Reklama
Reklama

Súboj v koalícii komplikuje SMK

Aj keď to na prvý a zvyčajne nie objektívny pohľad nielen v parlamente vyzeralo ako spor Strany demokratickej ľavice a Strany maďarskej koalície, bolo to o úplne niečom inom. Tie peniaze na národnostnú kultúru, ktoré požadovali bugárovci, sa či už v štátnom rozpočte, alebo kapitolách krajských úradov napokon našli.
Počet zobrazení: 843

Aj keď to na prvý a zvyčajne nie objektívny pohľad nielen v parlamente vyzeralo ako spor Strany demokratickej ľavice a Strany maďarskej koalície, bolo to o úplne niečom inom. Tie peniaze na národnostnú kultúru, ktoré požadovali bugárovci, sa či už v štátnom rozpočte, alebo kapitolách krajských úradov napokon našli. Pritom sa nič tým nespokojným Maďarom, najmä im, pretože ostatné národnostné menšiny čušia tak, akoby na Slovensku nejestvovali, zo štátneho rozpočtu nepridalo. Nech si však koalícia najskôr vyrieši aj taký základný problém, ako je komunikácia v jej vnútri. A pochopiteľne navonok. Ak by to už mali za sebou, tak Magyar koalíció partyia pod vedením Bélu Bugára nemôže v masovokomunikačných prostredkoch vyskakovať tak, ako v ostatných dňoch. A to iba preto, že "niektoré veci neboli na papieri". O "čom potom" boli, pán predseda Bugár, tie ostatné veci? Veď napríklad aj na budúci rok bude táto vláda schvaľovať rozpočet. A aj v ňom bude kapitola kultúry národnostných menšín.

Spory v koalícii brzdou vecných rokovaní

Lenže peniaze na národnostnú kultúru sú na papieri, a v tomto koči zapriahnutá Bugárova ekipa poriadne ťahala "za svoje". Napokon neúčasťou v parlamentných kreslách si vytrucovala to, čo vo štvrtok minulý týždeň veľmi ťažko liezlo z úst predsedu Slovenskej demokratickej koalície a predsedu vlády Mikuláša Dzurindu, ako i predsedu Strany demokratickej ľavice a Národnej rady Slovenskej republiky Jozefa Migaša. Tri koaličné subjekty napokon Maďarom menšími presunmi potvrdili toľko peňazí na národnostnú kultúru, aby sa napokon oni láskavo vrátili na hlasovanie do rokovacej miestnosti parlamentu.

Koalícia sa, a celkom pochopiteľne, vyhýba definovať toto riešenie ako krízu v nej a už bohchráň ako víťazstvo maďarských strán. Prečo aj, veď jednu takúto "krízičku" už máme čiastočne za sebou v súvislosti s podporou koaličných strán kandidatúre Rudolfa Schustera na prezidenta republiky.

Ľavicoví demokrati pritvrdzujú za svoj program

Aj napriek tomu na Slovensku minimálne v najbližších mesiacoch bude mať ľavica k dispozícii obrovský sociálny priestor. Aspoň tá v koalícii. A v tomto prípade naozaj nepôjde ani tak o pôdu, ktorú tak neohrozene pred Maďarmi stráži "esdeeľácky" minister pôdohospodárstva Pavol Koncoš, ale o princíp budúcej politiky na Slovensku. To, že v minulých dňoch poslanci Strany maďarskej koalície "netradične" vytrucovali parlament, je iba vystrčenie takého malého seizmografu o politickej budúcnosti Slovenska. Napokon sa to aj tak obráti proti Maďarom. Tí si to však v tejto chvíli dostatočne neuvedomujú .

Lenže v koalícii sú nepriamo aj iné politické subjekty, ktoré nemôžu súhlasiť s počínaním Strany demokratickej ľavice. Z nej minimálne Peter Weiss nikdy neznesie, že Strana demokratickej ľavice je už po druhýkrát v koalícii, v ktorej nemá vedúce postavenie. A v ktorej sú aj niekdajší predstavitelia Verejnosti proti násiliu, ako napríklad Ján Langoš, František Šebej, Peter Zajac, Peter Tatár... Onen marec 1994 sa stal pre socialistov "poučením z krízového vývoja". Predovšetkým preto ho potrebujú teraz skapitalizovať.

Je to logické. Lenže svoju logiku má predovšetkým aj parlametná komunikácia kolície. A tá je takticky neskutočne úbohá. Jozef Migaš to z koalície zrejme sám nevytrhne, keď okrem trucujúcich Maďarov sa svojej práci v parlamente vyhýbajú aj niektorí poslanci ďalších koaličných strán. Ani predseda Slovenskej demokratickej koalície Mikuláš Dzurinda nemá vo zvyšku svojej strany a jej poslaneckého klubu takú autoritu, ako ju mal v minulom období Vladimír Mečiar.

Viac myslieť na program

Aj preto sa počas uplynulých dní dialo to, čo sa v normálne fungujúcej koalícii už nesmie vyskytovať. Aj preto, že niektorí poslanci Slovenskej demokratickej koalície, Strany občianskeho porozumenia a Strany demokratickej ľavice doteraz nepochopili, že budova na bratislavskom Vodnom vrchu je ich pracoviskom. Parlament napokon prijal novely a zákony, aj ten vykonávací o priamej voľbe prezidenta. Až po umúdrení sa Maďarov. Možno si to Béla Bugár v tejto chvíli ešte neuvedomuje, ale bolo by to Pyrrhovo víťazstvo jeho strany. Perfektne to vystihol minister pôdohospodárstva Pavol Koncoš vetou: Šéfom Slovenského pozemkového fondu nebude Maďar, ani keby bol z Detvy. Bugárovci to jednoducho v parlamente prepálili. Po aprílových snemoch koaličných i opozičných politických subjektov sa totiž môže stať, že už nebudú vo vládnej koalícii. Svoj diel vydierania koalície na tento rok si už totiž vybrali.

Autor je komentátor denníka PRÁCA

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama