Reklama
Reklama

Historická strana v historickej kríze

Na palete politických subjektov v maďarskom parlamente je jedinou historickou stranou Nezávislá maloroľnícka strana FKgP. Založili ju v roku 1930 a v horthyovskej ére bola najväčšou opozičnou stranou.
Počet zobrazení: 602

Na palete politických subjektov v maďarskom parlamente je jedinou historickou stranou Nezávislá maloroľnícka strana FKgP. Založili ju v roku 1930 a v horthyovskej ére bola najväčšou opozičnou stranou.

Po vojne získala FKgP vo voľbách 57 percent voličských hlasov a stala sa vedúcou silou koalície v rokoch 1947-49. Jej najstaršieho člena, 94-ročného Vince Vörösa, ktorý vstúpil do strany v r. 1935, pochovávali minulý týždeň. S ním akoby sa vytratila už i tak zašlá sláva politickej organizácie majetných vidieckych vrstiev.

Lepší bol v opozícii

Na čele FKgP stojí už roky "neochvejne" József Torgyán, špecifická postava maďarského parlamentu, vďačná figúrka pre karikaturistov a humoristov, dema-góg telom i dušou, majster zdvorilých fráz v parlamente, hrubozrnný rečník na mítingoch, kde sú najobľúbenejším terčom jeho krvilačných útokov "liberálboľševici", a nešetrí ani výrazmi typu "potoky krvi". Nik to neberie vážne, i jeho prívrženci to považujú za prirodzenú rekvizitu Torgyánových rečníckych show-programov. Je iný, odlišuje sa od ostatných, a to je príťažlivé. Sú to však rekvizity opozičného politika, ktorým bol Torgyán v čase Antallovej i Hornovej vlády. Táto pozícia mu skrátka "sedela." Lenže on si vybojoval miesto pod slnkom, svoju stranu priviedol do vládnej koalície. A práve tu začali problémy.

Pre víťaznú stranu mladých demokratov FIDESZ boli maloroľníci prínosom. Torgyán v záujme víťazstva pravice v druhom kole volieb obetoval 82 svojich kandidátov, ktorí odstúpili, aby mohol byť zvolený kandidát FIDESZ-u. Sám Torgyán ašpiroval na post prezidenta. FIDESZ-u však jeho volebná obeta akosi nestačila a silnejší partner čakal ďalšiu: Torgyán odstúpil aj zo svojej kandidatúry na post prezidenta a poslušne podporil kandidáta FIDESZ-u akademika Ferenca Mádla. Torgyán sa stal napokon ministrom poľnohospodárstva a územného rozvoja. Vymohol pre svoj rezort niekoľko stomiliónov forintov, ale to bolo všetko.

Poľnohospodárstvo upadalo aj naďalej. Jeho štýl sa čoraz viac stával záťažou pre pragmatický FIDESZ. Torgyán mocenské postavenie znášal ťažko, musel sa vzdať svojich typických výpadov, umiernil sa, ale v ministerskom kresle sa napriek tomu dlho neudržal. Objavili sa nevyjasnené majetkové nezrovnalosti v súvislosti so stavbou jeho vily, vypukla korupčná aféra jedného maloroľníckeho poslanca, Torgyánov syn Attila sa zaplietol v kauze okolo istej stavebnej firmy, v ktorej prospech mal využiť vplyv svojho otecka... Odstúpenie Torgyána z ministerského postu síce umlčalo aféry, ale vzbudilo aj nedôveru u časti členstva FKgP. Vzniklo tzv. reformné krídlo strany, a to bol prvý krok k narušeniu dlhoročnej organizovanej jednoty maloroľníkov.

Súboj o post predsedu

Stanovy urobili z FKgP najcentralizovanejšiu stranu Maďarska. Bez predsedu sa tu ani lístoček nemohol pohnúť. Predseda strany Torgyán sa dal vymenovať aj za predsedu parlamentnej frakcie. Frakcia má 42 poslancov a je oporou koalície. Jej členmi sú traja ministri, dokonca i rezort národnej obrany patrí maloroľníkom. Lenže reformné krídlo na čele s Zsoltom Lányim začalo byť neposlušné. Ministri sa pridali k Lányimu. Torgyán zvolal do mesta Cegléd delegátov zo žúp, aby sa dal potvrdiť na poste predsedu strany. Ale zo športovej haly dal vypoklonkovať ministrov a všetkých svojich odporcov. Obvinil ich z prípravy vnútrostraníckeho ozbrojeného puču, lebo v sprievode ministrov boli ozbrojení muži. Nuž, ministri majú svoju ochranku... Starý demagóg sa nezaprie. Ministri a časť delegátov odišli do Budapešti a zasadli ako "truckongres". V Cegléde potvrdili Torgyána vo funkcii predsedu strany, v Budapešti ho zosadili a zvolili Lányiho. Ten sa dal na súde potvrdiť ako nový predseda FKgP.

Lenže súd šalamúnsky rozhodol, že podľa stanov strany predsedu môže zvoliť len zasadanie zvolané dovtedajším predsedom. (Torgyán si tie stanovy dobre vymyslel). A tak predseda zostal na čele strany. "Reformisti" potom zvolali schôdzu poslaneckého klubu. Ten bol uznášaniaschopný, lebo sa tam stretlo 22 zo 42 poslancov, teda väčšina. Tu zbavili Torgyána predsedníctva frakcie, dokonca i členstva v strane. Teraz sa čaká na návrat predsedu parlamentu zo zahraničia, aby rozhodol v tomto spore. Zrejme nerozhodne, lebo predseda maloroľníkov podľa súdu zotrváva vo funkcii legálne, frakcia sa nemôže odštiepiť. Po výroku súdu Torgyán navštívil predsedu vlády Viktora Orbána. Po hodinovom rozhovore sa rozišli s tým, že FKgP zostáva verná koalícii, ale v personálnych otázkach sa ich názory rozchádzajú, o čom spíšu vyhlásenie. Torgyán chce totiž z vlády odvolať "zradcovských" maloroľníckych ministrov, ale Orbán si vládnu zostavu narušiť nedá.

Torgyán a jeho verní sa stali v predvolebnom období pre FIDESZ nepríjemnou záťažou. O rok sa majú konať voľby a ísť do nich s rozvadenými maloroľníkmi by pre najsilnejšiu vládnu stranu nebolo šťastným ťahom. Asi pred mesiacom Torgyán ochorel a získal tak príležitosť odstúpiť, no zachovať si tvár. Rozhodol sa však pre návrat a razantné kroky. To môže zapríčiniť pád jeho hviezdy. Preferencie jeho strany poklesli na štyri percentá. Stará sláva maloroľníkov definitívne zapadá. Ich voliči sa pridávajú k extrémne nacionalistickej Strane maďarskej pravdy a života Istvána Csurku a k FIDESZ-u. Napriek všetkému, maloroľnícka strana má v maďarskej spoločnosti svoje miesto a opodstatnenie. Ale dnes je už zrejmé, že pre budúcnosť túto historickú stranu nezachráni József Torgyán.

Autor (1930) je publicista

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama