Reklama
Reklama

Nepríjemnosti ruskej špionáže

Americká federálna sudkyňa nariadila pred niekoľkými dňami nepovoliť v prípade zatknutého dôstojníka FBI Roberta Hanssena, obvineného zo špionáže pre Rusko, vyšetrovanie na slobode z obavy, že by mohol utiecť a vážne ohroziť bezpečnosť USA.
Počet zobrazení: 814

Americká federálna sudkyňa nariadila pred niekoľkými dňami nepovoliť v prípade zatknutého dôstojníka FBI Roberta Hanssena, obvineného zo špionáže pre Rusko, vyšetrovanie na slobode z obavy, že by mohol utiecť a vážne ohroziť bezpečnosť USA.

Moskva sa k prípadu Hanssena, ktorý údajne v 80. rokoch Sovietom prezradil aj to, že Američania pod ich veľvyslanectvom vo Washingtone budujú tunel určený na odpočúvanie diplomatov, postavila opatrne. "Nikdy nekomentujeme, či konkrétna osoba má styky s ruskými špeciálnymi službami. Dokiaľ však existuje štát, ktorý má isté záujmy a potrebuje, aby boli chránené, bude existovať spravodajská služba. A dokiaľ bude existovať špionáž, bude existovať aj kontrašpionáž a nevyhnutné odhalenia," vyhlásil hovorca ruskej kontrarozviedky Boris Labusov.

Ctiteľ Kima Philbyho

Hanssen sa údajne už ako 14-ročný nadchol knihou famózneho sovietskeho špióna britského pôvodu Harolda (Kima) Philbyho, ktorý pracoval vo vedúcej funkcii v M16. Sovietska KGB v Británii zverbovala celý rad agentov spomedzi prokomunistických študentov univerzity v Cambridge. Do FBI nastúpil Američan Hanssen v roku 1974 a s KGB začal spolupracovať v roku 1985. Mal za úlohu odhaľovať sovietskych a neskôr ruských špiónov. Pre ruskú špionážnu službu to bol zrejme veľmi cenný agent, lebo mu vyplatili 1,4 milióna dolárov, z toho časť v diamantoch. Ramon, čo bolo Hanssenovo krycie meno, dodával Moskve cenné informácie, ako boli kódovacie tabuľky, alebo mená agentov, ktorí prenikli do Ruska.

Osudový kruh sa okolo Ramona začal uzatvárať po odhalení Aldricha Amesa a americká kontrarozviedka ho sledovala viac ako štyri mesiace. FBI sa o zradcovi vo vlastných radoch dozvedela z dokumentov získaných od KGB. Predpokladá sa, že Hanssena udal ruský špión v službách Američanov, ktorého už Hanssen nestihol odhaliť a udať Rusom.

Hanssen využil mŕtvu schránku vo Foxtorne, v jednej z washingtonských štvrtí. Mala podobu zanedbaného, nepoužívaného kanála, kam dvojitý agent Hanssen ukladal tajné materiály pre ruskú rozviedku. V tajnej schránke mal pripravených aj 50 000 dolárov, ktoré si nestihol vyzdvihnúť, lebo ho pri čine chytili kolegovia z FBI.

Celá reťaz odhalení

September 1993 a február 1994 boli pre ruskú špionáž obdobím viacerých afér, súvisiacich s útekom niektorých ruských dôstojníkov na Západ. Vo Veľkej Británii vtedy zatkli agenta Smitha a v USA Amesa a postupne niekoľkých ďalších. Smitha zradil ruský prebehlík, bývalý spravodajský dôstojník Oščenko, ktorý sám Smitha získal a niekoľko rokov s ním spolupracoval. Aldricha Hazela Amesa a jeho manželku kolumbijského pôvodu Rosario Casa Amesovú zatkli 21. 2. 1994 pre špionáž v prospech niekdajšieho ZSSR. Oboch obvinili, že odovzdávali Moskve tajné informácie. Ames, ktorý pracoval pre CIA 31 rokov, vyzradil Rusom asi 100 tajných operácií USA a ich spojencov. Ruský špión mal odkiaľ čerpať informácie - jeho poslednou a najvyššou funkciou bolo vedenie Ruského odboru v CIA.

Celkovo vyzradil Ames najmenej 25 agentov CIA a od roku 1985 odovzdal zástupcom ruského veľvyslanectva 2,5 kg tajných dokumentov. Väčšina vyzradených agentov zmizla za nevysvetliteľných okolností, alebo ich v polovici 80. rokov popravili v Moskve. Medzi 10 popravenými bol údajne aj jeden občan ČSSR. Iba niekoľkým sa podarilo ujsť do USA. Dezinformačnému odboru KGB sa vtedy podarilo zvaliť vinu na iného sovietskeho špióna z radov CIA - Edwarda Howarda, ktorý v tom čase žil už v Sovietskom zväze. Dnes si Ames odpykáva doživotný trest a jeho manželka podstatne menší, no čaká, že jej Rusi splatia čestný dlh vo výške 1 až 2 miliónov dolárov.

Nicholson a Pitts

Zásluhou FBI sa podarilo odhaliť najvyššie postaveného činiteľa CIA obvineného zo špionáže, ktorým bol Harold James Nicholson. Zatkli ho 16. novembra 1996, keď sa údajne chystal na cestu do Švajčiarska s cieľom odovzdať informácie pracovníkom ruskej rozviedky. V sídle CIA v Langley svojho času Nicholson pracoval ako školiteľ nových agentov. Ruskej rozviedke odovzdal biografie a budúce zaradenie všetkých agentov, ktorých školil, no tiež mená tzv. prístupových agentov, veľmi vzácneho druhu špiónov - pozorovateľov. Ide väčšinou o občanov cudzích krajín, ktorí pomáhajú americkým tajným službám vyhľadávať a získavať pre spoluprácu vysokých vládnych činiteľov.

Posledným z trojice zatknutých spolupracovníkov ruskej rozviedky v USA bol 18. 12. 1996 pracovník FBI Earl Pitts. Ten sa dal do služieb Moskvy dobrovoľne, čo je nebývalý prípad v celej histórii FBI. Vtedy pracoval na úseku kontrašpionáže v New Yorku a bol poverený sledovaním sovietskej misie pri OSN a predpokladaných agentov KGB. Svoje služby ponúkol v liste adresovanom jednému sovietskemu diplomatovi.

V minulosti spolupracovali agenti s ruskou rozviedkou najmä kvôli ideológii, no dnes hrajú ešte významnejšiu úlohu ako predtým peniaze. Podľa bývalého šéfa Služby zahraničnej rozviedky a expremiéra Jevgenija Primakova "sú však stále ľudia, ktorí si uvedomujú, že Rusko zostáva protiváhou diktátu zo strany akéhokoľvek štátu a môže vyvážiť toto úsilie o monopolný svet." Či už ide o pohnútky ideologické alebo finančné, špióni pracujú ďalej, nehľadiac na skončenie studenej vojny.

Autor (1933) je publicista

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama