ART FILM Trenčianske Teplice 1999

Pre milovníkov kvalitných filmov sa stalo dobrým zvykom premiestniť na konci júna z filmových klubov a kín na celý týždeň do príjemného prostredia kúpeľov v Trenčianskych Tepliciach. Už sedem rokov sa tam totiž pravidelne koná medzinárodný filmový festival ART FILM. Od svojich začiatkov si za cieľ kladie prezentáciu hraných aj dokumentárnych filmov o umení a umelcoch, filmov, ktoré predznamenávajú možný vývoj audiovizuálneho umenia v budúcom storočí.
Počet zobrazení: 1459

Pre milovníkov kvalitných filmov sa stalo dobrým zvykom premiestniť na konci júna z filmových klubov a kín na celý týždeň do príjemného prostredia kúpeľov v Trenčianskych Tepliciach. Už sedem rokov sa tam totiž pravidelne koná medzinárodný filmový festival ART FILM. Od svojich začiatkov si za cieľ kladie prezentáciu hraných aj dokumentárnych filmov o umení a umelcoch, filmov, ktoré predznamenávajú možný vývoj audiovizuálneho umenia v budúcom storočí.

To, že festival doteraz prežíval aj bez štátnych dotácií a každým rokom sa zvyšovala jeho úroveň, rástol počet odpremietaných filmov aj počet návštevníkov, dokazuje nielen životaschopnosť a opodstatnenosť existencie, ale aj to, že slovenský divák má potrebu spoznať iné filmy, ako nám predkladá komerčná distribúcia.

Súťažná sekcia

Hlavná súťažná kategória hraných filmov ART FICTION predstavuje celovečerné hrané filmy inšpirované umením. Milovníkov rockovej hudby pravdepodobne nadchol film z americkej produkcie - Zamatová extáza, štylizovane zobrazujúci osudy hviezd (David Bowie, Iggy Popp, Lou Reed), ktorý slávil úspech nielen hudbou, ale aj výtvarnou koncepciou a kostýmami. Zaujímavý bol aj austrálsky film Adresát neznámy a izraelsko-francúzsky Všetko najlepšie k narodeninám, pán Mograbi. Porote sa jednoznačne najviac zapáčil britský film Láska je diabol - plný bizarných obrazov zo života maliara Francisa Bacona a jeho milenca Georga Dyera. Zlatý kľúč si za réžiu tohto snímku odniesol John Maybury a rovnakú cenu aj kameraman John Mathieson. V súťažnej sekcii ARTEFAKTY (dokumentárne filmy o umení a umelcoch) sa udelili tri kľúče. Zlatý získal portugalský film Cesta, strieborný Ladomírske morytáty a legendy a bronzový pre Svetlo a ruiny z Francúzska. Osobne si veľmi cením práve slovenský film mladého režiséra z dielne VŠMU, Petra Kerekeša - Ladomírske morytáty a legendy. Hlboko ľudský a citlivo nasnímaný dokument si okrem poroty medzinárodných festivalov získal i slovenskú filmovú kritiku a získal tento rok aj cenu Igric. Poslednou súťažnou sekciou je súťaž študentov filmových škôl, bez obmedzenia žánru - NA CESTE. Okrem povzbudenia, ktoré iste každého študenta poteší, je cenou aj finančná prémia 3000 dolárov určená na pomoc pri realizácii profesionálneho umeleckého filmu. Cenu získala mladá študentka z Budapešti za žensky senzitívny a pritom emotívne silne naplnený film Melódia ulice. Cenu riaditeľa festivalu Petra Hledíka za mimoriadny umelecký prínos získal ruský film Príchod noci. Taxatívne vymenovanie je skončené, čitateľom možno utkvie v pamäti názov a nenechajú si spomenuté filmy ujsť v prípade ich ďalšej projekcie.

Filmové dialógy

Na festivale je okrem možnosti pozerania filmov, ktoré je inak vzhliadnuť nemožné, zaujímavá aj možnosť priamej komunikácie s mnohými z tvorcov. Festival sa medzi režisérmi z celého sveta stáva známy svojou príjemnou, ešte stále komornou, atmosférou - otvorenou vážnemu dialógu, ako aj zábave. Špecifické je práve spojenie toho príjemného s užitočným, na povestných večierkoch vznikajú zanietené debaty o filme a jeho smerovaní, plánoch do budúcnosti. Pre mňa bol zážitok stretnúť sa osobne s Věrou Cais češkou žijúcou v Paríži (jej film Príliš hlučná samota mal úspech aj v slovenských filmových kluboch), rovnako ako bolo zaujímavé pozorovať predsedu poroty - francúzskeho režiséra a (anti) - spisovateľa Allain Robbe Grilleta v zanietenom rozhovore s Albertom Marenčinom.

Art Film Fest

V rámci festivalu sú mimo súťaže každoročne odpremietané aj hrané filmy ocenené na európskych filmových festivaloch. Keďže sú zväčša otitulkované, predpokladá sa, že prídu do distribúcie. Určite si nenechajte ujsť nemecký film, nadväzujúci na klipovú estetiku a dramaturgickú nonkonformnosť mladej generácie Lola beží o život. A samozrejme film Emira Kusturicu Biela mačka, čierny kocúr. Tradíciou ART FILMU sa stala prezentácia kinematografie jednotlivých krajín. V rámci českého dňa sa prezentovala FAMU, Zlínska filmová škola, Febio a výber filmov Jána Švankmajera. Írsky deň zaujal krátkymi filmami a dlhometrážnym filmom z prostredia Belfastu v období volieb - Rozchod s Jackom. Deň francúzskeho filmu bol v znamení filmov predsedu poroty , ktoré vznikli na Slovensku spoluprácou s významným slovenským dramaturgom (a režisérom a prekladateľom a...) Albertom Marenčinom - Eden a potom a Muž, ktorý luže. V izraelský deň ma najviac zaujali projekty Jeruzalemskej filmovej školy, ktorá má, podľa odpremietaného, veľmi vysokú úroveň. Zaujímava bola aj prezentácia na Oskara nominovaných a Oskarom ocenených filmov - Antonia, Malý Tony, Charakter - za osobnej účasti belgického herca, Jana Decleira, ktorý stvárnil hlavné mužské postavy v dvoch zo spomenutých filmov.

Hercova misia

Keď už sme pri hercoch, treba spomenúť, že ART FILM oceňuje svetové herecké osobnosti za mimoriadny prínos do hereckého umenia v oblasti filmu. Na Moste slávy sa za ich osobnej účasti a ovácií divákov udeľuje cena Hercova misia. Tento rok bola ocenená Iva Janžurová, Michele Placido, Daniel Olbrychski a Sophia Loren.

Dovidenia na festivale ART FILM Trenčianske Teplice 2000.

Autorka je študentkou filmovej réžie na VŠMU

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984