Reklama
Reklama

SDĽ dostáva smer

Kto si pamätal niektorý z predchádzajúcich zjazdov Strany demokratickej ľavice, nemohol sa medzi početne zdecimovanými delegátmi (bolo ich 240) deviateho, lučeneckého zjazdu vyhnúť otázke, o čom vlastne bol?
Počet zobrazení: 551
2-m.jpg

Kto si pamätal niektorý z predchádzajúcich zjazdov Strany demokratickej ľavice, nemohol sa medzi početne zdecimovanými delegátmi (bolo ich 240) deviateho, lučeneckého zjazdu vyhnúť otázke, o čom vlastne bol?

Iste, vnútrostranícky „dôležitých“ otázok bolo ako vždy dosť a nechýbalo ani množstvo príspevkov s všeobecne burcujúcim obsahom. Vo vzduchu však bolo cítiť inú dilemu: čo so stranou, ktorá má minulosť a členov, ale politicky nefunguje? Lenže otázniky okolo pokračovania existencie SDĽ sa radšej niesli v duchu hesla: ako a s kým sa bude integrovať ľavica. Prejavy kandidátov na predsedu SDĽ túto tendenciu potvrdili. Ukázali, čo sa tuší, ale ešte sa nepatrí vysloviť nahlas. V prípade troch kandidátov sa totiž nevolil „volebný líder“, ale krízový manažér, ktorý má v prvom rade zabezpečiť prežitie strany v nasledujúcom roku alebo dvoch. Jeden z kandidátov na predsedu, Peter Ponický, hovoril o troch scenároch. Prvou voľbou bola kontrola a spravovanie niekoľkomiliónového majetku SDĽ, pričom by hľadanie politickej budúcnosti strany hralo len sekundárnu úlohu. Druhou možnosťou bolo splynutie so Smerom, buď radikálne na spôsob SOP, alebo postupné, pričom by sa strana usilovala v medzičase čo najviac zvýšiť predajnú cenu. Tretí variant predstavovala cesta samostatnej existencie a prípadnej integrácie zvyškov ľavice na pôde SDĽ. Podstatným v tejto súvislosti je názor ostatných strán (neautorizovaný) o integrácii na platforme SDĽ: to už radšej Smer a Fico. Predstava o ľavicovej strane fungujúcej mimo Smeru sa objavila ešte raz. Hovoril o nej líder SDA Milan Ftáčnik. Ako však založiť stranu bez peňazí? Okrem toho, paradox tejto novej strany, ktorá by podľa slov Milana Ftáčnika mala vzniknúť „medzi Smerom a KSS“, vyjadril jeden z hostí zjazdu – taká strana by potrebovala na čele silného lídra. Čuduj sa svete, najlepším by bol znova – Robert Fico… Aj po 9. zjazde SDĽ to vyzerá, že z hľadiska prípadného volebného úspechu sa ľavica nevie bez Fica zaobísť.

Zaobíde sa Fico bez nej? V pozdravnom prejave mu v každom prípade išlo o tento dojem: „Čakám do júna. Ak sa dovtedy nezintegrujete so Smerom, môžem vám sľúbiť, že Smer vás nebude kritizovať ani na vás útočiť. Mojím súperom je Dzurinda a pravica, vy môžete ísť svojou cestou.“ Inými slovami – buď prijmete moje podmienky, alebo vás nechám v pokoji odísť do politického dôchodku. Príznačné je, že o tom, čo získa SDĽ integráciou do Smeru, sa na zjazde vôbec nehovorilo. V zjazdových kuloároch opakovane zaznievala opačná otázka: Čo získa Smer integráciou s SDĽ? Operovalo sa medzinárodnými kontaktmi. Ľavicová solidarita je bezpochyby pekná myšlienka, no v Európskom parlamente rozhodujú mandáty. Ak ich Strane európskych socialistov neprinesie SDĽ (respektíve akýkoľvek jej dedič), dá sa očakávať, že si ich získa iným spôsobom. Fico jasne deklaroval zámer vstúpiť do medzinárodných sociálnodemokratických štruktúr. Jeho stratégia vyberania hrozienok zo zvyškov ľavicového koláča a trpezlivé úsilie o dobrovoľné splynutie ministrán zo Smerom sú jasným signálom. Na konci procesu medzinárodnej integrácie Smeru bude pravdepodobne európska myšlienka: medzi slepými je aj jednooký kráľom. Ďalším ziskom integrácie pre Smer môže byť ešte jeden faktor: neexistujúci volič. Väčšina bývalého elektorátu (z roku 1998) Strany demokratickej ľavice v septembri 2002 nevolila Fica a už vôbec nie KSS. Nešla voliť vôbec. Dúfať možno aj v tri percentá bývalých voličov SDĽ a SDA. Nie je to veľa, no o prípadnej účasti vo vláde rozhoduje každá maličkosť. Ako však pritiahnuť „ľavicových voličov“ do strany, ktorá sa nechce jasne zadefinovať, a neodohnať tých svojich, pre ktorých je ľavica, naopak, symbolom neúspechu a porážky?

Či a ako dokáže Smer na tieto otázky odpovedať, bude závisieť aj od vývoja v samotnej SDĽ. Voľba Ľubomíra Petráka za predsedu naznačila smer, kadiaľ sa bude strana uberať. Jej nepriateľom nie je ľavicová, ale príznačne pre budúcnosť strany – vládna pravicová politika. Slová, ktoré zazneli na zjazde po druhýkrát. Horiaca sviečka s logom SDĽ na rečníckom pulte, ktorú v závere prvého dňa zjazdu sfúkol ústredný tajomník strany Ján Richter, vyjadrovala všeličo. Okrem iného pre atmosféru zjazdu podstatné: Nádej samostatnej existencie umiera posledná. O existencii politických strán však rozhodujú percentá.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama