Reklama
Reklama

Václav Havel je česká Diana

Spomíname si? Bojuje proti nášľapným mínam. Pobozká dieťa nakazené HIV. S plachým úsmevom a krotko sklonenou hlavou sa drží za ruku s Matkou Terezou. Stojí uprostred kráľovskej rodiny – ale akoby sama. Krásna a opustená.
Počet zobrazení: 1069

Spomíname si? Bojuje proti nášľapným mínam. Pobozká dieťa nakazené HIV. S plachým úsmevom a krotko sklonenou hlavou sa drží za ruku s Matkou Terezou. Stojí uprostred kráľovskej rodiny – ale akoby sama. Krásna a opustená. Princezná, a taká nešťastná. Ako hociktorá žena z ulice. Keď zomrie, obyčajní ľudia z ulice za ňou plačú. Bola psychicky labilná? Trpela anorexiou? Márnomyseľná? Žiarlivá? Požadovačná? Panovačná? Deprimovaná? Čo na tom, aká skutočne bola? Pre milióny ľudí sa stala už za života nekorunovanou kráľovnou. Ľudia majú radi rozprávky. Králi, kráľovné, princovia a princezné oblažujú srdcia svojich poddaných v tradičných demokraciách. A čo ešte vo východnej Európe! Šľachtické tituly zrušil zákonom v dvadsiatych rokoch minulého storočia prezident Masaryk. No dnes aj tí, čo si Masaryka ctia, s veľkou chuťou titulujú pána Schwarzenberga kniežaťom. Peniaze, majetky, tie si po prevrate dokázala nadobudnúť i hlúpa Dora z Pereša. Úroveň nie. Na úroveň treba výchovu, pôvod. Je toto zbožňovanie aristokracie (i duchovnej) inštinktívna obrana pred drobnými i veľkými zlodejmi? Prekračovaním špiny novozbohatlíkov, ale aj (nezabudnutých a nepotrestaných) nomenklatúrnikov? Poddaní východnej Európy necítia svoje poníženie, len nech sú súčasťou Panstva. Radšej posledný, ale na kráľovskom dvore, ako prvý v rovnostárskom socializme? Zvláštnym spôsobom napĺňa Václav Havel predstavu korunného princa nových čias. Má dobrý pôvod, výchovu. Za komunistov sedel. Aj v base si uchoval úroveň. Proti komunistickej polícii s obuškami a vodnými delami stál s holými rukami. Porazil ríšu zla. Tlieskala mu Amerika a celý okolitý svet. Drobný, jemný, roztržitý, zdvorilý, skromný, plachý... Kým skutočne je Václav Havel? Pre spisovateľa Ludvíka Vaculíka je už od disidentských čias jeho prezidentom. Pre bojovníka za ľudské práva, Havlovho priateľa, deväť rokov väzneného chartistu Petra Uhla, je Václav Havel socialistom. Hoci sa slovne k socializmu nehlási, „svojím postojom k sociálnej solidarite, k sociálnym právam, svojou opatrnosťou pri spochybňovaní ochrannej roly sociálneho štátu, uznávaním záujmov menšín a iných spoločenských skupín – tým všetkým socialistom zostal. Lepšie povedané: on sa skutočným, moderným socialistom stal,“ napísal Petr Uhl v Práve k Havlovej sedemdesiatke. Pre mnohých zostane tým, čím je pre mnohých Britov Diana. Ikonou. Pre mnohých zostane tým, čím je pre Sovietov Gorbačov. Zapredancom. Pre mnohých zostane tým, čím je pre komunistov Lenin. Hrdinom. Blahoželáme! Autorka je spisovateľka a novinárka

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     

Komentáre

Obrázok používateľa Anonymný
#1
(neuvedené)
10. október 2011, 17:40

So záujmom som si prečítala oba články, a pre istotu dva krát. Pri prvom pohľade na titulky mi stúpol tlak a napadlo mi: Prečo autorka napísala až dva články o tom starom zvrhlíkovi v každom slova zmysle? Čo to má robiť hoc aj v "pseudo ľavicom internetovom plátku"? Bolo to prvé čo mi napadlo. Po prečítaní som zmenila o 180° názor, lebo ten článok má "dosť do seba" Možno bolo dobre opäť slovenskej lúze pripomenuť ako sme na tom úboho po každej stránke. Akých primitívov a zvrhlíkov uznávame ako celebrity a ani neviem logický zdôvodniť prečo?!

PS: Tá Dora z Pereša si mohla zobrať (namesto Braňa) Václava! boli by úplne vyrovnaný ultra celebritný pár (jeden "cigán" väčší ako druhý a naopak), ktorému by ani Charles s Dianou nemohli konkurovať! Žiaľ Dora/Nora zaváhala. Možno Dora-Nora nevie pískať na prstoch ako Dášena, keď jej miláčik musel dať zatknúť republikána Sládka, aby bol 2x zvolený za "kráľa Václava". Žiaľ v cigánstvach a iných svinstvách by vytvorili s Dorou neprekonateľný tandem!
Obrázok používateľa Anonymný
(neuvedené)
13. október 2011, 10:58
Mám rada veci, ktoré píše pani Rothmayerov a ešte históriu. Zdieľam aj jej názor na pána Havla, hoci som ho považovala za idealistu, ktorý je v politike nebezpečný sebe aj ostatným. Ak sa taký v podstate čistý človek dostane na politické výslnie, ihneď ho obalí húf oportunistických zlatokopov a on sa stáva navonok tým, čo z neho urobia média a finanční vládcovia. A tí urobia zo všetkého zisk alebo špinavú pikošku. Potom môžete byť sám sebou vo svojom súkromí, ale už nikde inde.
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama