že filozofia nenávisti zahŕňa prakticky každého a obeťou neonacistov sa môže stať ktokoľvek. Zvýšený počet útokov neonacistov má jednoznačnú súvislosť s nárastom ich počtu. Za posledné roky stúpol niekoľkonásobne (približne na 5 tisíc) práve pre nezáujem polície. Dôkazom je nepostihovanie za nosenie nacistických symbolík, beztrestné šírenie propagandy na internete, nenarušené zrazy, koncerty či pôsobenie nacistických hudobných skupín.

Rada Rómov chce bojovať proti rasovej neznášanlivosti

Úlohou Rady Rómov (RR), ktorá vznikla pri Aliancii nového občana, je podieľať sa na vzdelávaní rómskej populácie a bojovať proti rasovej neznášanlivosti. Jej členovia sa chcú zapájať do riešenia ekonomických problémov Rómov, z ktorých väčšina žije pod hranicou chudoby.

Rada zdôraznila, že výsledok doterajšej činnosti rómskych politických strán je žalostný a väčšina Rómov by už rómske strany nikdy nevolila, pretože sa v ich predstaviteľoch sklamala. RR, ktorú založili štatutárni zástupcovia 42 rómskych mimovládnych organizácií pôsobiacich v Košickom kraji, má v súčasnosti 87 základných organizácií. Každá z nich má najmenej sto členov.

Vychádza prvá odborná publikácia o sexuálnych menšinách

Nadácia Občan a demokracia vydala s finančnou podporou Veľvyslanectva Holandského kráľovstva v SR knihu neviditeľná menšina: Čo (ne)vieme o sexuálnej orientácii. Je to prvá odborná publikácia na Slovensku, ktorá sa venuje problematike sexuálnych menšín a je určená predovšetkým pre pedagógov stredných a vysokých škôl, ktorí sa venujú vyučovaniu sexuálnej problematiky. Určená je aj pre odborníkov z oblasti sociálnej práce a zdravotníctva, dostanú ju aj poradensko-psychologické centrá, mimovládne organizácie, knižnice, Zbor väzenskej a justičnej stráže, nápravnovýchovné zariadenia, knižnice i Ozbrojené sily SR. Publikácia sa venuje pojmom homosexualita a homofóbia, približuje niektoré aspekty zo života sexuálnych menšín, ponúka pohľad do histórie prístupov k homosexualite a bisexualite, venuje sa právnym aspektom tejto problematiky, registrovanému partnerstvu gejov a lesbických žien. Obsahuje aj adresár gejských a lesbických organizácií na Slovensku, odpovede na najčastejšie otázky týkajúce sa homosexuality, ale aj súbor metodík, ktoré umožňujú vyučovať témy sexuálnej výchovy.

Nadával Rómom do čiernych húb

Z trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia a z výtržníctva obvinil 26. júla vyšetrovateľ 21-ročného Marcela z Piešťan. Mladý muž ešte v marci prišiel opitý spolu so svojím rovesníkom Erikom z Krajného do reštaurácie v Podolí v Novomestskom okrese, kde sedeli aj Rómovia. Vulgárne im nadával a kričal na nich, že ich pozabíja. O mesiac neskôr Marcel prišiel do Podolia už aj s partiou a na Rómov sa rozkričal: „Čierne huby, poďte von.“ Obvinený Marcel je trestne stíhaný na slobode.

Budú monitorovať voľby v oblastiach s vyšším počtom rómskych voličov

Mimovládna organizácia Občianske oko sa chce sústrediť pri monitorovaní tohtoročných parlamentných volieb na regióny s vyšším podielom rómskych voličov na východnom a strednom Slovensku. Samotný monitoring sa bude skladať z dvoch častí - monitorovania oficiálnej predvolebnej kampane a monitorovania samotných volebných dní. Približne 20 tímov, v ktorých budú aj zástupcovia Rómov, bude sledovať, ako vedú politické strany svoje mítingy a kampaň v týchto regiónoch. Pozornosť chcú venovať aj kreovaniu okresných a okrskových volebných komisií a počtu rómskych zástupcov v nich i problémom s voličskými zoznamami. Pozornosť zamerajú aj na domovy dôchodcov a nemocnice, kde zvyčajne býva zložitejší priebeh volieb. Takýto postup zvolili, pretože v predchádzajúcich voľbách sa objavili správy o problémoch a istých trendoch práve v regiónoch s prevahou rómskej menšiny.

Černocha zneužili na rasistickú kampaň

Bývalý lotyšský minister vnútra Ziedonis Ceversa sa chce vrátiť na politickú scénu pomocou rasistickej predvolebnej kampane. Na billboarde strany stojí černoch oblečený v uniforme lotyšskej armády nad jedným z ústredných symbolov nezávislosti krajiny - pomníkom Slobody v centre Rigy. Reklamný plagát dopĺňa text: „Dnes bráni tvoju vlasť, zajtra môže byť tvojím zaťom!“ Billboard má vyzvať ľudí, aby hlasovali za Stranu slobody exministra, ktorý varuje pred vstupom do EÚ. Medzi žalujúcimi je aj hrdina billboardu Peter Mensaha, ktorý povedal, že ho oklamali a zneužili. Predstavitelia strany ho presvedčili, že billboard bude propagovať členstvo v únii a mnohokultúrne spoločenstvo.

Nacistický zločinec dostal sedem rokov väzenia

Súd v Hamburgu vymeral sedem rokov väzenia jednému z najväčších doteraz žijúcich nacistických zločincov 93-ročnému Friedrichovi Engelovi. Uznal ho spoluzodpovedným za vraždu 59 talianskych zajatcov neďaleko severotalianskeho Janova počas druhej svetovej vojny. Bývalý major elitných nacistických oddielov SS v máji 1944 velil polícii v spomínanom meste a volali ho Janovský mäsiar. Pri vynesení rozsudku súd zobral do úvahy predovšetkým krutosť, s akou nacisti vykonali popravu. Spútaných zajatcov po skupinách vraždili v kameňolome a po zastrelení padali na mŕtvoly tých, ktorých zabili tesne predtým.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama