Reklama
Reklama

Koubková opäť v Bratislave

Ako ste sa k džezu dostali? - Cestu profesionálnej speváčky som začala v súbore Linha Singers a Inkognito kvartet.
Počet zobrazení: 1032

Pre tých, ktorí džezovú speváčku Janu Koubkovú z Prahy nepoznajú, uvediem len niekoľko zaujímavých údajov. Táto dnes už renomovaná interpretka sa v pražskom učilišti ČKD vyučila za elektronavíjačku a pôvodne vôbec na spev nemyslela. Avšak vďaka svojmu nevšednému talentu začala čoskoro pôsobiť ako profesionálna speváčka. Asi od polovice sedemdesiatych rokov minulého storočia sa jednoznačne priklonila k džezu a ostala mu verná až dodnes. Speváčka chodí pomerne často i na Slovensko, a nielen do Bratislavy. Jej koncerty sú veľmi obľúbené aj na pódiách iných slovenských miest. Práve v Liptovskom Mikuláši zožala svojho času úspech aj medzi detskými divákmi, i keď mala spočiatku obavy, či jej rýdzej češtine budú slovenské deti rozumieť. Rozumeli. My sme si Janu Koubkovú doslova "uniesli" na skúške jej koncertu, ktorý sa konal 31. mája v bratislavskom Zrkadlovom háji:

Ako ste sa k džezu dostali?

- Cestu profesionálnej speváčky som začala v súbore Linha Singers a Inkognito kvartet. Ale prvé skúsenosti s takpovediac klasickým džezom som nadobudla najmä pri spolupráci s Luďkom Hulanom a Viktorom Kotrubenkom. Neskôr som si vytvárala vlastné skupiny, napríklad skupinu Hot tety, či Horečka band, alebo Klub Jazzperanto v pražskom Paláci kultúry.

Kde v súčasnosti koncertujete, spievate?

- Intenzívne sa venujem koncertnej činnosti, o čom svedčí aj moje vystúpenie na koncerte v bratislavskej Petržalke. Po prvý raz som v tomto meste spievala na pódiu Domu kultúry v Ovsišti.

U nás ste pre milovníkov kvalitnej a nie celkom všednej džezovej hudby známou osobnosťou. Neuvažujete o tom, či by nebolo zaujímavé urobiť šnúru vystúpení na Slovensku? Veď jeden koncert v Bratislave je viac ako málo...

- To nezávisí odo mňa. Dnes je aj v umení situácia taká, že o všetkom rozhodujú peniaze. A o tých ja nerozhodujem. Veľmi rada by som účinkovala napríklad v Liptovskom Mikuláši, Prešove, či v Žiline. Viem, že v týchto mestách je obecenstvo, čo má pochopenie pre džezovú hudbu, ktorú prezentujem.

Dáte im to vedieť?

Určite dáme. Najmä o tom Liptovskom Mikuláši nepochybujte.

Zhováral sa František Poljak (1932), publicista

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama