Reklama
Reklama

Slovo čitateľov

Nedávno som bola u stolára objednať si čosi na chalupu. Hneď sa ma spytoval na situáciu v sociálnej demokracii. Žije na vidieku, nemá internet, a teda nemôže čítať Slovo. Pýtal sa: „Čo bude s nami, obyčajnými ľuďmi?
Počet zobrazení: 1361

Ako zmýšľa vidiek

Nedávno som bola u stolára objednať si čosi na chalupu. Hneď sa ma spytoval na situáciu v sociálnej demokracii. Žije na vidieku, nemá internet, a teda nemôže čítať Slovo. Pýtal sa: „Čo bude s nami, obyčajnými ľuďmi? Kto sa nás zastane, veď toto je vláda len pre bohatých podnikateľov.“ Dokonca sa bál o osud Bratislavského hradu. Po predošlom predsedovi NR SR Pavlovi Paškovi zostal krásny vynovený hrad, po Richardovi Sulíkovi to asi budú prinajlepšom prázdne reči. Stolár sa čudoval, ako bude KDH chrániť rodinnú politiku, keď dovolilo, aby sa uvažovalo o zrušení príspevku pre novorodencov. Ako sme sa presvedčili za posledné štyri roky, práve príspevok podporoval pôrodnosť. Bude sa celá agenda KDH odohrávať len na plagátoch proti potratom? Ešte aj pobožné babičky sa mi priznali, že sa im politika KDH nepáči. Prečo vraj neposlúchli pánov biskupov, ktorí kresťanským predstaviteľom radili spoluprácu so sociálnou demokraciou. Mnohé kresťanky dávno stratili dobrú mienku o KDH a volili Smer. Nuž, takto zmýšľa vidiek. Náš národ má zdravý úsudok. Myslím si, že ho netvoria najmä „obyčajní“, ale neobyčajní ľudia !
Tereza Szabová, Bratislava

Do nových čias všetko dobré!

Ad: Spustíme nové elektronické Slovo (redakcia) 31/2010

Dostal som úmrtný list tlačeného Slova. Vyslovujem vám úprimnú sústrasť – a sebe tiež. Som dlhoročný predplatiteľ, čitateľ, propagátor a od roku 1986 až do júna 2010 prispievateľ Slova. Kupoval a odoberal som ho od husákovských čias až donedávna, vo všetkých jeho podobách. Nové slovo, Slovo bez rešpektu, Slovo... a teraz by som ho mal čítať elektronické. Nemám predstavu, čo je to. Patrím do generácie, čo v ľudovej škole písala grifľom na bridlicu. Našťastie mám vysokoškolsky vzdelaných pokračovateľov rodu, ktorí ma hádam nenechajú v svrabe. Do nových čias všetko dobré!
Ján Šimko, Stará Kreminička

Druhý pilier – najväčšia hlúposť po privatizácii

Som radový občan tohto štátu, som teda jeho základná sociálna jednotka (ZSJ), na ktorej tento štát vraj stojí a padá. Je nás takmer 5,5 milióna. Základom toho, čo nás ako ZSJ spája i rozdeľuje, sú naše sociálne, teda ekonomické väzby. V roku 1988 som protestoval proti poštátneniu nášho spoločného majetku v predtuche, že sa rozkradne. Neuspel som ani u prezidenta Havla, ani na súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Keď sa pripravoval II. dôchodkový pilier, protestoval som, znovu v predtuche o negatívnych následkoch. Znovu bezúspešne. Druhý pilier – druhá (po privatizácii) najväčšia ekonomická hlúposť, dopadol na slovenský ľud. Toto sú následky: účastníci II. piliera si sporia na dôchodok, no tieto financie chýbajú v I. pilieri. Štát ho preto musí dotovať. Prostriedky na to nepadajú z neba. Každému občanovi (vrátane detí a dôchodcov) sa z jeho účtu na spoločnom majetku v tomto roku odpíše 150 eur, ktoré sa cez Sociálnu poisťovňu vyplatia dôchodcom. Nová vláda by mala podať občanom podrobnú analýzu následkov, o ktorých nikto pri formovaní II. piliera nehovoril a dodnes nehovorí.
Andrej Sablič, Michalovce

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama