Reklama

Absurdná spokojnosť so zlým zákonom

Hrozí, že vládna koalícia nesplní jeden z hlavných sľubov, ktorý pred voľbami v roku 1998 ponúkali všetky opozičné strany. Pritom by ju to nestálo ani korunu, stačilo by prijatie novely volebného zákona.
Počet zobrazení: 1416

Hrozí, že vládna koalícia nesplní jeden z hlavných sľubov, ktorý pred voľbami v roku 1998 ponúkali všetky opozičné strany. Pritom by ju to nestálo ani korunu, stačilo by prijatie novely volebného zákona.

Kus roboty za novú vládu urobil krátko po voľbách Ústavný súd výrokom o nelegitímnosti najabsurdnejších článkov spomínaného zákona. Tú presadila ešte koalícia HZDS/SNS/ZRS s cieľom vyvolať chaos v zjednocujúcej sa opozícii a upevniť si vlastné pozície. Ani jedno, ani druhé sa jej nepodarilo. Ľuptákovo združenie sa ocitlo na smetisku dejín a opozičný front úspešne premiestnil svoje šíky.

Účelovosť vtedy i teraz

Novela de facto znemožnila vytváranie volebných zoskupení. Pre dvojkoalíciu stanovila dvojnásobnú klauzulu pre vstup do parlamentu - 10 percent hlasov, pre trojkoalíciu 15 percent atď. Tým sa stratil zmysel zakladania klasických koalícií s multiplikačným efektom z prínosu menších strán, ktoré by inak samé nedosiahli potrebných päť percent. Mečiarovu novelu zákona o voľbách do NR SR pred troma rokmi ostro kritizoval aj Robert Fico. Teraz sám navrhuje obdobné pravidlo s tým, že latku ešte zvyšuje - strana by potrebovala podporu prinajmenšom 7 percent účastníkov volieb, dvojkoalícia dvojnásobok atď. Za vzletnými úvahami o stabilizácii politického systému sa skrýva jediný účel - znížiť podľa súčasných preferencií počet parlamentných subjektov na päť: HZDS-ĽS, Smer, SDKÚ, SMK a SNS.

Raz zrejme SMK postaví Vladimírovi Mečiarovi pomník. Vďaka jeho novele sa pôvodné tri strany maďarských spoluobčanov (MKDH, Spolužitie a MOP) zjednotili. Vari aj preto na ňu s takou nostalgiou spomína Béla Bugár. Avšak to, že nacionálni konzervatívci nadobro potlačili liberálny a sociálny prúd pre voličov na južnom Slovensku i pre celú republiku už takou výhrou nie je. Podobné predstavy ako urobiť z núdze cnosť - zoskupiť všetky pravicovo-centristické sily - sa Mikulášovi Dzurindovi podarilo iba čiastočne. SDKÚ je zatiaľ len torzom snov o silnej protiváhe populistickej HZDS-ĽS.

Jeden na štyri milióny voličov

Na jar 1999 po úprave najkrikľavejších lapsusov zákona reprezentanti vládnych strán sa predbiehali vo vyhláseniach, že ide iba o prvý krok a že ak sa voľby majú konať naozaj v demokratickom duchu, treba túto legislatívnu normu riadne preosiať. Dosiaľ sa však nedoriešil problém informovania neverejnoprávnych elektronických médií v predvolebnej kampani. Za chorobomyseľné sa považuje jediný volebný obvod pre celú SR, čo o. i. znamená, že sa každý poslanec "zodpovedá" vyše 3,8 milióna voličom. Konkrétnejšia zodpovednosť by sa okrem ustanovenia ôsmich či štyroch obvodov dosiahla zfunkčnením prednostných hlasov. Stranícke verchušky by museli nielen v prvom a druhom skrutíniu, ale aj pri náhradníkoch zohľadniť počet krúžkov od voličov pre toho-ktorého kandidáta i v prípade, keby získal menej ako 10 percent hlasov (napr. 3 alebo 5), ktoré dosiahla príslušná strana. Tým by dostali výraznejšie osobnosti väčšiu príležitosť pred sortírovanými funkcionármi.

Zbytočne zdĺhavá štvortýždňová volebná kampaň by sa mohla znížiť na 21 dní. Petičné hárky pre mimoparlamentné subjekty by mala nahradiť kaucia vo výške 500 tisíc až milión korún. Tá by sa strane vrátila, ak by získala minimálne jedno či dve percentá hlasov. Tým sa obmedzí prezentácia rozličných politických exhibicionistov. Združenie Občianske oko upozorňuje na to, že ak by sa konali voľby v jeden deň, podľa dosiaľ platného zákona by sa volebné miestnosti museli zavrieť o 18. hodine (namiesto 20. alebo 22. h), čo by nepriaznivo ovplyvnilo účasť voličov. Názor ministra Petra Magvašiho o povinnej minimálnej kvóte žien na kandidátnych listinách (spomína 30 percent) treba realizovať inými ako zákonnými prostriedkami. Ide o záležitosť jednotlivých strán a tie ľavicové by mali byť tak ako socialisti v západoeurópskych krajinách vzorom.

Prekvapivé rozhodnutie

Nielen Mečiarova novela bola absurdná - rovnako ako postoj viacerých koaličných strán k jej nevyhnutným zmenám. Na vážne nedostatky poukázala už vlani v júni skupina poslancov pod vedením predsedu Ústavnoprávneho výboru NR SR Ladislava Orosza (SDĽ). Zväčša sa zhodli na ich riešení, vrátane toho, že sa pomerný volebný systém zatiaľ nebude meniť. Záležitosť odložili ad acta s tým, že sa právni experti musia sústrediť na ústavu. Keď Orosz nedávno návrh oprášil, koaličná rada na počudovanie prijala rozhodnutie, ktoré vyrazilo dych: V tomto funkčnom období sa volebný zákon meniť nebude! SMK, SOP a KDH spolu s opozíciou vyhlásili, že by to nebolo fér, keby sa upravoval 15 mesiacov pred voľbami. Od HZDS-ĽS a SNS je tento argument do neba volajúcou bezočivosťou, lebo oni novelizovali zákon štyri mesiace pred voľbami. Navyše, kým vtedy došlo k zásadným zmenám, terajšia novela viac-menej obnovuje stav spred roku 1998. Teda fakticky všetky predložené stanoviská opozícia i koalícia pozná už takmer rok.

Aj od vládnych strán je tento postoj pokrytecký, lebo otvorene nepovedali svoje výhrady. Ak by bolo 8, či dokonca 12 obvodov, ťažko si predstaviť, koho by SMK postavila na kandidátku v Žilinskom, Trenčianskom či Prešovskom regióne. SOP by zase s problémami vysvetľovala svoje slabiny v západoslovenských krajoch. Pri všetkej úcte k novému predsedovi KDH Pavlovi Hrušovskému po odchode Mikuláša Dzurindu, Ivana Šimku, Ladislava Pittnera a ďalších by kresťanskí demokrati sotva dosadili výrazných lídrov do všetkých obvodov. Asi preto preferujú jednu kandidátku. Rovnako ako HZDS-ĽS, lebo bez náčelníka na čele volebnej listiny by bola pre svojich verných nepredstaviteľná. Ešte výraznejšie sa to prejavuje v strane jedného muža - Smere. Väčší počet volebných obvodov by zrejme vyhovoval SDKÚ, DS a SDĽ, ktoré nie sú založené na vodcovskom princípe. O to väčšieho prekvapenia sme sa dočkali od premiéra. Najprv podporil za novelu, o týždeň na to uskočil.

Ide síce o zaujímavé duo, ale najzodpovednejšie sa k tomuto predvolebnému sľubu stavia SDĽ a DS. Na adresu tých, čo tvrdia, že na zmenu zákona je neskoro: Vláda má vo svojom legislatívnom pláne pripraviť jeho novelu až v septembri 2001! Pred niekoľkými týždňami za to hlasovali aj predstavitelia KDH, SMK a SOP. Skupina koaličných poslancov hodlá návrh novely predložiť ešte tento mesiac, aby ho parlament mohol odobriť v júni. Na to netreba veľkú odvahu, iba trocha pocitu zodpovednosti.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama

Blogy a statusy

Reklama