vytrhnuté z internetu

Dvojnásobné okrúhle výročie, narodenia i smrti má slávny hudobník Kurt Weill. Patrí k tým nemnohým skladateľom, ktorí "ľavou zadnou" dokázali skladať aj šlágre z kategórie evergrínov, aj vážnu hudbu uznávanú najnáročnejšími kritikmi. K nesmrteľnosti by mu však stačila aj Žobrácka opera, ktorú napísal s Bertoldom Brechtom.
Počet zobrazení: 974

Dvojnásobné okrúhle výročie, narodenia i smrti má slávny hudobník Kurt Weill. Patrí k tým nemnohým skladateľom, ktorí "ľavou zadnou" dokázali skladať aj šlágre z kategórie evergrínov, aj vážnu hudbu uznávanú najnáročnejšími kritikmi. K nesmrteľnosti by mu však stačila aj Žobrácka opera, ktorú napísal s Bertoldom Brechtom. Práve kvôli jej ideologickému vyzneniu sa rozišli, Brecht bol ľavičiar, Weill mal iné politické názory. Sajt na adrese www.world-weill-day.com je neobvyklý. Táto stránka nielenže informuje o slávnom skladateľovi, ale je aj akousi knihou, ktorú môžu dotvárať návštevníci tohto sajtu. Myslím si, že práve takáto nová forma spomienky je tou najväčšou poklonou hudobnému novátorovi.

Nedávno svet obletela správa, že sa pravdepodobne našlo lietadlo, v ktorom zahynul slávny autor Malého princa, Zeme ľudí a Citadely, Antoine de Saint-Exupéry. Informácie o náleze lietadla možno nájsť na adrese www.kirjasto.sci.fi/exupery.htm. Originálny text Malého princa je na adrese www.inteligente.com/612/, český preklad nájdeme na nightmare.sh.cvut.cz/~eddie/mprinc/ a text Citadely na adrese www.etoile-nord.qc.ca/citadelle-abregee.htm. Hold Exupérymu ako vojenskému pilotovi nájdeme na stránke www.geocities.com/Athens/ Agora/5244/ex-main.htm.

Už svojím menom sa autor Malého princa možno hodil nie k lietadlám druhej svetovej vojny, ale ešte k tej prvej, kde letcov považovali za akýchsi novodobých rytierov, keď napríklad mohli bojovať vo výške pištoľami. Obrázkami týchto lietadiel sa možno pokochať na stránke freeweb.coco.cz/letadla/. Nájdeme tam aj životopisy slávnych vojnových letcov onej doby.

Stránka www.geocities.com/Wellesley/3632/ je plná nostalgie za čímsi úplne iným. Z nášho pohľadu mala dámska bielizeň nielen päťdesiatych, ale aj šesťdesiatych rokov veľmi čudnú podobu. Jej súčasťou napríklad boli dnes už nemoderné pačuchové pásy, pod šatami sa nosilo kombiné a to, čo sa považovalo za intímnu bielizeň, sa v súčasnosti nosí viditeľne na ulici...

Jednou z naozaj kurióznych záhad sú tzv. "kruhy v obilí". Slovo takzvané treba zdôrazniť, pretože ide o najčudesnejšie tvary. Zatiaľ sú známe vysvetlenia, že je to výtvor mimozemšťanov alebo vtipkárov, ktorí na vytvorenie takýchto artefaktov museli vynaložiť mimoriadnu námahu. Na adrese sorry.vse.cz/~xpawm14/crop_-circles/welcome.html sú detailné popisy týchto výtvorov a ich letecké fotografie. Autor ich zoradil od roku 1994.

Nakoniec sa musím podeliť o jedno sklamanie. Na adrese www.expo.de som očakával podrobné informácie o svetovej výstave v Hannoveri, ktorá sa navyše má venovať, okrem iného, aj modernej technike. Namiesto informácií som však našiel iba ospravedlnenie. Dúfam, že už došlo k náprave a vy tam nájdete krásneho sprievodcu po výstave, na ktorú sú veľmi drahé vstupenky a vraj tam máme krásnu expozíciu.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984