Ekonomika: Česi nás zase porazili

Českej ekonomike sa naďalej darí lepšie ako ekonomike „reformného stredoeurópskeho tigra“. Minulý týždeň zverejnil denník SME najnovšie údaje o vývoji zahraničných investícií v strednej Európe, ale aj porovnanie vývoja štátneho rozpočtu SR a ČR. Ani jedna správa nevyzerá pre Slovensko priaznivo.
Počet zobrazení: 1616

Českej ekonomike sa naďalej darí lepšie ako ekonomike „reformného stredoeurópskeho tigra“. Minulý týždeň zverejnil denník SME najnovšie údaje o vývoji zahraničných investícií v strednej Európe, ale aj porovnanie vývoja štátneho rozpočtu SR a ČR. Ani jedna správa nevyzerá pre Slovensko priaznivo. Väčšina slovenských ekonomických novinárov i tzv. ekonomických analytikov už roky opakuje, že česká ekonomika sa rúti do záhuby. Má to spôsobovať fakt, že tamojšia sociálnodemokratická vláda odmieta robiť „potrebné“ reformy. Pravda je však taká, že ich len nechce robiť podľa slovenského vzoru. Viac investícií do ČR Podľa Jiřího Paroubka sú slovenské reformy experimentom, ktorý sa nevydaril. „Niečo inšpiratívne na tom je,“ nepopiera český premiér. Ale zároveň upozorňuje: „Máme inú filozofiu postupu v hospodárskej politike ako dnešná slovenská vláda.“ A tá sa viac-menej nezmenila, odkedy sa predsedom vlády stal Miloš Zeman. Od leta 1998 uplynulo dosť času na to, aby sa prípadné negatívne dopady „nereformnej“ ekonomickej politiky v Česku konečne prejavili. Minimálne v porovnaní s našimi reformnými. Ak už v ničom inom, tak aspoň v príleve zahraničných investícií. Veď Dzurindova vláda ich už nepozýva, priam si ich kupuje a ponúka im výhody, úľavy a pomoc ako žiadna z okolitých krajín. Lenže podľa najnovšej Správy o svetových investíciách, ktorú vydala Komisia OSN pre obchod a rozvoj nás v tomto ukazovateli aj minulý rok predbehli naši susedia. Na Slovensko priniesli zahraniční investori 1,12 miliardy dolárov, v ČR investovali cudzinci až 4,5 miliardy dolárov, čiže štvornásobne viac! Podľa našich vládnych politikov je jednotná daň z príjmu na úrovni 19 percent najväčším lákadlom pre zahraničných investorov. Ukazuje sa, že to nie je pravda, lebo česká vláda o takej dani ani len neuvažuje a napriek tomu odlev investícií nezaznamenala. Naopak, ich prílev sa oproti roku 2003 zdvojnásobil, čo je síce trochu menší nárast, ako dosiahlo Slovensko (68 percent), ale naozaj len trochu, a dôležitá je aj „kvalita“ investícií. K nám „prichádzajú“ montážne závody ponúkajúce slabo platené robotnícke miesta s nízkou pridanou hodnotou, v ČR zahraničné firmy investujú do kvalifikovanejšej práce. A vyše polovicu zahraničných in vestícií tvorí reinvestovaný zisk, takže investori sa zjavne nechystajú odísť za „výhodnejšími“ podmienkami na východe.

Vyššie daňové príjmy Zaujímavou je tiež informácia, že český štátny rozpočet sa vyvíja výrazne lepšie než slovenský. Na konci septembra sme vykázali schodok bezmála 30 miliárd korún, čo je polovica z celoročného plánu. Lenže je to najmä výsledok enormného šetrenia: výdavky dosiahli len 62 percent celoročného plánu. A je veľmi pravdepodobné, že na konci roka to tak dobre vyzerať nebude. „Bolo by predčasné špekulovať, či by sa podarilo znížiť celoročný schodok,“ schladil optimizmus hovorca MF SR Peter Papanek. Ministerstvá budú chcieť minúť, čo majú v rozpočte a „vyskytli sa tiež nové výdavky, s ktorými sa nepočítalo. Ide napríklad o investíciu automobilky KIA, na ktorú musí štát vynaložiť podstatne viac peňazí,“ dodáva P. Papanek. Na druhej strane príjmy českého štátneho rozpočtu boli na konci septembra o 25,75 miliardy korún vyššie než výdavky. Dokonca za prvé tri štvrťroky sa iba v troch mesiacoch stalo, že „štátny účet“ bol v mínuse. České ministerstvo financií očakáva, že plánovaný schodok štátneho rozpočtu vo výške viac ako 83 miliárd korún sa podarí znížiť na 65 miliárd. Ešte optimistickejší je analytik jednej z pražských bánk, ktorý odhaduje, že schodok bude len 50 miliárd. Avšak na rozdiel od Slovenska dosiahli Česi takýto výsledok nie škrtaním, ale zvýšenými príjmami. Pri odhade ekonomického rastu i príjmov z daní boli vlani opatrnejší, čo sa im teraz vypláca. Slovenský „ekonomický zázrak“ dosahuje pravica škrtením verejných výdavkov, šetrením na ľuďoch, radových občanoch. Českým sociálnym demokratom prináša rýchlejší ekonomický rast vyššie zisky z daní. Aj to je obraz slovenského reformného experimentu. Autor je stály spolupracovník týždenníka SLOVO

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984