Reklama
Reklama

Výzva Slovenských pohľadov

Počet zobrazení: 525

Najstarší časopis, druhý literárny v Európe, Slovenské pohľady v májovom čísle vyzvali k okamžitému ukončeniu zverského krviprelievania na Ukrajine.

Je to časť výzvy, autorkou je prof. Mária Bátorová na čele osobností dvadsať člennej redakčnej rady SP. Ak uvážime, že výzva sa rodila vzhľadom na uzávierku a tlač mesačníka pred niekoľkými mesiacmi, hovorí nielen o momentálnom zástoji, odozve nevídaných udalostí na európskom kontinente v susedstve Slovenska, ale najmä o profile tohto vynikajúceho kultúrneho média, ktoré v tom istom čase zápasilo o prežitie, o jestvovanie a s hrdosťou namiesto prosebníckeho doťahovania sa s akýmsi ministerstvom či akousi ministerkou si zabezpečilo pokračujúcu životnosť.

Práve v čísle 5, májovom, demonštruje, ako nájsť spôsob vždy hovoriť to, čo považuje za správne. A ako nemiešať kultúru s propagandou. Osobitne nie prvoplánovou, akcionistickou, dobe a jej peňaženke s menšou či väčšou služobníckou servilitou nadbiehajúcou.

Sila prozaikov prerastených so slovenským literárnym slovom a životom sa vyjavuje v texte Jozefa Čertíka Rozhovor otca so synom o vojne v rokoch 1941 – 1945 zapísané synom z magnetofónového pásu. Rovnaká prozaická sila vyviera z prózy Bystríka Šikulu zapísaná na dvadsiaty deviaty deň ruského vpádu na Ukrajinu. Šikulova jasná reč sa začína citátom z pamätnej tabule padlých v prvej svetovej vojne na mestskom cintoríne v Modre, cmiteri, akými je Slovensko posiate, „nevrátili sme sa... zomierajúc, kvílili sme za vami, v mohylách ďalekých zemí čakáme na slávne vzkriesenie naše....“

Čítavosť si na seba strhne prvá časť rozsiahlej historickej reflexívno-dokumentárnej reportáže Jána Fekete-Apolkina Tragické stretnutie s ruským cárom zo života neobyčajne obyčajného Modrokamenčana Pavla Luptáka o unikátnej koncentrácii obyčajných ľudí, ktorí sa dostali do kontaktu s ľuďmi, čo sa podieľali na tvorbe svetových dejín...

Za korunu  tej časti májových Pohľadov spojenom s vojnami, ale aj celému číslu možno považovať umný ťah Bystríka Šikulu s pripomenutím rubriky Rozhľadňa Juraja Bindzára o. i. dnes z ďalekého roku 2015. Sú to eseje v stredoeurópskom priestore ojedinelé. Je to redakčný ťah toho Šikulu, ktorý neľahkému robustnému autorovi vytvoril z SP domovskú adresu. Bindzár priamo o Nikitovi Michalkovi povedal, že nakrúca historický paškvil /filmami Odpor, Citadela/, aby sa votrel do priazne malému veľkému mužovi v Kremli. A to dal do kontrastu s tvorbou Andreja Zviaginceva a jeho Leviatanovi z roku 2014. Je to esej v našom prostredí neprekonaná, odmieta školometskú umenovedu, to, čo dôverčivým študentom vbíjajú profesorky umenia do hláv a oceňuje silu talentu a tvorivej ľudskej odvahy. Kto pozná, ako ťažko sa dostával film k divákovi, podobne ako Zvjagincevov Nemilovaní /Bez lásky/, nemôže najmä dnes nepripomenúť si ťarchu, bremeno beznádeje, ničoty, ruskej beznádeje. Leviatan je o bezvýchodiskovosti. Ruskej či Ruska? Nikto na to neupozornil tak ako v ďalekom roku 2015 Bindzár na pôde šikulovských SP, tu sa môžeme stretnúť s talentom a predvídavosťou ruského umelca svetového mena a jeho slovenského talentovaného interpreta z Banskej Bystrice.

Zviagincev sa dnes zotavuje v Nemecku z ročných dôsledkov covidu a umelého spánku. Je dobre, že si môžeme oživiť slovenské vnímanie jeho tvorby z roku 2015, lebo nič nestratilo na mrazivej aktuálnosti.

Májové SP sú poukazom na dlhoročný redakčný kurz, z ktorého vyvrela nadčasová podoba obsahu májového mesačníka. Bolo by iste nespravodlivé nepripomenúť tradične silné zastúpenie poézie /Švantner, Trtol, Košková/, seriál M. Homzu Rozhovory o najstarších slovenských dejinách, dokončenie spomienok J. Rezníka st. Všetci sme sa narodili z túžby, zaujímavú výpoveď D. Hajku o Ernestovi Stredňanskom, J. Chovanca Ústava 9. mája 1948 a postavenie Slovenska, esej Andrijana Turana Bez chleba by nebol dom domovom. Ako aj početné recenzie a pestrý Zápisník, to všetko dielo dvojčlennej redakcie.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
     
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama